تصویر بنر تریبون

الهام طبسی نابغه ایرانی هوش مصنوعی کیست؟

الهام طبسی دانشمند تحقیقاتی ارشد و معاون مدیر فناوری های نوظهور در موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) است که در آنجا برنامه هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت پذیر را رهبری می کند. او در ایران به دنیا آمد و بزرگ شد و در سال 1994 (1373) برای تحصیلات تکمیلی خود به ایالات متحده مهاجرت کرد.

او در سال 1999 به NIST پیوست و بر روی پروژه های مختلف یادگیری ماشین و بینایی کامپیوتر با برنامه های کاربردی در ارزیابی بیومتریک و استانداردها کار کرده است. او یک مشارکت کننده فنی کلیدی در چندین استاندارد بیومتریک بین المللی است و از توسعه کمی مبتنی بر شواهد به عنوان سنگ بنای توسعه استانداردهای تبادل داده های بیومتریک حمایت می کند.

طبسی جوایز و تقدیرهای زیادی را برای کار خود دریافت کرده است، از جمله مدال طلای وزارت بازرگانی در سال 2003، مدال برنز وزارت بازرگانی در سال های 2007 و 2010، جایزه نسل بعدی ANSI در سال 2012، جایزه زنان در بیومتریک در سال 2016 و آکادمی واشنگتن.

جایزه تعالی علوم در تحقیقات علوم کامپیوتر در سال 2020. او یکی از اعضای ارشد IEEE، یکی از اعضای AAAI، یک نایب رئیس گروه کاری OECD در زمینه مدیریت هوش مصنوعی، یکی از سردبیران IEEE Transaction on Information Forensics and Security، و یکی از اعضای آکادمی علوم واشنگتن است.

علایق تحقیقاتی فعلی طبسی شامل هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولانه، مدیریت ریسک هوش مصنوعی، ارزیابی و آزمایش هوش مصنوعی، حاکمیت هوش مصنوعی، و کاربردهای هوش مصنوعی در علم اندازه گیری است. او همچنین تعامل مرتبط با هوش مصنوعی را با جامعه تحقیقاتی ایالات متحده، جامعه صنعتی ایالات متحده، جامعه استانداردهای بین المللی و سایر آژانس های فدرال هماهنگ می کند ، و رهبری NIST را در استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات علمی و مهندسی ناشی از علم اندازه گیری و کاربردهای مرتبط با الهام از هوش مصنوعی فراهم می کند. او یک رهبر رویایی و یک الگو برای بسیاری از محققان مشتاق هوش مصنوعی است.مطلب مرتبط : ChatGPT چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

علت چاپ تصویر الهام طبسی در مجله تایم چه بود ؟

مجله تایم تصویر الهام طبسی را به این دلیل چاپ کرد که او به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار در هوش مصنوعی در سال 2023 انتخاب شد. مجله او را به عنوان یک رهبر رویایی و الگوی بسیاری از محققان مشتاق هوش مصنوعی معرفی کرد و دستاوردهای او را در توسعه چارچوب مدیریت ریسک هوش مصنوعی، منبعی برای کمک به کاربران و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل و رسیدگی به خطرات مرتبط با سیستم‌های هوش مصنوعی، برجسته کرد. او همچنین به دلیل مشارکت در ارزیابی و استانداردهای بیومتریک و مشارکت در طرح‌های مختلف هوش مصنوعی ملی و بین‌المللی مورد ستایش قرار گرفت.

الهام طبسی

تاثیر الهام طبسی بر هوش مصنوعی چه بود؟

الهام طبسی یکی از دانشمندان و مدیران مؤسسه ملی استاندارد‌ها و فناوری در ایالات متحده (NIST) است که در زمینه توسعه و ارزیابی استانداردهای هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. وی در سال ۲۰۲۳ به عنوان یکی از صد چهره تأثیرگذار در هدایت و توسعه هوش مصنوعی توسط مجله تایم معرفی شده است.برخی از تأثیرات الهام طبسی بر استانداردهای هوش مصنوعی عبارتند از:

توسعه فریم‌ورک مدیریت ریسک هوش مصنوعی: الهام طبسی رهبر پروژه‌ای بود که به منظور تعریف و اجرای چارچوب جامع و قابل اجرا برای مدیریت ریسک‌های ناشی از استفاده از سامانه‌های هوش مصنوعی در سازمان‌ها، صنایع و دولت‌ها طراحی شد. این فریم‌ورک به کاربران و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی امکان می‌دهد که خطرات مربوط به سامانه‌های مبتنی بر این فناوری را تحلیل، شناسایی، کاهش و کنترل کنند.

ارزیابی عملکرد سامانه‌های هوش مصنوعی: الهام طبسی با همکاران خود در NIST در زمینه ارزیابی عملکرد سامانه‌های هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف مانند بینایی رایانه‌ای، بیومتریک، شبکه‌های عصبی، گفتار و زبان کار کرده است. وی در طراحی و اجرای چالش‌ها، رقابت‌ها و بنچمارک‌های مختلف برای سنجش قابلیت اطمینان، دقت، جانب‌داری، اخلاق و قابل حمل بودن سامانه‌های هوش مصنوعی نقش فعال داشته است.

پژوهش و تحقیق در حوزه هوش مصنوعی: الهام طبسی با جامعه تحقیقاتی، صنعتی، استانداردهای بین‌المللی و سایر آژانس‌های فدرال آمریکا همکار دارد. وی در زمینه‌های گوناگون چون گفتار، تصویر، شخص، صدا، اثر انگشت، چشم، پالمپرینت، DNA، ژست و حالت بدن پژوهش انجام داده و چندین جایزه علمی در این زمینه دريافت کرده است.

الهام طبسی با چه شرکت‌ ها و سازمان‌هایی همکاری کرده است؟

طبسی با چندین شرکت و سازمان مختلف در زمینه هوش مصنوعی همکار شده است. برخی از آن‌ها عبارتند از:

مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST): الهام طبسی در حال حاضر در این مؤسسه به عنوان معاون بخش فناوری‌های نوظهور و رئیس برنامه هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر کار می‌کند . وی در زمینه توسعه و ارزیابی استانداردهای هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف مانند بینایی رایانه‌ای، بیومتریک، شبکه‌های عصبی، گفتار و زبان فعالیت دارد.

OpenAI: الهام طبسی با این شرکت که یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی در زمینه هوش مصنوعی است، همکاری دارد. وی در چالش‌ها و رقابت‌های مختلف که توسط این شرکت برگزار می‌شود، شرکت کرده و به عنوان داور یا مشاور عمل کرده است.

DeepMind: الهام طبسی با این شرکت که یک شرکت پژوهش و توسعه هوش مصنوعی است، همکار دارد. وی در پروژه‌ای درباره استانداردهای هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر با این شرکت همفکری کرده است.

– FBI و وزارت امنیت داخلی آمریکا: الهام طبسی با این دو سازمان دولتی که در زمینه امنیت کشور فعال هستند، همکار شده است. وی در طراحی و اجرای استانداردهای کیفیت تصویر اثر انگشت (NFIQ) که توسط این دو سازمان برای شناسایی هویت استفاده می‌شود، نقش فعال داشته است.

انتهای مطلب

تصویر بنر تریبون

لطفا اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید! این کمک بزرگی به ما خواهد کرد.

مطالب مرتبط

مشتاق دیدن نظرات و پیشنهادات شما هستیم ...

در صورتی که درباره این مطلب نظر ، پیشنهاد و یا انتقادی دارید با ما مطرح کنید ، ما به سرعت رسیدگی خواهیم کرد . سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *