بزرگترین شرکت های مهندسی آلمان و محصولات و خدمات آنها

صنعت مهندسی آلمان یکی از پیشروترین صنایع در جهان است. این صنعت نقش مهمی در اقتصاد آلمان ایفا می کند و به صادرات و رشد اقتصادی کشور کمک می کند.

در این مقاله، به بررسی تاریخچه، وضعیت فعلی و چشم انداز آینده صنعت مهندسی آلمان خواهیم پرداخت. همچنین به بررسی بزرگترین شرکت های مهندسی آلمان و محصولات و خدمات آنها، بازار کار مهندسی در آلمان، شرایط کار مهندسان در آلمان و عوامل موثر بر پیشرفت صنعت مهندسی آلمان خواهیم پرداخت.

با مطالعه این مقاله، خوانندگان می توانند دیدگاهی کلی از صنعت مهندسی آلمان به دست آورند و اطلاعات مفیدی را در مورد این صنعت کسب کنند.

تاریخچه صنعت مهندسی در آلمان چیست؟

صنعت مهندسی در آلمان دارای تاریخ طولانی و غنی است که به قرن نوزدهم باز می گردد. یکی از بخش های پیشرو در کشور است که محصولات باکیفیت و نوآورانه در زمینه های مختلف مانند ماشین سازی، خودرو، مهندسی برق، الکترونیک و مواد شیمیایی تولید می کند.

نوشته های مرتبط

نقاط عطف در تاریخ صنعت مهندسی در آلمان:

 • 1864: زیگفرید مارکوس اولین وسیله نقلیه بنزینی را اختراع کرد.
 • 1871: آلمان اولین دانشگاه فنی را تأسیس کرد.
 • 1886: کارل بنز اولین خودروی با موتور چهار زمانه را ثبت کرد.
 • 1895: رودولف دیزل موتور دیزلی را اختراع کرد.
 • 1903: رابرت بوش شرکت بوش را تأسیس کرد.
 • 1913: فریتز هابر و کارل بوش فرآیند Haber-Bosch را توسعه دادند.
 • 1926: هوگو یونکرز Junkers Ju 52 را طراحی کرد.
 • 1936: کنراد زوزه Z1 را ساخت.
 • 1942: ورنر فون براون موشک V-2 را پرتاب کرد.
 • 1954: والتر بروخ سیستم PAL را اختراع کرد.
 • 1971: Nixdorf Computer AG Nixdorf 820 را معرفی کرد.
 • 1979: زیمنس AG اولین اسکنر MRI را توسعه داد.
 • 1983: BMW M1 را به بازار عرضه کرد.
 • 1991: SAP AG SAP R/3 را منتشر کرد.
 • 1998: آئودی AG خودروی اسپرت آئودی TT را معرفی کرد.

توضیحات:

 • این نقاط عطف نشان دهنده نوآوری و پیشرفت مداوم در صنعت مهندسی آلمان هستند.
 • این نوآوری ها تأثیر قابل توجهی بر جهان داشته اند، از جمله در زمینه حمل و نقل، انرژی، ارتباطات، پزشکی و فناوری اطلاعات.
 • آلمان به دلیل سابقه طولانی و غنی در مهندسی، به عنوان یکی از رهبران جهانی در این زمینه شناخته می شود.

اینها تنها نمونه هایی از چگونگی کمک صنعت مهندسی در آلمان به توسعه علم، فناوری، اقتصاد و جامعه است. این صنعت همچنان یک نیروی محرکه برای نوآوری و تعالی در زمینه های مختلف است.

چه نوع شرکت های مهندسی در آلمان وجود دارد؟

انواع مختلفی از شرکت های مهندسی در آلمان وجود دارد که زمینه ها و صنایع مختلف را پوشش می دهند. برخی از دسته بندی های اصلی عبارتند از:

 • مهندسی خودرو: طراحی، توسعه، تولید و آزمایش وسایل نقلیه و اجزای آنها.
 • ساخت و ساز و مهندسی عمران: برنامه ریزی، ساخت و نگهداری ساختمان ها، زیرساخت ها و کارهای عمومی.
  • شرکت‌های پیشرو: Hochtief AG، Bilfinger SE، Strabag SE
 • مهندسی برق و الکترونیک: طراحی، توسعه و کاربرد سیستم ها، دستگاه ها و مدارهای الکتریکی و الکترونیکی.
  • شرکت‌های پیشرو: Siemens AG، ABB AG، Infineon Technologies AG
 • ماشین سازی و مهندسی مکانیک: طراحی، توسعه، تولید و بهره برداری از ماشین آلات و سیستم های مکانیکی.
  • شرکت‌های پیشرو: KUKA، Festo، Schaeffler Group
 • مهندسی شیمی: طراحی، توسعه، تولید و کاربرد فرآیندها و محصولات شیمیایی.
  • شرکت‌های پیشرو: BASF SE، Bayer AG، Evonik Industries AG

اینها برخی از انواع شرکت های مهندسی در آلمان هستند. همچنین انواع دیگری از شرکت های مهندسی وجود دارند که در زمینه هایی مانند مهندسی هوافضا، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی محیط زیست، مهندسی هسته ای، مهندسی نرم افزار و غیره تخصص دارند. مهندسی یک بخش متنوع و پویا است که به رشد اقتصادی و پیشرفت فناوری آلمان کمک می کند.

Schaeffler Group
Schaeffler Group

مطلب مرتبط : شرکت های داروسازی آلمان و بررسی صنعت داروسازی

بزرگترین شرکت های مهندسی در آلمان کدامند؟

بر اساس فهرست Fortune Global 500 برای سال 2023، بزرگترین شرکت های مهندسی آلمان از نظر درآمد عبارتند از:

فولکس واگن، یک شرکت خودروسازی که وسایل نقلیه و قطعات را برای برندهای مختلف مانند آئودی، پورشه و اشکودا تولید می کند. در سال 2022 درآمدی معادل 293.7 میلیارد دلار و سود 15.2 میلیارد دلاری داشت.

یونیپر، یک شرکت برق که نیروگاه ها و پلت فرم های تجارت انرژی را اداره می کند. درآمدی معادل 288.3 میلیارد دلار و زیان 20 میلیارد دلاری در سال 2022 داشت.

گروه مرسدس بنز، یک شرکت خودروسازی که خودروهای لوکس، کامیون، اتوبوس و وانت تولید می کند. در سال 2022 درآمدی معادل 157.8 میلیارد دلار و سود 15.3 میلیارد دلاری داشت.

BMW، یک شرکت خودروسازی که خودروها و موتورسیکلت های درجه یک تولید می کند. درآمدی معادل 150 میلیارد دلار و سود 18.9 میلیارد دلار در سال 2022 داشت.

Allianz، شرکت بیمه ای که محصولات و خدمات مختلفی مانند بیمه عمر، سلامت، اموال و خسارت را ارائه می دهد. در سال 2022 درآمدی معادل 129.1 میلیارد دلار و سود 7.1 میلیارد دلاری داشت.

اینها پنج شرکت مهندسی برتر آلمان از نظر درآمد هستند. بسیاری از شرکت های مهندسی دیگر در آلمان وجود دارند که در زمینه ها و صنایع مختلف مانند ساخت و ساز، مهندسی برق، ماشین سازی، مهندسی شیمی و … تخصص دارند. مهندسی یکی از بخش های مهم و نوآورانه در آلمان است.

بازار کار مهندسی در آلمان چگونه است؟

بازار کار مهندسی در آلمان بسیار پویا و متنوع است و فرصت های زیادی برای مهندسان در زمینه ها و صنایع مختلف وجود دارد. با توجه به VDI/IW Engineer Monitor، تعداد مشاغل خالی در بازار کار مهندسی در سه ماهه دوم سال 2022 به رکورد 171300 شغل رسید. تقاضا برای مهندسان به ویژه در زمینه های تحقیقات فنی و کنترل تولید، فناوری انرژی و مهندسی برق و علوم کامپیوتر بالا است.

برخی از مناطقی که بیشترین سهم کارمندان در مشاغل مهندسی را دارند عبارتند از ولفسبورگ، بوبلینگن، اینگولشتات، ارلانگن و کارلسروهه. مناطقی که بیشترین سهم کارکنان در مشاغل فناوری اطلاعات را دارند عبارتند از ارلانگن، کارلسروهه، لندکریس مونش، برلین و هامبورگ.

برخی از بزرگترین شرکت های مهندسی در آلمان از نظر درآمد عبارتند از: فولکس واگن، یونیپر، گروه مرسدس بنز، بی ام و و آلیانز. این شرکت ها طیف گسترده ای از محصولات و خدمات را در زمینه هایی مانند مهندسی خودرو، تاسیسات برق، بیمه و غیره ارائه می دهند.

برخی از انواع دیگر شرکت های مهندسی در آلمان در زمینه هایی مانند مهندسی عمران و ساخت و ساز، مهندسی برق و الکترونیک، ماشین سازی و مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی محیط زیست، مهندسی هسته ای، مهندسی نرم افزار و غیره تخصص دارند. . این شرکت ها به دلیل کیفیت، نوآوری و پایداری در محصولات و خدمات خود شناخته شده اند.

برای کار به عنوان مهندس در آلمان، باید مدرک معتبری در زمینه تخصصی خود داشته باشید. همچنین ممکن است لازم باشد زبان و فرهنگ آلمانی را به خوبی تسلط داشته باشید. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد کار به عنوان مهندس در آلمان را در وب سایت Make it in Germany یا در پورتال EURES بیابید . همچنین می توانید مشاغل مهندسی در آلمان را در وب سایت EuroEngineerJobs یا سایر پلتفرم های آنلاین جستجو کنید.

شرایط کار مهندسان در آلمان چگونه است؟

شرایط کاری مهندسان در آلمان به عوامل مختلفی از جمله رشته، صنعت، شرکت، منطقه و ترجیحات فردی بستگی دارد. اما برخی از جنبه های کلی که می توان به آنها اشاره کرد عبارتند از:

حقوق: طبق گزارش حقوق و دستمزد VDI 2022، متوسط دستمزد ناخالص سالانه مهندسان در آلمان 71600 یورو در سال 2021 بود. این افزایش 2.4 درصدی نسبت به سال 2020 بود. حقوق نیز بسته به رشته، صنعت، تجربه، صلاحیت، و منطقه متفاوت است. به عنوان مثال، مهندسان در صنعت خودرو به طور متوسط 75500 یورو درآمد داشتند در حالی که مهندسان صنعت ساختمان به طور متوسط 64900 یورو درآمد داشتند.

مهندسان با مدرک دکترا به طور متوسط 87900 یورو درآمد داشتند در حالی که مهندسان با مدرک لیسانس به طور متوسط 54800 یورو درآمد داشتند. مهندسان در بادن-وورتمبرگ به طور متوسط 77800 یورو درآمد داشتند در حالی که مهندسان در ساکسونی-آنهالت به طور متوسط 54400 یورو درآمد داشتند.

ساعت کاری: میانگین ساعات کار هفتگی مهندسان در آلمان 40.3 ساعت در سال 2021 بود. این مقدار کمی بالاتر از میانگین ملی 39.9 ساعت بود. با این حال، ساعات کار نیز بسته به رشته، صنعت، شرکت و ترجیحات فردی متفاوت بود. به عنوان مثال، مهندسان در صنعت انرژی و تامین آب به طور متوسط 42.4 ساعت در هفته کار می کردند، در حالی که مهندسین در صنعت آموزش و تحقیقات به طور متوسط 38.6 ساعت در هفته کار می کردند. برخی از شرکت ها نیز ساعات کاری انعطاف پذیر، کار پاره وقت، یا گزینه های دفتر خانه را به کارمندان خود ارائه می دهند.

محیط کاری: محیط کار مهندسان در آلمان به طور کلی با استانداردهای بالای کیفیت، نوآوری و پایداری مشخص می شود. انتظار می رود مهندسان دانش فنی و مهارت های قوی و همچنین ذهنیتی خلاق و حل مسئله داشته باشند. آنها همچنین باید به خوبی در تیم کار کنند و به طور موثر با همکاران، مشتریان و ذینفعان ارتباط برقرار کنند. مهندسان اغلب روی پروژه های چالش برانگیز و پیچیده ای کار می کنند که نیاز به همکاری بین رشته ای و یادگیری مستمر دارند. آنها همچنین فرصت هایی برای کار بر روی پروژه ها یا وظایف بین المللی دارند که آنها را در معرض فرهنگ ها و بازارهای مختلف قرار می دهد.

انتهای مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط