ایلان ماسک
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 8 دقیقه

 

ایلان ماسک ، کارآفرین اهل آفریقای جنوبی ، با تاسیس تسلا موتورز و اسپیس ایکس شتاخته شده است او در سال ۲۰۱۲ یک فضاپیمای تجاری پیشرفته را به فضا پرتاب کرد.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک یک کارآفرین و تاجر آمریکایی متولد آفریقای جنوبی است که X.com را در سال ۱۹۹۹ تأسیس کرد (بعداً تبدیل به PayPal شد) ، SpaceX در سال ۲۰۰۲ و تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد.

ماسک در ماه مه ۲۰۱۲ ، زمانی که SpaceX موشکی را پرتاب کرد , این اولین وسیله تجاری بود که به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده می شد و حسابی در زمان خودش خبر ساز شد.وی با خرید SolarCity در سال ۲۰۱۶ نمونه کارهای خود را قدرتمند تر کرد و با به عهده گرفتن نقش مشاوره در روزهای نخست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور ، جایگاه خود را به عنوان یک رهبر صنعتی تقویت کرد.

اوایل زندگی

ماسک در ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ در پرتوریا ، آفریقای جنوبی متولد شد. از زمان کودکی ماسک در رویاهای روزانه خود درباره اختراعات حسابی غرق شده بود به طوری که والدین و پزشکان وی دستور آزمایش شنوایی از او را دادند.

کودکی ایلان ماسک

تقریباً در زمان طلاق والدینش ، وقتیکه ۱۰ ساله بود ، ماسک به کامپیوتر علاقه پیدا کرد. ایلان خود آموز یادگرفت که چگونه برنامه نویسی کند ، و زمانی که ۱۲ ساله بود موفق شد اولین نرم افزار خود را به فروش برساند: بازی ای که به نام Blastar ساخت.

در دوران دبستان ماسک شخصیتی درون گرا و اهل کتاب بود. او تا ۱۵ سالگی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و زحمات زیادی کشید تا یاد گرفت که چگونه با کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

خانواده

مادر ماسک ، مای ماسک ، یک مدل کانادایی و پیرترین زنی است که در یک کمپین Covergirl نقش آفرینی کرده است. وقتی ماسک در حال بزرگ شدن بود ، در یک زمان در پنج شغل کار می کرد تا بتواند خانواده اش را تأمین کند.

پدر ماسک ، ارول ماسک ، یک مهندس ثروتمند اهل آفریقای جنوبی است.

ماسک دوران کودکی خود را با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذراند. پدر و مادرش در ۱۰ سالگی طلاق گرفتند.

پدر و مادر ایلان ماسک

تحصیلات

در ۱۷ سالگی ، در سال ۱۹۸۹ ، ماسک به کانادا رفت تا در دانشگاه کوئینز مشغول به تحصیل شود تا از خدمت سربازی اجباری در ارتش آفریقای جنوبی خلاص شود. ماسک در آن سال موفق شد تابعیت کانادایی خود را به دست آورد ، ماسک فکر می کرد از آن طریق گرفتن تابعیت آمریکایی خیلی راحت تر است.

در سال ۱۹۹۲ ، ماسک کانادا را ترک کرد تا در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته های اقتصاد و فیزیک تحصیل کند. وی با مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد ولی برای مدرک لیسانس دوم یعنی فیزیک موفق به دریافتش نشد!

ایلان ماسک

ماسک پس از ترک پنسیلوانیا به دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رفت تا دکترای خود را در رشته فیزیک انرژی دنبال کند. با این حال ، پیشرفت تحصیلی اش کاملاً با رونق اینترنت به موقع انجام شد ولی او پس از تنها دو روز از استنفورد هم انصراف داد ! ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در سال ۱۹۹۵ راه اندازی کرد.در نهایت ماسک موفق شد در سال ۲۰۰۲ شهروند (سیتی زن) ایالات متحده شود.

شرکت ها ی ماسک

شرکت Zip2

ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در سال ۱۹۹۵ با برادرش کیمبال ماسک راه اندازی کرد. Zip2 به عنوان راهنمای آنلاین شهری ، خیلی سریع محتوا را برای وب سایت های جدید The New York Times و Chicago Tribune فراهم می کرد. در سال ۱۹۹۹ ، بخشی از شرکت Compaq Computer Corporation Zip2 را به قیمت ۳۰۷ میلیون دلار پول نقد و ۳۴ میلیون دلار سهام به فروش رساند.

پی پال

در سال ۱۹۹۹ ، ایلون و کیمبال ماسک با استفاده از پول حاصل از فروش Zip2 خود ، X.com ، یک شرکت خدمات مالی / پرداخت آنلاین را تاسیس کردند. خرید X.com در سال بعد منجر به ایجاد PayPal شد که امروزه خیلی شناخته شده است و بعد از سیستم بانکی جهانی مثل مستر کارت – ویزا کارت و غیره در رتبه دوم قرار دارد.(درباره سیستم پی پال در این مقاله بیشتر بخوانید)

در اکتبر ۲۰۰۲ ، ماسک موفق شد اولین ثروت میلیاردی خود را از طریق فروش Paypal به Ebay بدیست آورد.قبل از فروش ، ماسک ۱۱ درصد از سهام PayPal را در اختیار داشت.

شرکت های ایلان ماسک

SpaceX

ماسک سومین شرکت خود را با نام Space Exploration Technologies Corporation یا SpaceX در سال ۲۰۰۲ با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای تجاری فضایی تأسیس کرد. تا سال ۲۰۰۸ ، SpaceX کامل تاسیس شد و ناسا در طی یک قراردادی جایگزین مأموریت های شاتل فضایی ناسا شد ، و موفق شد قرارداد مدیریت حمل و نقل بار را برای ایستگاه فضایی بین المللی –و همچنین برنامه هایی برای حمل و نقل فضانوردان در آینده – به این شرکت اعطا کرد.

در ۲۲ مه ۲۰۱۲ ، ماسک و اسپیس ایکس با پرتاب موشک Falcon 9 خود به فضا با کپسول بدون سرنشین ، ماسک و اسپیس ایکس تاریخ ساز شدند. این وسیله نقلیه با ۱۰۰۰ پوند تجهیزات برای فضانوردان مستقر در آنجا به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد و این اولین باری است که یک شرکت خصوصی سفینه فضایی را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد. در مورد این پرتاب ، به نقل از ماسک ، گفت : “من احساس بسیار خوشبختی می کنم … برای ما ، این مانند بردن Super Bowl است.”

شرکت Space X ایلان ماسک

ماموریت BFR به مریخ

در سپتامبر ۲۰۱۷ ، ماسک یک طرح کاملا به روز برای BFR خود ارائه کرد (مخفف کلمه “Big F — ing Rocket” یا “Big Falcon Rocket”) ، این وسیله یک موتور سیکلت ۳۱ موتوره که توسط یک سفینه فضایی قادر به حمل حداقل ۱۰۰ نفر است. وی فاش کرد که اسپیس ایکس قصد دارد اولین مأموریت های باری را با این وسیله نقلیه به مریخ در سال ۲۰۲۲ آغاز کند ، به عنوان بخشی از هدف اصلی خود برای استعمار سیاره سرخ.

در مارس ۲۰۱۸ ، این کارآفرین در جشنواره سالانه South by Southwest در تگزاس به مخاطبان گفت که امیدوار است BFR را برای پروازهای کوتاه در اوایل سال بعد آماده کند.

ماه بعد اعلام شد که اسپیس ایکس در بندر لس آنجلس تاسیساتی برای ساخت و استقرار BFR احداث می کند. ویژگی بندر این بود که مکانی ایده آل برای SpaceX می باشد ، زیرا موشک ماموت آن تنها پس از تکمیل با کشتی قابل حرکت خواهد بود.

پروژه BFR ایلان ماسک spaceX

ماهواره های اینترنتی Starlink

در اواخر مارس ۲۰۱۸ ، اسپیس ایکس از دولت ایالات متحده اجازه پرتاب ناوگان ماهواره ها را به مدار کم ارتفاع با هدف ارائه خدمات اینترنتی دریافت کرد. شبکه ماهواره ای ، Starlink نامیده می شود.

تسلا موتورز

ماسک یکی از بنیانگذاران ، مدیرعامل و معمار محصولات شرکت تسلا موتورز است ، شرکتی که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده و به تولید اتومبیل های برقی با قیمت مناسب و بازار انبوه و همچنین محصولات باتری و سقف های خورشیدی اختصاص دارد. ماسک بر کلیه تولیدات ، مهندسی و طراحی محصولات این شرکت نظارت دارد.

ماشین تسلا موتورز

اختراعات و نوآوری ها

هایپرلوپ

در آگوست ۲۰۱۳ ، ماسک مفهومی برای شکل جدیدی از حمل و نقل به نام “هایپرلوپ” منتشر کرد ، اختراعی که باعث کاهش رفت و آمد بین شهرهای بزرگ می شود و در عین حال زمان سفر را به شدت کاهش می دهد. به طور ایده آل در برابر آب و هوا مقاوم است و از انرژی تجدید پذیر تأمین می شود ، Hyperloop سواران را از طریق شبکه ای از لوله های کم فشار با سرعت بیش از ۷۰۰ مایل در ساعت در غلاف ها رانده است. ماسک خاطرنشان کرد که ساخت و آماده سازی برای استفاده از هایپرلوپ ممکن است از ۷ تا ۱۰ سال طول بکشد.

اگرچه او هایپرلوپ را با ادعای ایمنی بیشتر از هواپیما یا قطار معرفی کرد ، اما با هزینه تقریبی ۶ میلیارد دلار – تقریباً یک دهم هزینه سیستم ریلی برنامه ریزی شده توسط ایالت کالیفرنیا – مفهوم ماسک شک و تردید را ایجاد کرده است.

پروژه هایپرلوپ ایلان ماسک

قطار سریع السیر

در اواخر نوامبر ۲۰۱۷ ، پس از اینکه رحم امانوئل ، شهردار شیکاگو خواستار پیشنهاداتی برای ساخت و بهره برداری از یک خط ریلی سریع السیر شد که مسافران را از فرودگاه O’Hare به مرکز شهر شیکاگو در ۲۰ دقیقه یا کمتر منتقل می کند ، ماسک توئیت کرد که همه کارها را انجام داده است رقابت با شرکت Boring. وی گفت مفهوم حلقه شیکاگو با هایپرلوپ وی متفاوت خواهد بود ، مسیر نسبتاً کوتاه آن نیازی به ترسیم خلا برای از بین بردن اصطکاک هوا ندارد.

رابطه با دونالد ترامپ

در دسامبر ۲۰۱۶ ، ماسک به عنوان رئیس انجمن استراتژی و سیاست دونالد ترامپ انتخاب شد. ژانویه بعدی ، او به ابتکار مشاغل تولیدی ترامپ پیوست. به دنبال انتخاب ترامپ ، ماسک در حالی که رئیس جمهور برنامه هایی برای پیگیری تحولات گسترده زیرساختی را اعلام کرد ، با رئیس جمهور جدید و مشاورانش در نقاط مشترک قرار گرفت.

در حالی که گاهی اوقات با اقدامات بحث برانگیز رئیس جمهور مانند منع پیشنهادی مهاجران از کشورهای دارای اکثریت مسلمان در تضاد بود ، اما ماسک از مشارکت خود با دولت جدید دفاع کرد. او در اوایل سال ۲۰۱۷ توییت کرد: “اهداف من سرعت بخشیدن به انتقال جهان به انرژی پایدار و کمک به ساخت بشریت به تمدن چند سیاره ای است که نتیجه آن ایجاد صدها هزار شغل و انگیزه بیشتر خواهد بود. آینده برای همه. “

ایلان ماسک و دونالد ترامپ
ایلان ماسک و دونالد ترامپ

در تاریخ ۱ ژوئن ، به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از توافقنامه آب و هوایی پاریس ، ماسک از سمت های مشاور خود کنارگیری کرد.

زندگی شخصی

همسران و فرزندان

ماسک دو بار ازدواج کرده است. او در سال ۲۰۰۰ با جاستین ویلسون ازدواج کرد و این زوج شش فرزند داشتند. در سال ۲۰۰۲ ، پسر اول آنها در ۱۰ هفتگی به دلیل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) درگذشت. ماسک و ویلسون ۵ پسر دیگر داشتند: دوقلوهای گریفین و ژاویر (متولد ۲۰۰۴) و سه قلو کای ، ساکسون و دامیان (متولد ۲۰۰۶).

ایلان ماسک و جاستین ویلسون
ایلان ماسک و جاستین ویلسون

پس از طلاق داستان دارش از ویلسون ، ماسک با تالولا رایلی بازیگر زن آشنا شد. این زوج در سال ۲۰۱۰ ازدواج کردند. آنها در سال ۲۰۱۲ از هم جدا شدند اما در سال ۲۰۱۳ دوباره با یکدیگر ازدواج کردند. در نهایت رابطه آنها در سال ۲۰۱۶ به طلاق انجامید !

ایلان ماسک و تالولا رایلی
ایلان ماسک و تالولا رایلی

در ماه مه ۲۰۱۸ ، ماسک شروع به معاشرت با موسیقی دان گریمز (متولد کلر بوچر) کرد. در آن ماه ، گریمز اعلام کرد که نام خود را به “c” تغییر داده است ، نمادی برای سرعت نور ، گفته می شود به تشویق ماسک بوده است.

این زوج در ماه مارس ۲۰۱۹ در مجله وال استریت ژورنال در مورد عشق خود به یکدیگر صحبت کردند ، گریمز گفت: “نگاه کنید ، من او را دوست دارم ، او عالی است … منظورم این است که او یک شخص لعنتی فوق العاده جالب است” ماسک ، به نوبه خود ، به ژورنال گفت: “من عاشق خلاقیت هنری c و wild fae و اخلاق کاری بیش از حد شدید هستم.”

ایلان ماسک و گریمز
ایلان ماسک و گریمز

گریمز پسرش را در ۴ مه سال ۲۰۲۰ به دنیا آورد ، در حالی که ماسک اعلام کرد نام پسر را “X Æ A-12” گذاشته است. در اواخر ماه ، پس از اینکه گزارش شد ایالت کالیفرنیا نامی با شماره را قبول نمی کند ! زوجین گفتند که نام پسر خود را به “X-A-Xii” تغییر می دهند.

منبع : وب سایت BIOGRAPHY

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید