دستمزد کارگر در افغانستان چقدر است ؟ ۲۰۲۳

دستمزد کارگر در افغانستان در سال ۲۰۲۳ : بر اساس گزارش Salary Explorer ، متوسط دستمزد در افغانستان در سال 2023 برابر با 77900 افغانی در ماه است که معادل حدود 934 دلار امریکایی است. دستمزد از 19700 افغانی (کمترین میانگین) تا 348000 افغانی (بالاترین میانگین) متغیر است. دستمزد متوسط 66400 افغانی است، به این معنی که نیمی از کارگران کمتر از آن و نیمی بیشتر درآمد دارند. حقوق بسته به شغل، تحصیلات، تجربه، جنسیت و محل کار کارگر متفاوت است.

به گزارش UN News ، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و صندوق جهانی از اواسط اگست 2023 تاکنون 15 میلیون دلار برای پرداخت دستمزد بیش از 23000 کارمند صحی در افغانستان فراهم کرده اند. این ابتکار به جلوگیری از فروپاشی سیستم صحی کمک کرده است.

برای نجات جان میلیون ها نفر که به آن وابسته هستند. حقوق ماهانه کارکنان صحی افغانستان از 150 دلار برای تکنسین ها، واکسیناتورها، کارکنان اداری یا پرستاران تا حدود 700 دلار برای پزشکان یا جراحان متخصص متغیر است.

حداقل دستمزد در افغانستان چقدر است؟

حداقل دستمزد در افغانستان برای کارمندان دولتی 5000 افغانی در ماه است ، اما برای کارگران سکوریتی خصوصی چنین حداقلی وجود ندارد. اما قانون کار کارفرمایان را از پرداخت کمتر از حداقل دستمزد به کارمندان منع می کند و این در مورد کارگران روزمزد غیررسمی صدق نمی کند.

نوشته های مرتبط

حداقل دستمزد آخرین بار در 1 ژانویه 2014 بازبینی شد . متوسط دستمزد ماهانه در افغانستان 77900 افغانی است که معادل حدود 934 دلار امریکایی است. دستمزدها بسته به شغل، تحصیلات، تجربه، جنسیت و محل کار کارگر متفاوت است.

درآمد مردم افغانستان

بر اساس اطلاعات ویکی پدیا، اقتصاد افغانستان از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی (GDP) به عنوان یکصد و بیست و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان و از نظر برابری قدرت خرید (PPP) در رتبه یکصد و دومین در جهان قرار دارد.

با جمعیتی در حدود 41 میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی (اسمی) افغانستان در سال 2021 به 14.58 میلیارد دلار می رسد که به تولید ناخالص داخلی سرانه 363.7 دلار می رسد. صادرات سالانه آن بیش از 2 میلیارد دلار است و محصولات کشاورزی، معدنی و نساجی 94 درصد از کل صادرات را تشکیل می دهند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، بحران سیاسی 15 اوت 2021 به یک بحران اعتماد اقتصادی تبدیل شد. توقف کمک ها باعث سقوط تقاضای کل شد. با کاهش 20.7 درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال 2021، از دست دادن مشاغل و محرومیت اقتصادی همچنان گسترده بود. با از سرگیری بخشی از کمک ها، نشانه هایی از اواسط سال 2022 ظاهر شد که اقتصاد افغانستان در حال استقرار در اطراف یک تعادل شکننده در سطح پایین است.

فقر در سال‌های 2019-2020 به 47 درصد رسیده بود. داده های اخیر نشان می دهد که تا اواسط سال 2022، طبق گزارش ها، دو سوم خانوارهای افغان قادر به تهیه غذا و سایر اقلام اساسی غیرغذایی نبوده و بسیاری از بزرگسالان را مجبور به انجام فعالیت های کم بهره وری برای ایجاد درآمد کرده است.

بر اساس گزارش CIS.org، متوسط درآمد سرانه خانوارهای افغان کمی بیش از 11,000 دلار در سال است، در حالی که این رقم برای افرادی که در خانواده هایی زندگی می کنند که سرپرست آنها متولد ایالات متحده است، نزدیک به 27,000 دلار است. بر اساس ویکی پدیا، درآمد خانواده افغان‌های آمریکایی در سال 2015 به طور متوسط 50000 دلار بوده است. این رقم بیشتر از آمریکایی‌های مکزیکی، آمریکایی‌های کوبایی و کمی بیشتر از آمریکایی‌های همونگ، اما کمتر از آمریکایی‌های ویتنامی است.

دیدگاه‌ها 9

 1. سجاد می‌گوید:

  ۷۱ هزار افغانی منطقی نیستا!

  • مهدی رضائی مهر می‌گوید:

   سلام دوست عزیز در صورتیکه اطلاعات دقیق تری دارین میتونین ارسال کنین تا بعد از بررسی ویرایش کنیم مطلب رو .

 2. لطیف سعیدی می‌گوید:

  داداش در افغانستان حقوق متوسط ۱۰,۰۰۰افغانی در ماه است
  بالاترین حقوق هم ۱۰۰,۰۰۰ افغانی که به دلار نقریبا ۱۳۰۰$ در ماه میشه میرسه تمام

  • مهدی رضائی مهر می‌گوید:

   سلام دوست عزیز ، بله اگر عنوان مقاله رو خونده باشین بررسی حقوق در سال ۲۰۲۱ بوده و الان سال ۲۰۲۳ هستیم .موفق باشید.

 3. Igorwto می‌گوید:

  Ukraine

 4. Igorukc می‌گوید:

  Ukraine

  • مهدی رضائی مهر می‌گوید:

   سلام دوست عزیز ، اگر اطلاعات قیمت به روز نیستن ، علتش اینه که این دیتا مربوط به سال ۲۰۲۰ میشه ، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط