سعیده قدس موسس محک
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

 

این مطلب در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است.

سعیده قدس، در سال ۱۳۳۰ در منطقه شمیران تهران متولد شد. وی نویسنده و نیکوکار ایرانی است که بنیانگذار مؤسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی( محک) می باشد.

سعیده قدس پدری فرهنگی و مادری خانه دار داشت. از آنجا که او در فضایی فرهنگی رشد پیدا کرده بود، با اشعار حافظ و مولانا آشنایی زیادی داشت. وی از کودکی به نویسندگی بسیار علاقمند بود. از این رو، در بزرگسالی کتاب های مختلفی را منتشر کرد که معروف ترین آنها رمان تاریخی “کیمیا خاتون” بود که مورد استقبال مخاطبانش واقع شد.

وی در دانشگاه تهران به تحصیل در رشته جغرافیا پرداخت، و پس از فارغ التحصیلی، در اداره دخانیات به عنوان کارشناس برنامه و بودجه کار خود را آغاز کرد. سپس مقطع کارشناسی ارشد را در رشته جامعه شهری اخذ کرد. پس از آن، در وزارت صنعت و معدن، به عنوان کارشناس روابط بین الملل به فعالیت مشغول شد.

زندگی خصوصی سعیده قدس

سعیده قدس در ۲۳ سالگی با یکی از کارمندان وزارت خارجه، به نام نادر شریفی ازدواج کرد. وی مدتی از زندگی خود را در کشورهای پاکستان و آلمان گذراند. در این مدت، در رشته زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه برلین آلمان تحصیل کرد.

فرزند اول او، «مهربد» در کشور آلمان به دنیا آمد، وی برای اینکه فرصت بیشتری برای بچه داری داشته باشد، مرخصی بدون حقوق گرفت. هفت سال بعد، دوباره باردار شد و فرزند دختری در ایران به دنیا آورد که نامش را «کیانا» قرار داد. سعیده احساس کرد، توانایی تربیت و مراقبت از فرزندانش و فعالیت شغلیش را بصورت همزمان ندارد، در نتیجه از کارش استعفا داد.

موسس خیریه محک

انگیزه وی از تأسیس محک

کیانا دختر ۲ ساله سعیده قدس، مدتی از بیماری مشکوکی رنج می برد. هنگامی که او، در تدارک برای تولد ۲ سالگی دخترش کیانا بود، تصمیم گرفت ابتدا به آزمایشگاه برود و از نتیجه آزمایش او مطمئن شود و سپس برای جشن تولدش آماده شود.

پس از گرفتن جواب آزمایش، به پزشک مراجعه کرد. کیانا مبتلا به سرطان کلیه بود، از این رو، پزشک فوراً دستور بستری وی را صادر کرد. با شنیدن این خبر، انگار دنیا بر سرش خراب شده بود.

این اتفاق، انگیزه سعیده قدس برای تأسیس محک بود. وی در مسیر تلاش برای درمان فرزندش، کمبودها و دشواری های بسیاری را که خانواده های فقیر کودکان مبتلا به سرطان با آنها دست و پنجه نرم می کردند، را مشاهده کرد.

همین مسئله سبب شد، که وی تصمیم بگیرد که اگر فرزندش بهبود یابد، تمام تلاش خود را جهت کمک به این خانواده های بی بضاعت به کار گیرد.

مهم ترین دستاورد سعیده قدس، تأسیس مؤسسه سرطانی حمایت از کودکان (محک)، با هدف درمان و کمک به کودکان سرطانی در سال ۱۳۷۰ می باشد. این مؤسسه، یک نهاد غیردولتی به حساب می آید.

امروزه کمتر کسی را می توان یافت، که نام محک را نشنیده باشد، همین امر نشانگر اهمیت این مؤسسه مردم نهاد است. حیطه فعالیت مؤسسه محک، انجام امور خیرخواهانه در زمینه های پیشگیری، درمانی، بهداشتی، پزشکی، خدماتی، رفاهی و …. جهت حمایت از کودکان سرطانی می باشد.

وب سایت موسسه محکمحک، یک مؤسسه مردم نهاد و غیردولتی است.

فعالیت های بین المللی محک شامل:
• شرکت در جلسات شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد
• جذب کمک های بین المللی
• برگزاری مراسم بین المللی
• فعالیت های پژوهشی در سطح بین الملل

سعیده قدس، مؤسس خیریه محک به عنوان یکی از ۵۰ زن برتر جهان از سوی نشریه وال استریت در سال ۲۰۰۸ میلادی معرفی شد، که یکی از مهمترین افتخارات وی محسوب می شود.

 

راه های ارتباطی سعیده قدس ، اینستاگرام سعیده قدس

 

سعیده قدس هیچ صفحه شخصی در اینستاگرام ندارد ! اما صفحه اینستاگرام موسسه محک با قدرت فعالیت می کند. اما یک صفحه لینکدین و یک وب سایت شخصی دارد که اطلاعات ارتباطی خود را در وب سایت شخصی خودش نوشته است.لینکدین سعیده قدس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید