کسب و کار در افغانستان
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

فردی که در افغانستان کار می کند معمولاً ماهیانه حدود ۷۷۹۰۰ افغانی درآمد دارد. دامنه حقوق از ۱۹،۷۰۰ افغانی (کمترین میانگین) تا ۳۴۸،۰۰۰ افغانی (بالاترین میانگین ، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است).این متوسط ​​حقوق ماهیانه شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق و دستمزد بین مشاغل مختلف به شدت متفاوت است.

میانگین حقوق در افغانستان

میانگین ، حداکثر و حداقل دستمزد

محدوده حقوق و دستمزد

حقوق در افغانستان از ۱۹،۷۰۰ افغانی در ماه (حداقل حقوق) تا ۳۴۸،۰۰۰ افغانی در هر ماه است.

حقوق متوسط

حقوق متوسط ​​۷۱،۶۰۰ افغانی در هر ماه است ، به این معنی که نیمی (۵۰٪) از مردم کمتر از ۷۱،۶۰۰ افغانی درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از ۷۱،۶۰۰ افغانی درآمد دارند.

دهک ها

با مطالعه نمودار توزیع حقوق و دستمزد ، ۲۵٪ از مردم کمتر از ۴۱،۱۰۰ افغانی درآمد دارند در حالی که ۷۵٪ آنها بیش از ۴۱،۱۰۰ افغانی درآمد دارند. همچنین با توجه به نمودار ، ۷۵٪ از مردم کمتر از ۱۹۳،۰۰۰ افغانی درآمد دارند در حالی که ۲۵٪ بیشتر از ۱۹۳،۰۰۰ افغانی درآمد دارند.

بررسی دستمزد در افغانستان

حقوق شخص به مرور چگونه پیشرفت می کند؟

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سالهای تجربه بالاتر باشد ، دستمزد نیز بالاتر می رود.به طور کلی ، کارکنانی که از دو تا پنج سال تجربه دارند به طور متوسط ​​۳۲٪ بیشتر از تازه کارها و کارروزان در تمام صنایع و رشته ها درآمد دارند.

افراد حرفه ای با تجربه بیش از پنج سال به طور متوسط ​​۳۶ درصد بیشتر از کسانی که پنج سال یا کمتر سابقه کار دارند درآمد کسب می کنند.

تغییر در حقوق و دستمزد بر اساس تجربه به شدت متفاوت از یک شغل  به شغل دیگر و بستگی بسیار در زمینه حرفه شغلی نیز هست. داده های نمایش داده شده در اینجا میانگین ترکیبی مشاغل مختلف است.

با رسیدن به مرز ده سال ، حقوق ۲۱٪ و برای کسانی که از مرز ۱۵ سال عبور کرده اند ۱۴٪ افزایش می یابد.در نظر داشته باشید این ارقام فقط به عنوان راهنما ارائه می شوند.

مقایسه حقوق و دستمزد از نظر تحصیلات

سطح تحصیلات چه تاثیری بر حقوق شما دارد؟

تاثیر میزان تحصیلات در افزایش حقوق افغانستان

همه می دانیم که تحصیلات عالیه چقدر بر حقوق تاثیر دارد ، اما مدرک چقدر می تواند پول بیشتری به درآمد شما اضافه کند؟ کارگران دارای گواهینامه یا مدرک دیپلم به طور متوسط ​​۱۷ درصد بیشتر از هم سن و سال های خود که فقط به سطح دبیرستان رسیده اند درآمد دارند.

کارکنانی که لیسانس گرفته اند ۲۴٪ بیشتر از کسانی که فقط موفق به اخذ گواهینامه یا مدرک دیپلم شده اند درآمد دارند.به افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده اند حقوق هایی داده  می شود که ۲۹ درصد بیشتر از افراد دارای مدرک کارشناسی است.در نهایت ، دارندگان دکترا در حالی که کار مشابهی را انجام می دهند به طور متوسط ​​۲۳٪ بیشتر از دارندگان مدرک کارشناسی ارشد درآمد دارند.

مدرک کارشناسی ارشد یا MBA ارزش دارد؟ آیا باید تحصیلات عالیه را دنبال کنید؟

یک دوره کارشناسی ارشد یا هر برنامه تحصیلات تکمیلی در افغانستان از ۳۸۹۰۰۰ افغانی تا یک میلیون و ۱۷۰ هزار افغانی هزینه دارد و تقریباً دو سال به طول می انجامد. شبیه به یک سرمایه گذاری است.در طول دوره تحصیل واقعاً نمی توانید انتظار افزایش حقوق داشته باشید ، با این فرض که از قبل شاغل هستید. در بیشتر موارد ، پس از اتمام تحصیل و کسب مدرک ، بررسی حقوق و دستمزد آغاز می شود.

بسیاری از افراد تحصیلات عالیه را به عنوان یک تاکتیک برای کسب یک شغل با درآمد بالاتر دنبال می کنند.

تصمیم گیری در واقع به شرایط و تجربه شما در بین بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. همه متغیرها را کنار بگذارید ، اگر می توانید هزینه های تحصیلات عالی را بپردازید ، بازگشت سرمایه قطعاً ارزش آن را دارد. تقریباً در مدت یک سال باید بتوانید هزینه های خود را پس بگیرید.

مقایسه حقوق از نظر جنسیت

گرچه جنسیت نباید تاثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد ، اما در واقع اینجا این تأثیر حس می شود. پس چه کسی حقوق بیشتری می گیرد: مردان یا زنان؟ کارمندان مرد در افغانستان ۱۱ درصد بیشتر از زنان همکار خود در کل بخش ها درآمد دارند!

تاثیر جنسیت در افزایش حقوق کشور افغانستان

افزایش حقوق سالانه در افغانستان چقدر است؟

کارمندان در افغانستان احتمالاً هر ۲۹ ماه یکبار افزایش حقوق حدود ۴٪ را مشاهده می کنند.ارقام ارائه شده در اینجا میانگین اعداد است. این ارقام باید به عنوان راهنمای کلی در نظر گرفته شوند. افزایش حقوق و دستمزد از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و به عوامل زیادی بستگی دارد ، اما عملکرد و سهم شما در موفقیت سازمان از مهمترین عوامل در تعیین میزان و چند بارگی افزایش حقوق شماست.

اصطلاح “افزایش حقوق سالانه” معمولاً به افزایش ۱۲ ماهه تقویمی اشاره دارد ، اما این اتفاق به ندرت در کشور افغانستان می افتد !

پ . ن : شما خواننده گرامی حتما توجه دارید این اعداد میانگینی است از واقعیت های موجود در جامعه ! اما در کل قطعا دید خواننده را نسبت به شرایط و اوضاع اقتصادی در کشور افغانستان بازتر خواهد کرد.از خوانندگان عزیز افغانستانی هم تقاضا دارم اگر تجربه خاصی در این زمینه در کشور خود دارید خیلی خوشحال میشم که از طریق کامنت با من در میون بزارین تا بتونم این مقاله رو همیشه توسعه بدم .

 

منبع : SALARY EXPLORER

4 دیدگاه‌ها

    • سلام دوست عزیز در صورتیکه اطلاعات دقیق تری دارین میتونین ارسال کنین تا بعد از بررسی ویرایش کنیم مطلب رو .

  1. داداش در افغانستان حقوق متوسط ۱۰,۰۰۰افغانی در ماه است
    بالاترین حقوق هم ۱۰۰,۰۰۰ افغانی که به دلار نقریبا ۱۳۰۰$ در ماه میشه میرسه تمام

    • سلام دوست عزیز ، بله اگر عنوان مقاله رو خونده باشین بررسی حقوق در سال ۲۰۲۱ بوده و الان سال ۲۰۲۳ هستیم .موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید