بزرگترین تولید کننده برنج در جهان در سال ۲۰۲۳

بزرگترین تولید کننده برنج در جهان چین است ، بزرگترین تولیدکننده برنج در جهان در سال 2023، چین است، با تولید تخمینی 148.9 میلیون تن متریک. چین همچنین بزرگترین مصرف کننده و واردکننده برنج با مصرف داخلی 155 میلیون تن متریک در سال 2022-2023 است. دومین تولیدکننده بزرگ برنج در سال 2023، هند است، با تولید تخمینی 120.3 میلیون تن متریک. هند همچنین بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است. کشورهای دیگر در لیست 10 تولیدکننده برنج برتر اندونزی، بنگلادش، ویتنام، تایلند، میانمار، فیلیپین، پاکستان و برزیل هستند.

بزرگترین صادر کننده برنج در جهان کدام کشور است ؟

بزرگترین صادرکننده برنج در جهان در سال 2022، هند بود، با ارزش کل صادرات 10.8 میلیارد دلار، که حدود 40 درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص داد. هند عمدتا برنج سفید غیر باسماتی را صادر می کند که غذای اصلی بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی است. دومین صادرکننده بزرگ برنج در سال 2022، تایلند بود، با ارزش کل صادرات 4 میلیارد دلار ، که حدود 13.5 درصد صادرات جهانی را تشکیل می‌دهد. تایلند عمدتاً برنج یاس را صادر می کند که یک نوع برنج معطر و خوشبو است. کشورهای دیگر در لیست 10 صادرکننده برنج برتر عبارتند از ویتنام، پاکستان، ایالات متحده، چین، ایتالیا، میانمار، برزیل و بلژیک.

مطلب مرتبط : بزرگترین تولید کننده گندم در جهان در سال ۲۰۲۳

با کیفیت ترین برنج جهان کدام برنج است ؟

بهترین کیفیت برنج در جهان یک موضوع ذهنی است، زیرا انواع مختلف برنج ممکن است ویژگی‌های متفاوتی مانند طعم، عطر، بافت و ارزش غذایی داشته باشند. با این حال، بر اساس برخی نظر سنجی ها، برخی از محبوب‌ترین و با رتبه‌بندی‌ترین گونه‌های برنج عبارتند از:

نوشته های مرتبط

برنج یاس (Jasmine rice): این برنج دانه بلندی است که منشا آن تایلند است و دارای رایحه گل و آجیل است. نرم، پف دار و در هنگام پخت کمی چسبناک است. اغلب در غذاهای تایلندی و دیگر غذاهای جنوب شرقی آسیا استفاده می شود. برنج یاسمن در سال های 2016 و 2017 از سوی کنفرانس جهانی برنج به عنوان بهترین برنج جهان معرفی شد.

Jasmine rice
Jasmine rice

برنج باسماتی (Basmati): این یکی دیگر از برنج های دانه بلند است که منشا آن هند و پاکستان است و عطر و طعم خاصی دارد. سبک، پف دار و هنگام پختن دانه ای است. اغلب در غذاهای هندی و خاورمیانه مانند بریانیس و پلو استفاده می شود. برنج باسماتی یکی از مرغوب ترین برنج های دنیاست.

برنج کارنارولی (Carnaroli): برنجی با دانه متوسط است که منشأ آن ایتالیاست و نشاسته بالایی دارد. وقتی پخته می شود سفت، خامه ای و جویدنی است. اغلب برای تهیه ریزوتو استفاده می شود، زیرا می تواند مایعات را بدون از دست دادن شکل یا بافت خود جذب کند. برنج کارنارولی به عنوان پادشاه برنج های ایتالیایی در نظر گرفته می شود.

برنج سیاه (Black): گروهی از چندین نوع برنج است که به دلیل وجود آنتوسیانین ها که آنتی اکسیدان هایی هستند رنگ تیره ای دارند که به برخی از میوه ها و سبزیجات رنگ بنفش یا آبی می دهند. برنج سیاه طعم مغزی و خاکی دارد و در هنگام پختن، بافتی جویدنی دارد. اغلب در دسرها، سالادها یا به عنوان غذای جانبی استفاده می شود. برنج سیاه به عنوان برنج ممنوعه نیز شناخته می شود، زیرا زمانی برای خانواده سلطنتی در چین ذخیره می شد.

کیفیت برنج آمریکایی چگونه است؟

کیفیت برنج آمریکایی بسته به نوع و برند برنج ممکن است متفاوت باشد. با این حال، بر اساس یکسری نتایج، می توان به چند نکته کلی اشاره کرد:

ایالات متحده کمتر از 2 درصد برنج جهان را تولید می کند، اما صادرکننده اصلی است و تقریباً 5 درصد حجم سالانه تجارت جهانی برنج را به خود اختصاص می دهد.

ایالات متحده به عنوان یک تامین کننده ثابت، قابل اعتماد و به موقع برنج با کیفیت بالا در بازارهای جهانی دانه متوسط و کوتاه دانه بلند و ترکیبی در نظر گرفته می شود.

صنعت برنج ایالات متحده در توانایی خود در تولید انواع برنج منحصر به فرد است و به عنوان تامین کننده قابل اعتماد برنج با کیفیت بالا، هم در ایالات متحده و هم در سراسر جهان5 شناخته می شود.

بیش از 120000 نوع برنج در جهان وجود دارد که بر اساس درجه آسیاب، اندازه هسته، محتوای نشاسته و طعم طبقه بندی می شوند.

برخی از محبوب‌ترین و با رتبه‌بندی‌ترین برندهای برنج آمریکایی عبارتند از Lundberg Family Farms، Gerbs، Planet Rice، Nishiki، Dynasty و Adolphus می باشد.

گرانترین برنج دنیا کدام برنج است ؟

گران‌ترین برنج جهان Kinmemai Premium است، یک نوع برنج ژاپنی که قیمت آن 109 دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم است. این برنج توسط Toyo Rice Corporation تولید شده و در سال 2016 در کتاب رکوردهای جهانی گینس جای گرفت. گفته می شود که برنج طعم و بافت منحصر به فردی دارد و در سنگاپور و ژاپن فروخته می شود. برخی دیگر از انواع برنج گران قیمت عبارتند از: برنج جوان برشته شده Tropics از فیلیپین، و BSD Organics Thooyamalli Rice از هند.

انتهای مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط