هات اسپات و آسیب زدن به گوشی
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

استفاده از ویژگی هات اسپات تلفن همراه در تلفن هوشمند خود آن را به یک هات اسپات کوچک برای دستگاه های اطراف تبدیل می کند با این حال آیا استفاده از هات اسپات موبایل به گوشی شما آسیب می رساند؟

تقریباً هر تلفن هوشمند می تواند مانند یک مودم اقتصادی وای فای کار کند استفاده از تلفن خود به عنوان نقطه اتصال به کاربران امکان می‌دهد داده های تلفن همراه خود را با دستگاه های دیگر مانند تبلت ها و لپتاپ ها به اشتراک بگذارند و به خصوص زمانی که نمی‌توانید به شبکه های عمومی محل کار یا خانگی متصل شوید بسیار کاربردی می باشد.

سایر دستگاه‌ها می‌توانند از طریق بلوتوث ، کابل usb یا اتصال وای فای به هات اسپات تلفن همراه شما متصل شوند با این حال باید در نظر داشته باشید که استفاده از تلفن خود به عنوان یک هات اسپات تلفن همراه عمر باتری و برنامه داده شما را به خطر می‌اندازد عمدتا اگر کارهای سنگین انجام دهید مانند پخش ویدیو های با کیفیت بالا برای ساعت های طولانی یا دانلود فایل های حجیم جز مواردی می باشد که به گوشی شما آسیب می زند.

آیا استفاده از گوشی من به عنوان هات اسپات به آن آسیب می زند؟

چه آیفون و یا گوشی اندرویدی داشته باشید این قابلیت را دارد که به عنوان یک هات اسپات عمل کند. هات اسپات داخلی گوشی شما کمک می کند از شبکه های وای فای ناامنی که امنیت داده ها و دستگاه های شما را تهدید می‌کنند در مواقع لزوم دوری کنید.تنها چیزی که نیاز دارید یک اتصال داده فعال در تلفن خود و یک تلفن با قابلیت اتصال تلفن همراه فعال است.

با یک بسته داده تلفن همراه فعال دستگاه های دارای وای فای مانند لپ تاپ ، کنسول های بازی ، رایانه های شخصی و سایر تلفن ها می توانند از اتصال داده تلفن همراه شما استفاده کنند اتصال دستگاه خود به تلفن خود چه به صورت بی سیم یا از طریق کابل usb در هنگام استفاده از آن به عنوان یک هات اسپات تلفن همراه چیزی است که به آن Tethering گفته می‌شود درنتیجه تلفن همراه مانند هر مودم روتر دیگری عمل میکند.

به همین ترتیب وقتی دستگاه دیگری را به دستگاه اشتراک گذاری اینترنت متصل می کنید و به دو دستگاه اجازه میدهید اتصال اینترنت خود را به اشتراک بگذارند آن اتصال بخش نقطه اتصال تلفن همراه است هنگامی که اتصال اینترنت تلفن همراه خود را فعال کردید و نقطه اتصال را پیکربندی کردید هر دستگاهی می‌تواند با انتخاب نام ssid خود و وارد کردن رمز عبور تنظیم شده به شبکه دسترسی پیدا کند.

علیرغم اینکه هات اسپات های تلفن همراه بسیار ایمن تر از شبکه های وای فای عمومی هستند استفاده از تلفن شما به عنوان یک هات اسپات تلفن همراه به ویژه زمانی که برای ساعات طولانی مداوم استفاده میشود پیامدهایی دارد.

در این مطلب به برخی از پیامدهای احتمالی استفاده از تلفن خود به عنوان یک هات اسپات تلفن همراه آورده شده است.

سرعت های کم

یکی از قابل توجه ترین مسائل استفاده از تلفن به عنوان هات اسپات موبایل سرعت بسیار پایین تر آن در مقایسه با هات اسپات های mifi یا wifi است بیشتر سیگنال های به اشتراک گذاشته شده توسط هات اسپات های مبتنی بر تلفن لکه دار هستند به این معنی که اگر داده های تلفن همراه شما تمام شود سرعت اتصال شما به شدت تغییر می کند در نتیجه استفاده از آن تنها زمانی توصیه می شود که نیاز به انجام یک کار فوری دارید که نیاز به اتصال به اینترنت دارد.

به طور مثال خود من هر سه اپراتور رو سیم کارتشو دارم و بنا به نیاز خارج از محیط کار یا منزل از یکی ازین سیم کارت با توجه به محدوده پوشش آنها هات اسپات می کنم و استفاده میکنم.

هات اسپات و امنیت گوشی

استفاده گسترده از داده

هنگامی که تلفن خود را به یک مودم تبدیل می‌کنید احتمالاً هزینه‌های داده اضافی را متحمل می شوید زیرا به سرعت داده های ماهیانه شما را که توسط اپراتور شبکه شما ارائه می شود کاهش می دهد علاوه بر این زمانی که اتصال اینترنت خود را با بیش از یک دستگاه به اشتراک می گذارید خب قطعا کاهش داده تلفن همراه شما سریعتر اتفاق می افتد. بنابراین بهتر است برای نظارت بر استفاده از داده هات اسپات با شرکت مخابراتی خود در مورد بهترین برنامه هات اسپات تلفن همراه مشورت کنید البته اگر این مشورت رو بدن ! میتونین از این کلید واژه هم در گوگل استفاده کنید.(Hotspot management program) همچنین می توانید تعداد دستگاه های متصل به نقطه اتصال تلفن همراه خود را مدیریت کنید تا میزان داده های مورد استفاده را محدود کنید.

عمر باتری گوشی شما به سرعت تمام می شود

استفاده از آیفون یا گوشی اندرویدی خود به عنوان یک هات اسپات موبایل عمر باتری آن را کاهش می دهد، در حال حاضر زمانی که تلفن ها به طور معمول به اینترنت دسترسی دارند باتری زیادی مصرف میکند هات اسپات تلفن همراه به انرژی بسیار بیشتری نسبت به استفاده معمولی از اینترنت تلفن نیاز دارد زیرا اطلاعات را به دستگاه‌های متصل ارسال می‌کند و در عین حال داده ها را از داخل و خارج از شبکه هات اسپات خود ارسال می کند در نتیجه اگر به شدت به استفاده از قابلیت های هات اسپات روی گوشی خود متکی هستید (مثل من) بهتر است روی یک دستگاه هات اسپات تلفن همراه جداگانه سرمایه گذاری کنید.

با این حال می‌توانید با خاموش کردن سرویس های غیر ضروری که در پس زمینه گوشی شما اجرا می شوند هنگام استفاده از آن به عنوان نقطه اتصال عمر باتری گوشی خود را ذخیره کنید همچنین می توانید روشنایی صفحه خود را کاهش دهید خدمات مکان یابی را خاموش کنیم تنظیمات قفل صفحه را فعال کنیم ، گوشی خود را با قرار دادن آن بر روی یک سطح صاف و خشک و خنک نگهداری کنید و هنگام استفاده از آن به عنوان نقطه اتصال آن را به برق متصل کنید با این موارد تا حدودی میتوانید به عمر باتری خود کمک کنید.

رهگیری احتمالی اطلاعات شما

هنگامی که از تلفن خود به عنوان یک هات اسپات موبایل استفاده می کنید یک خیابان ارتباطی دو طرفه ایجاد می‌کنید در نتیجه اگر اتصال اینترنت را فراهم کنید در برابر حمله میهمان خود آسیب پذیر خواهید شد به همین ترتیب اگر مهمان هستید به میزبان اجازه می دهید تا از طریق دستگاه متصل به شما لذت ببرد بنابراین اطلاعات ارسال شده از طریق این کانال در برابر حمله یا رهگیری احتمالی انتقال از طریق اسنیف اینگ بسته آسیب پذیر است اگر صاحب کسب و کار هستید مهمانان می توانند با دور زدن شبکه شما به اطلاعات محرمانه شما دسترسی داشته باشند در نتیجه بهتر است فقط به افرادی که کاملاً به آنها اعتماد دارید اجازه دهید به دستگاه شما متصل شوند.البته در نظر داشته باشید بحث خواندن اطلاعات ، اسنیفینگ و … به همین راحتی ها هم نیست که هر کسی توانایی انجام آن را داشته باشد.

نتیجه گیری

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تمدن مدرن امکان دسترسی به اینترنت در هر کجا و در هر زمان است نقاط اتصال تلفن همراه برای رهایی ما از تنگناهایی مانند ارسال گزارش عقب افتاده یا جستجوی برنامه های پرواز در حال حرکت ، نمایش پروژه و … بهترین هستند. در نتیجه به دلیل ماهیت اتصال و هزینه‌های احتمالی که می‌تواند ایجاد کنند توصیه می‌شود از آن فقط به عنوان یک گزینه پشتیبان و نه منبع اصلی اتصال استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا استفاده مداوم از تلفن خود به عنوان هات اسپات تلفن همراه باعث کاهش عملکرد آن می شود؟

اگر اغلب به طور همزمان روی دستگاه های متصل و تلفن همراه فعالیت شبکه بالای انجام می دهید احتمالاً عملکرد تلفن شما که دستگاه اشتراک اینترنت است به شدت کاهش می یابد.

چرا تلفن همراه من هنگام استفاده از آن به عنوان هات اسپات داغ می شود؟

شما احتمالاً با انتقال داده های زیادی از طریق آن تلفن خود را به حداکثر مطلق می رسانید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید