پریسا تبریز
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 7 دقیقه

 

وقتی بر یک مرورگر وب (گوگل کروم) که توسط یک میلیارد نفر استفاده می شود نظارت می کنید ، غلات زیادی را برای شام باید میل کنید ! پریسا تبریز قبلاً هکر بود. حالا او یک شاهزاده خانم است که در سرویس امنیتی گوگل مشغول به کار می باشد.

اینستاگرام پریسا تبریز                         توییتر پریسا تبریز

 

لازم به توضیح هستش که هنوز پریسا تبریز تا به امروز صفحه ای در اینستاگرام برای خودش نساخته است اما در توییتر فعالیت می کند که آدرس توییترش رو براتون گذاشتم.

حتما تا بحال از گوگل اخطاری دریافت کردید که این سایت امن نیست ! باید بگم که این اخطار نتیجه کار تیم خانم تبریز هستش که از ما در برابر نا امنی ها در دنیای مجازی حمایت می کنند.

not secure google chorme

تبریز پس از فارغ التحصیل شدن در سال ۲۰۰۷ از دانشگاه ایلینویز ، در سال ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از تیم کوچکی “استخدام شده هکر” در Google شروع به کار کرد و از آن پس دیگر هیچ مانعی برای رشد او وجود نداشت. او حتی در مجله Forbes در فهرست ۳۰ نفره افراد زیر ۳۰ سال در بین موفق های صنعت فن آوری قرار گرفت.

به عنوان یکی از معدود زنان   ایرانی و امریکایی که در گوگل نقش دارد ،وقتی در کنفرانسی در توکیو بودند ، خود را “شاهزاده خانم امنیتی” عنوان کردند. وی در سال ۲۰۱۴ به تلگراف گفت: “فکر می کردم مهندس امنیت اطلاعات بسیار کسل کننده به نظر می رسد.

خانم تبریز ۳۶ ساله مدیر مهندسی Google است ، جایی که بر مرورگر وب Chrome و تیمی از بازرسان امنیتی به نام Project Zero نظارت می کند.

پریسا تبریز در یک خانواده ایرانی که پدرش یک پزشک ایرانی و یک مادر پرستار با تبار امریکایی – لهستانی به دنیا آمد.او در حومه شیکاگو بزرگ شد و خواهر بزرگتر ۲ برادر دیگرش می باشد.خانم تبریز تا اولین سال تحصیلی اش کلا در حوزه کامپیوتر و برنامه نویسی نبود !

پریسا تبریز

وقتی خانم تبریز از بین خیلی از نامزدهای این پست موفق به کسب این جایگاه شد ، به مردان در زمینه امنیت سایبری یادآوری کرد که زنان هم می توانند در چنین جایگاهی فعالیت داشته باشند. خانم تبریز گفت: “من می خواهم که آنها بدانند که شاهزاده خانم ها می توانند هم مهندسی و هم روابط عاطفی و زناشویی انجام دهند.”

Chrome رایج ترین مرورگر وب در جهان است – پنجره ای که بیش از یک میلیارد دلار در آن روزانه اینترنت را مشاهده می کند. برخی از روزها ، کار خانم تبریز در دفتر Google در Mountain View ، کالیفرنیا ، مشغول مطالعه طراحی مبلمان است (به گفته وی ، صندلی های گرد و بسته های نمدی ، به الهام بخش از منحنی برگه های Chrome کمک کرده است. یکی از چالش های اخیر: تلاش برای فهمیدن چگونگی نگه داشتن نمایش داده های جستجو و سایر داده ها حتی اگر چندین کاربر برای دسترسی به اینترنت یک تلفن واحد را به اشتراک بگذارند ، مانند اغلب در کشورهای در حال توسعه که هر کاربر خط جدا و اختصاصی ندارد.

غالباً خانم تبریز باید بفهمد چگونه می تواند مفاهیم پیچیده ای مانند رمزنگاری را از طریق نگارگرها انتقال دهد تا کاربران در سراسر جهان بتوانند آنها را درک کنند. وقتی کاربر از یک وب سایت از طریق اتصال رمزگذاری شده بازدید کرد ، Chrome برای نشان دادن “ایمن” از نماد قفل سبز استفاده می کند ، در حالی که یک قفل قرمز نشان می داد که اتصال ممکن است خصوصی نباشد. اما برخی از کاربران قفل این کیف را برای کیفهای کوچک نادرست نشان دادند.

پریسا تبریز

در توییتر ، خانم تبریز خود را به عنوان “مادر بزرگ” Project Zero توصیف می کند. این گروه آسیب پذیری های ناشناخته در محصولات ساخته شده توسط گوگل و رقبای آن را شکار می کند و سپس اکتشافات آن را به صورت علنی افشا می کند. کار این گروه آسیب پذیری های گسترده ای مانند Meltdown و Spectre را کشف کرده است. اخیراً ، در ۲۹ اوت ، چندین نقص امنیتی در سیستم عامل تلفن همراه اپل کشف کرد.

و اما اگر دوست دارید بدانید که این شاهزاده خانم امنیت گوگل بعضی از روزهای خود را چطور برنامه ریزی کرده است در ادامه همراه باشید:

 

دوشنبه

نقطه قوت من این است که ساعت ۶ صبح بدون هیچ زنگ بیدار باشی از خواب بیدار می شوم.گربه های من داروین و گریس نام دارند و بلافاصله بعد ازینکه صدای من را می شنوند خودشان را لوس می کنند.شوهر من خیلی خواب سبکی دارد به خاطر همین داروین و گریس رو اتاق خوابشون رو از اتاق خواب خودمون جدا کردیم.

من فقط یک خانه جدید برای آنها ساخته ام. ما در حال برنامه ریزی برای ساختن یک خانه کانتینر هستیم که از مواد پیش ساخته برای ساخت سریعتر و سازگار با محیط زیست استفاده می کند ، اما ممکن است مدتی زمان بر باشد. از بعضی جهات من به عنوان روشی برای خرید و ساخت خانه های گربه به عنوان روشی برای ایجاد احساساتی که در حال پیشرفت هستم ، می خرم و می سازم.

۷:۳۰ دقیقه قبل از ظهر. هر روز کاری را با قهوه و یک آب گازدار شروع می کنم. تیم من از ۳۷۵ نفر تشکیل شده است که در ۱۲ دفتر Google در سرتاسر جهان پخش شده اند و هر کسی می تواند برای صحبت کردن به صورت حضوری ثبت نام کند. امروز ، من با یک مهندس در Mountain View ، دیگری در مونیخ و یک مدیر محصول در سیاتل صحبت می کنم.

ساعت ۱۱ قبل از ظهر من با بن که رهبری Project Project Zero را بر عهده دارد ، به صورت یک نفره پیاده روی می کنم. من سعی می کنم جلسات را به صورت پیاده روی انجام دهم تا از هوای معتدل منطقه استفاده کنم و حرکتی را انجام دهم که با نشستن متفاوت باشد.ما در مورد برنامه ای آینده درباره کنفرانس امنیتی Black Hat صحبت می کنیم ، که شامل ۵ سال کار در انجام حملات صفر روز سخت تر و پیشبرد درک عمومی از سوء استفاده از نرم افزار خواهد بود.

۴ بعد از ظهر: من با Jenna ، کارآموز مهندسی نرم افزار آشنا می شوم که برای تابستان به آن ملحق شده و در Android روی یک ویژگی برای Chrome کار می کند. دوازده سال پیش ، من در گوگل کارآموزی کردم. من پیرتر می شوم ، اما کارورزان در همان سن باقی می مانند.

۷ بعد از ظهر : من به خانه می آیم و یادداشت هایم را با همسرم در مورد روزهایمان در باقیمانده از تعطیلات آخر هفته مقایسه می کنم. او معاون کلانتر است ! و با مشکلات امنیتی و کاربران در دنیای واقعی سرو کار دارد. روز را با نتفلیکس روی نیمکت با گربه ها می گذرانم. من یک درونگرا هستم و برای شارژ مجدد و ارتباط دوباره با مردم به زمان زیادی نیاز دارم.

سه شنبه

ساعت ۵:۴۵ دقیقه از خواب بیدار شوید ، کارهای روزمره صبح را انجام دهید و یک لباس کار معمولی را بپوشید: پیراهن سیاه ، شلوار جین و صندل.

ساعت ۷:۳۰ دقیقه بعد از ظهر. الکس و من درباره ویژگی جدیدی صحبت می کنیم که ممکن است تیم ما مورد حمله قرار گیرد. مردم همیشه از ما شکایت می کنند که چرا باید این همه زبانه در مرورگرشان باز باشد ، و الکس می خواهد روش های جدیدی را برای گروه بندی و نمایش آنها امتحان کند. ما در حال حاضر بر روی این موضوع مهم در حال بحث هستیم.

او همچنین در مورد برخورد با اختلافات فردی در تیم ما توصیه هایی را دارد و ما از این طریق درباره بعضی موارد صحبت می کنیم تا امتحان کنیم. همانطور که می گویند ، مهندسی آسان است – مشکلات مردم مشکل است.

ساعت ۱۱ بامداد چهار جلسه طوفان مغزی و بحث در مورد نقشه راه Chrome برای سال آینده.
من در مورد امنیت برای Chrome پیشنهادات زیادی دریافت می کنم و آنها از همه جا و به هر روشی ارسال می شوند: توییتر ، ایمیل ، اسنپ ، گزارش اشکال Chrome ، تماس با خانواده و دوستان. من بعضی اوقات حتی نامه فیزیکی هم دریافت می کنم! من همچنین نامه های تلخ ، اجاره نامه ، درخواست شغل و وکالت برای چیزهای عجیب و غریب دارم. من سعی می کنم تا آنجا که می توانم به بسیاری از سؤالات محترمانه پاسخ دهم ، اما در نهایت اکثر آنها را باید نادیده بگیرم.

پریسا تبریز

چهار شنبه

ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر. لپ تاپ آی فون و ویندوز من را برای روز بگیرید. دستگاه اصلی من نیست ، اما دوست دارم چهارشنبه ها از آنها استفاده کنم. پنجشنبه ها ، من سعی می کنم بیشتر از Mac استفاده کنم و بقیه هفته را در Chromebook یا تلفن Android Pixel خود قرار داده ام. من مسئولیت Chrome در هر سیستم عامل را دارم ، بنابراین سعی می کنم هر هفته از همه Chromes های مختلف استفاده کنم تا تفاوت های ظریف و مهم را بدست آورم و اگر چیزی درست کار نکرده است بازخورد یا اشکالات پرونده را ارائه دهم.

ظهر. من می بینم که آنها برای ناهار غذای ایرانی را سرو می کنند ، و من تقریباً وسوسه شده ام که آن را امتحان کنم و حتما سالاد را امتحان کنم. غذای ایرانی در محل کار همیشه در مقایسه با آشپزی مادرم ناامید کننده است. او لهستانی-آمریکایی است ، اما یاد گرفت که چگونه غذای سنتی ایرانی را از مادر بزرگ من ، که از ایران بازدید می کند ، تهیه کند. آنها خارج از پخت و پز زبان مشترکی ندارند ، اما بعد از سالها وقت آشپزخانه ، مادرم یک غوره قورباسی سابسی و کوکو سابسی درست می کند.

۸ شب : من بیشتر اوقات باید اعتراف کنم که برای شام از غلات استفاده می کنم و در گوگل هم ناهار و میان وعده های متنوعی از سبزیجات را استفاده می کنم .و باید بگم که از آشپزی اصلا لذت نمی برم!

پنج شنبه

ساعت ۶:۳۰ صبح: به توصیه یک همکار ، شامپوی جدید با رنگ مو را امتحان می کنم تا موهای من را روشن تر کند. متاسفانه ، موهای من صورتی رنگ نیستند اما دائما در حال تمیز کردن حمام و دوش هستم که رنگ های صورتی از بین برود ! حوله من همیشه رنگش صورتی است !

۱۰ صبح : ملاقات با یک مدیر اجرایی برای صحبت در مورد ویژگی های امنیتی جدید برای Chromebook ، لپ تاپ های مارک Google ما در حال بررسی ویژگی هایی هستیم که می تواند در امنیت بوت تغییراتی ایجاد کند ، این امر از ورود هکرها به این سیستم عامل خیلی کمک می کند.

۴:۱۰ بعد از ظهر : جلسه هفتگی با Brea ، مدیر من ، برای بررسی همه موارد و آماده شدن برای هفته آینده. Brea دائماً در برنامه من است و تقویم من را در اختیار دارد و باعث می شود تا فضا برای انجام تفکر بی وقفه ، رزرو سفر و جلسات ، یادآوری من برای انجام کارها یا کمک به پاسخ دادن به سؤالات از طرف من. او به من کمک می کند تا خودم را سالم و کارآمد نگه دارم ، و از آنجا که به طور پاره وقت به عنوان معلم یوگا مشغول است ، به من نکات کششی و سلامتی نیز ارائه می دهد.

خب این هم بخشی از خاطرات روزانه خانم مهندس پریسا تبریز بود که به نقل از وب سایت روزنامه نیویورک تایمز و سایر وب سایتها گردآوری کرده بودم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید