تاریخچه شرکت فیلیپس | شرکت هلندی فیلیپس

تاریخچه شرکت فیلیپس  : Philips Electronics NV، که به اختصار Philips شناخته می شود، یک شرکت تولید کننده هلندی در زمینه لوازم و قطعات الکترونیکی، تجهیزات تصویربرداری پزشکی، لوازم خانگی، تجهیزات روشنایی و کامپیوتری و مخابراتی است. شرکت فیلیپس در سال ۱۸۹۱ توسط فردریک فیلیپس و پسرش جرارد که مهندس شرکت انگلیسی-آمریکایی Brush Electric Corporation Ltd بوده است، تأسیس شد. بعدها برادر کوچکتر وی، آنتون فیلیپس نیز به این شرکت پیوست و با هوش تجاری خود، زمینه را برای گسترش بین المللی شرکت ایجاد کرد.

فیلیپس، مسکن، مدرسه و بیمارستان ساخت و از سال ۱۹۰۰ به بعد کمک های پزشکی رایگانی ارائه داد. اعضای خانواده فیلیپس تا سال ۱۹۷۷ این شرکت را اداره می کردند و تا دهه ۱۹۸۰ نفوذ زیادی داشتند.

فیلیپس با در اختیار گرفتن بسیاری از بازارهای جدید، از بی طرفی هلند در جنگ جهانی اول سود برد. در سال ۱۹۲۴ فیلیپس به همراه شرکت آمریکایی جنرال الکتریک و Osram GmbH (که هم اکنون یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به سازنده آلمانی Siemens AG است) اتحادیه Phoebus را تشکیل داد تا بازار لامپ را در سراسر جهان به دست گیرد. در سال ۱۹۲۷ رادیویی ساده و مقرون به صرفه معرفی کرد و تا سال ۱۹۳۳ بزرگترین تولید کننده رادیو در جهان بود.کشاورزی در هلند بررسی جامع ۲۰۲۳

در دهه ۱۹۳۰ شرکت فیلیپس، یک میلیون از محصول خود را به فروش رساند. درست قبل از شروع جنگ جهانی دوم، فیلیپس دفتر مرکزی خود را به کوراسائو منتقل کرد و شرکت را از کنترل آلمان خارج کرد.

نوشته های مرتبط

فردریک فیلیپسفردریک فیلیپس و پسرش، بنیانگذاران شرکت فیلیپس

گسترش دامنه فعالیت فیلیپس

پس از سال ۱۹۴۵، شرکت فیلیپس، تصمیم گرفت، دامنه فعالیت خود را گسترش دهد. این شرکت در سال ۱۹۵۱ ضبط فیلیپس را راه اندازی کرد، و در سال ۱۹۶۰ شرکت مرکوری رکوردز را به دست آورد و به واسطه شرکت پلی گرام خود (در سال ۱۹۹۸ فروخته شد) به سرمایه گذاری در برندهای ضبط مانند Deutsche Grammophon ، Decca و Motown ادامه داد. فیلیپس در ورود به تجارت کامپیوتر، موفقیت کمتری به دست آورد.

زمانی که این شرکت سیستم اصلی P1000 خود را در اواسط دهه ۱۹۶۰ منتشر کرد، IBM 360 به عنوان استاندارد بازار کاملاً تثبیت شد. شرکت فیلیپس در دهه ۱۹۷۰ با استفاده از طیف وسیعی از کامپیوترهای کوچک، عملکرد بهتری داشت اما انقلاب کامپیوترهای شخصی را از دست داد. در سال ۱۹۸۶، یعنی سالها پس از اینکه تولید کنندگان، MS-DOS شرکت مایکروسافت را به عنوان استاندارد بازار پذیرفتند، فیلیپس یک کامپیوتر شخصی با سیستم عامل اختصاصی راه اندازی کرد. در سال ۱۹۹۲ فیلیپس از تجارت سخت افزار رایانه خارج شد، اگرچه همچنان مهمترین تأمین کننده قطعات در صنعت بود.

در سال ۱۹۶۳ فیلیپس یک ضبط صوت کوچک با باتری را راه اندازی کرد که از یک کاست استفاده می کرد. فیلیپس با فناوری ویدئویی خود، به موفقیت کمتری دست پیدا کرد. اگرچه اولین ضبط ویدئو کاست (VCR) در جهان را در سال ۱۹۷۱ رونمایی کرد، اما این شرکت نسبت به ژاپنی ها که Betamax را در سال ۱۹۷۵ و VHS را در سال ۱۹۷۶ عرضه کردند، موفقیت چندانی به دست نیاورد.

شرکت فیلیپس

شرکت فیلیپس

فناوری دیسک فشرده(CD)

سپس، شرکت فیلیپس با استفاده از لیزر جهت خواندن اطلاعات از دیسک، فناوری جدیدی را برای پخش فیلم تولید کرد. فناوری LaserDisc که در سال ۱۹۷۸ ارائه شد، هرگز مورد استفاده قرار نگرفت، اما به موفقیت بزرگ دیگری منجر شد، که ساخت دیسک فشرده (CD) بود. و با توافق نامه کلیدی که با شرکت سونی در سال ۱۹۷۹ منعقد کرد، موفقیت خود را تضمین کرد.

در دهه ۱۹۷۰، فیلیپس با خرید یکسری از شرکت ها، موقعیت خود را در بازار الکترونیک آمریکا تثبیت کرد، این امر با خرید شرکت سازنده تلویزیون مگناوکس در سال ۱۹۷۴ آغاز شد. با این حال، فیلیپس در رقابت با الکترونیک ژاپن عملکرد ضعیفی داشت. در سال ۱۹۹۲ کاست جمع و جور دیجیتال به عنوان جانشین کاست صوتی معرفی شد، که با رقابت MiniDisc سونی روبرو شد، اما هیچ یک از دو قالب انتظارات تجاری را برآورده نکرد.
در اوایل قرن بیست و یکم، فیلیپس، تولید کننده اصلی واحدهای دفیبریلاسیون(شوک انرژی بالا) قابل حمل، سیستم های سونوگرافی و اسکنرهای توموگرافی کامپیوتری (CT) بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

هیچ محتوایی موجود نیست