لری پیج موسس گوگل
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

 

لری پیج یکی از قدرتمندترین افراد جهان است.
لری پیج ، به نام لارنس ادوارد پیج ، (متولد ۲۶ مارس ۱۹۷۳ ، East Lansing ، میشیگان ، ایالات متحده) ، کارآفرین و متخصص کامپیوتر آمریکایی که به همراه سرگئی برین ، موتور جستجوی قدرتمند گوگل ، یکی از محبوب ترین سایت های موجود در اینترنت را ایجاد کرد.

در سن ۱۲ سالگی ، لری پیج زندگینامه ای درباره مخترع درخشان نیکولا تسلا ، که گمنام درگذشت ، خواند و او را به گریه انداخت ! لری پیج از این داستان الهام گرفت که نه تنها می خواهد فن آوری های جهان را تغییر دهد، بلکه بتواند این کسب و کار را گسترش دهد. وی گفت: “من فهمیدم که ابداع چیزها چیز خوبی نیست.” “شما باید آنها را به جهان بیرون منتقل کنید تا مردم از آنها استفاده کنند و تأثیر بگذارند.”

لری پیج ، که پدرش استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی میشیگان بود ، دارای مدرک مهندسی کامپیوتر از دانشگاه میشیگان (۱۹۹۵) شد. لری پیج در مقطع دکترا وارد دانشگاه استانفورد شد ، جایی که وی با برین (همکار خود در طراحی موتور جستجوی گوگل) آشنا شد.آنها با استفاده از اتاق خوابگاه دانشگاهی لری پیج ،نوع جدیدی از فناوری موتور جستجو را ابداع کردند.

به منظور پیشبرد موتور جستجوی خود ، پیج و برین حدود ۱ میلیون دلار بودجه خارجی را از طریق سرمایه گذاران ، خانواده و دوستان تأمین کردند. آنها موتور جستجوی گسترده خود را Google نامیدند – نامی برگرفته از غلط بودن کلمه googol (یک اصطلاح ریاضی که به عدد «ده به توان ده به توان صد» (Googolplex) گفته می شود). تا سپتامبر ۱۹۹۸ ، این دو Google را تاسیس کردند ، و لری پیج به عنوان مدیر ارشد اجرایی (مدیرعامل) فعالیت کرده است. سال بعد ، گوگل ۲۵ میلیون دلار بودجه سرمایه گذاری را دریافت کرد و ۵۰۰,۰۰۰ جستجو در روز را پردازش می کرد.

شهرت لری پیج

لری پیج در سال ۲۰۰۱ وی به عنوان مدیرعامل جایگزین اریک اشمیت مدیرعامل فناوری شد. با این حال ، او و برین هم به طور جدی درگیر اجرای Google بودند. در سال ۲۰۰۴ موتور جستجوگر ۲۰۰ میلیون بار در روز مورد بهره برداری قرار می گرفت. در ۱۹ آگوست ۲۰۰۴ ، شرکت گوگل عرضه اولیه عمومی (IPO) در بازار بورس امریکا شد که لری پیج را صاحب بیش از ۳٫۸ میلیارد دلار کرد. گوگل در سال ۲۰۰۶ با ۱٫۶۵ میلیارد دلار ، محبوب ترین وب سایت برای پخش فیلم برای کاربران یعنی یوتیوب را خریداری کرد. در سال ۲۰۱۱ لری پیج وظایف خود را به عنوان مدیرعامل گوگل از سر گرفت ، و اشمیت به سمت سمت رئیس اجرایی منصوب شد.

در سپتامبر ۲۰۱۳ ،لری پیج در فهرست ۴۰۰ ثروتمند برتر افراد در آمریکا در مجله ی فوربس  رتبه ۱۳را از آن خود کرد. در اکتبر ، وی در فهرست “قدرتمندترین شخصیت ها” در سال ۲۰۱۳ در رتبه ۱۷ قرار گرفت. به عنوان مدیرعامل گوگل ،لری پیج مسئولیت عملکرد شرکت را با برین که به عنوان مدیر پروژه های ویژه گوگل فعالیت می کرد و اریک اشمیت رئیس اجرایی شرکت به عهده گرفت.

گوگل در آگوست سال ۲۰۱۵ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت تازه تاسیس Alphabet شد و پیج مدیر عامل آن جا شد. لری پیج در دسامبر ۲۰۱۹ این پست را ترک کرد اما همچنان در هیئت مدیره Alphabet خدمت می کرد.

زندگی شخصی

پس از فارغ التحصیلی ، پیج برای دکتری خود راهی غرب استانفورد شد. در آنجا ، وی در سال ۱۹۹۵ با سرگئی برین آشنا شد. این دو با هم دیگر دوستان نزدیکی شدند و درباره علم رایانه خیلی بحث می کردند.پیج از سال ۲۰۰۷ با دانشمند تحقیقاتی لوسیندا ساوتورث ازدواج کرده است. این زوج دارای دو فرزند هستند.

در سال ۲۰۰۶ ، او همچنین به افتخار پدرش بنیاد یادبود کارل پیج را آغاز کرد. کارل پیج پس از عزیمت لری به مدرسه دبیرستان به دلیل عوارض ناشی از فلج اطفال که از  کودکی گریبان گیر او بود فوت کرد.

تاکسی هوایی خودران

در مارس ۲۰۱۸ ، اعلام شد که شرکتی که شخصاً توسط لری پیج تأمین مالی می شود ، به نام کیتی هاوک ، با مقامات نیوزیلند به توافق رسیده اند که روند صدور گواهینامه را برای یک تاکسی پرنده کاملاً برقی و خودکار هدایت کنند.

تاکسی هوایی گوگل

کیتی هاوک از اکتبر گذشته هواپیمای خود را با نام مستعار کورا بر فراز نیوزیلند آزمایش کرده بود. کیتی هاوک با توجه به اینکه بوئینگ ، ایرباس و اوبر درلیست شرکت هایی هستند که به دنبال تضعیف کردن صنعت در حال رشد تاکسی هوایی هستند ، قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ یک شبکه تجاری از وسایل نقلیه را فعال کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید