بزرگترین برنامه نویس جهان کیست ؟

بزرگترین برنامه نویس جهان کیست ؟ هیچ پاسخ قطعی برای اینکه چه کسی بزرگترین برنامه نویس در جهان است وجود ندارد، زیرا برنامه نویسان مختلف مهارت ها، دستاوردها و مشارکت های متفاوتی در زمینه علوم کامپیوتر دارند. با این حال، بر اساس برخی از نتایج ، نام هایی وجود دارد که اغلب در بحث های مربوط به تأثیرگذارترین یا موفق ترین برنامه نویسان تمام دوران مطرح می شود. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

– دنیس ریچی: او یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی بود که زبان برنامه نویسی C را ایجاد کرد و سیستم عامل یونیکس را نیز ایجاد کرد. او جوایز و افتخارات زیادی را برای کار خود دریافت کرد، از جمله جایزه تورینگ، مدال همینگ و مدال ملی فناوری.( تصویر شاخص همین مطلب تصویری از دنیس ریچی می باشد.)

– تیم برنرز لی: او یک دانشمند کامپیوتر بریتانیایی است که بیشتر به عنوان مخترع شبکه جهانی وب شناخته می شود. او همچنین اولین ارتباط موفق بین مشتری و سرور HTTP از طریق اینترنت را در سال 1989 اجرا کرد. او توسط ملکه الیزابت دوم لقب شوالیه را دریافت کرد و جایزه فناوری هزاره را برای اختراع خود دریافت کرد.

– لینوس توروالدز: او یک مهندس نرم افزار فنلاندی-آمریکایی است که خالق و توسعه دهنده اصلی هسته لینوکس است. او همچنین Git، یک سیستم کنترل نسخه منبع باز را ایجاد کرد. او به عضویت آکادمی ملی مهندسی انتخاب شده است و جوایز زیادی از جمله جایزه EFF Pioneer، مدال Lovelace و Computer Pioneer Award دریافت کرده است.

نوشته های مرتبط

– جف دین: او یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی است که به طراحی و پیاده سازی بسیاری از سیستم های توزیع شده در مقیاس بزرگ گوگل، مانند خزیدن وب سایت، نمایه سازی، جستجو، AdSense، MapReduce، BigTable و Spanner کمک کرد. او به عضویت آکادمی ملی مهندسی انتخاب شده و جوایز بسیاری مانند جایزه ACM SIGOPS Mark Weiser و جایزه بنیاد ACM-Infosys در علوم محاسباتی را دریافت کرده است.

– گنادی کوروتکویچ: او یک برنامه نویس رقابتی بلاروسی است که یکی از بهترین های جهان محسوب می شود. او برنده بسیاری از مسابقات بین المللی برنامه نویسی، مانند المپیاد بین المللی در انفورماتیک، مسابقه بین المللی برنامه نویسی دانشگاهی ACM و جام هکر فیس بوک شده است. او در حال حاضر توسط Codeforces در رتبه اول و توسط TopCoder در بین رقبای الگوریتم رتبه دوم را دارد.
اینها نمونه هایی از برنامه نویسانی هستند که تأثیرات قابل توجهی بر دنیای محاسبات گذاشته اند. بسیاری از برنامه نویسان هستند که کارهای شگفت انگیزی با کد انجام داده اند و سزاوار شناسایی هستند. در نهایت، عظمت با یک معیار سنجیده نمی شود، بلکه با ترکیبی از عواملی مانند نوآوری، خلاقیت، حل مسئله، کارایی، ظرافت و تاثیرگذاری سنجیده می شود.

۱۰ برنامه نویس برتر کامپیوتر در جهان!

۱. Dennis Ritchie

دنیس مک آلیستر ریچی دانشمند کامپیوتر اهل ایالات متحده بود که “به شکل گیری عصر دیجیتال کمک کرد.” او زبان برنامه نویسی C و سیستم عامل یونیکس را با همکار قدیمی اش کن تامپسون ایجاد کرد. ریچی و تامپسون در سال ۱۹۸۳ جایزه ACM Turing، مدال همینگ IEEE در سال ۱۹۹۰ و مدال ملی فناوری پرزیدنت کلینتون در سال ۱۹۹۹ دریافت کردند. ریچی در سال ۲۰۰۷ به عنوان رئیس بخش تحقیقات نرم افزار سیستم فناوری های Lucent بازنشسته شد.

۲. Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup

استروستروپ یک دانشمند کامپیوتر دانمارکی است که بیشتر به خاطر توسعه زبان برنامه نویسی C++ که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، شناخته شده است. او یک استاد برجسته پژوهشی در دانشگاه A&M تگزاس و دارای کرسی دانشکده مهندسی در علوم کامپیوتر است. او همچنین استاد مدعو در دانشگاه کلمبیا است و برای مورگان استنلی کار می کند.

۳. James Gosling

جیمز آرتور گاسلینگ یک دانشمند کامپیوتر اهل کانادا است که بیشتر به عنوان خالق زبان برنامه نویسی جاوا شناخته می شود. او همچنین سهم قابل توجهی در چندین سیستم نرم افزاری دیگر از جمله NeWS و Gosling Emacs داشته است. گاسلینگ به عنوان عضو وابسته خارجی آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده برای قدردانی از دستاوردهای خارق العاده خود انتخاب شد.

۴. Linus Torvalds

لینوس بندیکت توروالدز یک مهندس نرم افزار فنلاندی-آمریکایی است که در توسعه هسته لینوکس نقش بسزایی داشت. او بعداً معمار اصلی هسته لینوکس شد و هماهنگ کننده پروژه است. او همچنین سیستم کنترل بازبینی Git و نرم افزار غواصی را Subsurface ایجاد کرد.آکادمی فناوری فنلاند به همراه شینیا یاماناکا جایزه فناوری هزاره را در سال ۲۰۱۲ به خاطر توسعه یک سیستم عامل منبع باز جدید برای رایانه ها که منجر به هسته لینوکس پرکاربرد شد، اعطا کرد.

۵. Anders Hejlsberg

Anders Hejlsberg یک مهندس نرم افزار معروف دانمارکی است که در توسعه چندین زبان برنامه نویسی محبوب و موفق تجاری و ابزار توسعه همکاری داشته است. او خالق زبان برنامه نویسی معروف سی شارپ است. هیلسبرگ خالق توربو پاسکال و همچنین معمار اصلی دلفی بود. او در حال حاضر توسط مایکروسافت به عنوان معمار اصلی سی شارپ و توسعه دهنده هسته TypeScript فعالیت می کند.

۶. Tim Berners-Lee

Sir Timothy John “Tim” Berners-Lee که با نام “TimBL” نیز شناخته می شود، دانشمند کامپیوتر بریتانیایی و خالق شبکه جهانی وب است. در مارس ۱۹۸۹، او یک سیستم مدیریت اطلاعات را پیشنهاد کرد و اولین ارتباط اینترنتی موفق بین کلاینت و سرور پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) را اجرا کرد. برنرز لی مدیر کنسرسیوم وب جهانی (W3C) است که بر توسعه مداوم وب نظارت دارد.

۷. Brian Kernighan

برایان ویلسون کرنیگان یک دانشمند کامپیوتر کانادایی است که در آزمایشگاه های بل با سازندگان یونیکس کن تامپسون و دنیس ریچی کار کرده و به توسعه یونیکس کمک کرده است. او همچنین یکی از خالقان زبان های برنامه نویسی AWK و AMPL است. نام کرنیگان به دلیل همکاری او با دنیس ریچی در اولین کتاب زبان برنامه نویسی C به شهرت رسید.

۸. Ken Thompson

کن تامپسون که در محافل هکرها به نام کن نیز شناخته می شود، یک پیشگام در علوم کامپیوتر از ایالات متحده است. تامپسون بیشتر دوران حرفه ای خود را در آزمایشگاه بل گذراند، جایی که سیستم عامل اصلی یونیکس را طراحی و پیاده سازی کرد. او همچنین زبان برنامه نویسی B، پیشرو مستقیم زبان برنامه نویسی C را ایجاد کرد و یکی از سازنده ها و توسعه دهنده اولیه سیستم عامل های Plan 9 بود. تامپسون از سال ۲۰۰۶ در گوگل کار می کند و در آنجا زبان برنامه نویسی Go را اختراع کرد.

۹. Guido van Rossum

Guido van Rossum

Guido van Rossum یک برنامه نویس هلندی کامپیوتر و خالق زبان برنامه نویسی پایتون است. ون روسوم در جامعه پایتون به عنوان “دیکتاتور خیرخواه برای زندگی” شناخته می شود، به این معنی که او بر روند توسعه پایتون نظارت می کند و در صورت نیاز تصمیم می گیرد. از سال ۲۰۰۵ تا ۷ دسامبر ۲۰۱۲، او برای گوگل کار می کرد و نیمی از زمان خود را در آنجا صرف توسعه زبان برنامه نویسی پایتون کرد. ون روسوم در ژانویه ۲۰۱۳ کار برای Dropbox را آغاز کرد.زبانی که خودم مشغول به یادگیری اش هستم (پایتون)

۱۰. Donald Knuth

دونالد اروین کنوت دانشمند کامپیوتر، ریاضیدان و استاد بازنشسته دانشگاه استنفورد است. او نویسنده چند جلدی هنر برنامه نویسی کامپیوتری است. کنوت به عنوان “پدر” تحلیل الگوریتم لقب گرفته است. او به تجزیه و تحلیل دقیق پیچیدگی الگوریتم محاسباتی و تکنیک های ریاضی رسمی آن کمک کرد. Knuth سیستم حروفچینی کامپیوتری TeX، زبان تعریف فونت و سیستم رندر METAFONT و خانواده حروف چاپی Computer Modern را ایجاد کرد.

کدام کشور بهترین برنامه نویسان را دارد؟

ده کشور برتر با بهترین توسعه دهندگان، طبق وب سایت HackerRank، یک پلتفرم فناوری پیشرو که بر چالش های برنامه نویسی رقابتی تمرکز دارد، برترین کشور ها عبارتند از :

  • چین
  • روسیه
  • لهستان
  • سوئیس
  • مجارستان
  • ژاپن
  • تایوان
  • فرانسه
  • جمهوری چک
  • ایتالیا

بر اساس این گزارش، توسعه‌دهندگان چینی در ساختار داده‌ها، برنامه‌نویسی کاربردی و چالش‌های ریاضی بهتر از همه کشورها عمل می‌کنند، در حالی که روس‌ها در الگوریتم‌ها از همه کشورهای دیگر بهتر عمل می‌کنند. با کمال تعجب، علیرغم داشتن بیشترین غول های فناوری و برجسته ترین صنعت، ایالات متحده در رتبه ۲۸ قرار گرفت.

خیلی ها شاید فکر کرده باشند از جمله خود من که آمریکا مهد برنامه نویسی دنیاست ولی واقعا اینطوری نبوده ، و کشور های دیگری هم در این زمینه پیشرو هستند .اما دلیلی که شاید آمریکا را بلد کرده است وجود شرکت هایی عظیمی مانند گوگل ، اپل ، مایکروسافت ، آمازون و … می باشد.که همین شرکت ها هم برای توسعه فعالیت های خودشان از برنامه نویسان خارجی استفاده کرده اند از جمله ایرانی ها .مرتبط : امید کردستانی کیست ؟پیر امیدیار موسس Ebay چه کسی است ؟

انتهای مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط