شخصیت قوی و محکم چگونه داشته باشیم ؟

شخصیت قوی : شخصیت شما به طور مستقیم تقریباً بر تمام جنبه‌های زندگی شما تاثیر می گذارد از روابط شما تا حرفه شما ، اگر تیپ شخصیتی قوی دارید احتمالاً خود انگیزه هستید شما می دانید چه می خواهید و هر کاری که ممکن است برای رسیدن به اهداف خود انجام می دهید.

متاسفانه داشتن شخصیت سلطه گر نیز می تواند برخی افراد را به اشتباه بیندازد تیپ شخصیت قوی ممکن است بر دیگران غلبه کند. برای لذت بردن از مزایای یک شخصیت قوی بدون اینکه اطرافیان خود را از خود دور کنید ویژگی های مرتبط با شخصیت قوی را کشف کنید.

داشتن یک شخصیت قوی به چه معناست؟

افرادی که دارای ویژگی‌های شخصیتی سلطه‌گر هستند اغلب برون‌گرا و دارای حس قوی هستند آنها غالباً وظیفه گرا هستند و اغلب مسئولیت تمام کارهای خود را می پذیرند.

فرقی نمی کند که شخصیتی محتاطانه دارید یا شخصیتی پرسروصدا و مسلط تحقیقات نشان می دهد که می توانید رفتار خود را اصلاح کنید یک گروه بین‌المللی از محققان ، کنسرسیوم تغییر شخصیت را برای بررسی تاثیر تیپ های شخصیتی مختلف بر نتایج زندگی تاسیس کردند.

نوشته های مرتبط

محققان تشخیص دادند که شخصیت شما به شدت بر موفقیت شما در زندگی تاثیر می گذارد که به شما اهداف عملی برای تغییرات می‌دهد پس از شناسایی ویژگی های شخصیتی خود می‌توانید فعالان سعی کنید رفتار خود را تغییر دهید.

آیا داشتن شخصیت قوی چیز بدی است؟

اینطور نیست اما همیشه هم چیز خوبی نیست داشتن این نوع شخصیت مزایا و معایبی دارد که افراد با شخصیتی قوی می توانند دامنه ای از بسیار جذاب تا به شدیداً توهین‌آمیز برسند.

نکات مثبت داشتن این شخصیت عبارتند از:

 • توانایی های رهبری
  جاه طلب بودن
  انرژی بالا
  جامعه پذیری ، قابل معاشرت بودن

موارد منفی عبارتند از:

 • تمایل به ریاست مابی، برجسته، ارباب منش
  اخمو ، بد اخلاق
  سمج ، لجوج
  پرخاشگر ، پرتکاپو

با دقت بیشتری به ویژگی‌های قوی این تیپ شخصیتی و اینکه چگونه می توان از آنها به نفع خود استفاده کرد نگاه می کنیم.

۱۵ ویژگی شخصیتی قوی یک فرد مسلط

تشخیص نوع شخصیت خود همیشه آسان نیست بسته به تصویری که از خود دارید ممکن است خودتان را در میانه راه ببینید در حالی که دیگران شما را فردی مسلط می دانند.

برای تشخیص اینکه آیا شخصیت قوی دارید یا خیر به ۱۵ مورد رفتار و ویژگی زیر توجه کنید:

۱. ارتباط مستقیم

افراد مسلط تمایل دارند از ارتباط مستقیم استفاده کنند آنها به جای توضیح بیشتر در مورد جزئیات پیام های خود را کوتاه و دقیق نگه می دارند اگر شخصیت قوی دارید احتمالا منظور خود را می‌گوید و افزودن اطلاعات غیرضروری به مکالمه خودداری می کنید.

همچنین ممکن است زمانی که دیگران در ارائه پاسخ مستقیم ناکام هستند آزرده خاطر شوید هنگامی که مردم پاسخ‌های مبهم یا طولانی به یک سوال ارائه می دهند ممکن است نیاز داشته باشید که صحبت آنها را قطع کنید یا آنها را تشویق کنید زودتر بسته مطلب برسند.

۲.اعتماد به نفس بالا

به نفسی که از رایج ترین ویژگی‌های شخصیتی افراد سلطه است برای رهبری دیگران و اجرای برنامه خود اعتماد به نفس لازم است .اگر برای صحبت کردن در جمع تلاش می کنید یا دوست ندارید تصمیم‌گیرنده اصلی باشید ممکن است شخصیت قوی نداشته باشید.

اعتماد به نفس باور یا اعتماد شما به توانایی های تان است افراد مسلط بر این باورند که حتی در صورت مواجهه با چالش‌های اضافی حتماً موفق خواهند شد. برخی ممکن است سطح اعتماد به نفس شما را ناامید کننده یا متکبرانه بدانند مطمئن شوید که به دیگران فرصتی برای ابراز وجود و ارائه پیشنهاد می دهید.

۳.سریع تصمیم گرفتن

از آنجایی که افراد مسلط می دانند چه می خواهند و به انتخاب‌های خود اطمینان دارند اغلب مهارت های تصمیم گیری سریع را از خود نشان می دهند به جای اینکه وقت بگذارند و همه احتمالات را به طور کامل بررسی کنند با سرعت تمام با انتخاب‌های خود پیش می روند.

شخصیت قوی

تصمیم گیری سریع گاهی اوقات هزینه دارد افرادی که دارای شخصیت غالب هستند در مقایسه با افرادی که از رویکرد محتاطانه ای برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند به احتمال زیاد جزئیات دقیق را پنهان می کنند که ممکن است منجر به خطا یا اشتباهات بیشتری شود.

۴.نتیجه گرا

با شخصیت قوی معمولاً در مقایسه با فرآیندهای که برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز استفاده می‌شوند نگران نتایج هستند این یک ویژگی مشترک رهبران موفق است زیرا به آنها اجازه می‌دهد بیشتر روی تصویر بزرگ تمرکز کنند.

برای مثال ممکن است آنقدر نتیجه گرا باشند که افرادی را که بخشی از فرآیند دستیابی به نتیجه هستند به آنها توهین کنند یا نتوانند کلا آنها را به رسمیت بشناسند.

۵. از در دست گرفتن کنترل لذت می برد

کسانی که ویژگی های شخصیتی قوی دارند اعتماد به نفس لازم برای کنترل موقعیت ها را دارند در یک محیط تیمی یک فرد مسلط به طور طبیعی به سمت یک مقا قدرت می رود به دیگران دستور می دهد و پروژه را هدایت می کند.

میل به کنترل یک ویژگی مشترک برای رهبران است با این حال شخصیت های مسلط ممکن است در نقش هایی که نیاز به نظارت دائمی دارند با مشکل مواجه شوند.

۶. با همه چیز رو به رو می شود

همراه با کنترل افراد سرسخت از انجام وظایف چالش‌برانگیز ترسی ندارند آنها تمایل دارند به جای صرف زمان بیشتر برای تحقیق در مورد بهترین راه حل ها رو در رو با مسائل روبرو شوند زمانی که فردی با شخصیت قوی با یک دو راهی مواجه می شود سعی می کند به سرعت موضوع را حل کند.

افراد مسلط نیز اگر معتقدند بهترین فرد برای این کار هستند ترجیح می‌دهند شخصاً به مسائل رسیدگی کنند برای مثال یک رهبر با شخصیت مسلط نباید مشکلی در تنبیه زیردستان به دلیل عملکرد ضعیف داشته باشد.

۷. خود انگیزه

افراد با شخصیت قوی اغلب افرادی خود انگیز است آنها انگیزه و اشتیاق برای رسیدن به اهداف خود را دارند در برخی موارد افراد مسلط ممکن است بیش از حد بر روی جاه طلبی های خود متمرکز شوند این ممکن است منجر به دید تونلی شود.

تمرکز بیش از حد روی یک عدد تشخیص مسائلی را که ممکن است بر نتیجه تاثیر بگذارد دشوارتر می‌کند به عنوان مثال تمرکز شدید روی یک هدف ممکن است باعث شود مشکلات احتمالی در استراتژی یا فرآیند خود را نادیده بگیرید.

۸. راحت ریسک کردن

شخصیت قوی به شما اعتماد به نفس برای ریسک کردن می‌دهد از آنجایی که افراد مسلط اغلب نتیجه گرا هستند کمتر به خطرات احتمالی توجه می‌کند وقتی به توانایی خود در انجام کارهای دشوار اعتماد دارید کمتر از شکست می ترسید.

افراد مسلح تصور می‌کنند که موفق خواهند شد، به اشتباهات یا شکست های گذشته فکر نمی‌کنند آنها تمایل دارند به تصویر بزرگتر نگاه کنند و ممکن است خطراتی را بپذیرند که دیگران سعی می کنند از آن اجتناب کنند.

۹. نظر دادن

با توجه به بسیاری از ویژگی‌های مورد بحث افراد با شخصیت قوی اغلب دارای عقیده هستند آنها به غرایز خود اعتماد دارند به اخلاق خود پایبند هستند و از ابراز خود هراسی ندارند با یک شخصیت قوی نظرات قوی هم به وجود می آید.

نوشتن نظر طبی در مورد یک موضوع بسته به موقعیت می‌تواند به یک مزیت یا ضرر تبدیل شود شما اغلب به هنگام تصمیم گیری های مهم تجاری به یک نظر قوی نیاز دارید با این حال ارائه نظرات قوی در طول تعاملات بین فردی ممکن است تعارض ایجاد کند.

۱۰.جاه طلب

بیشتر شخصیت‌های قوی اهداف بلندی را برای خود تعیین می‌کند و احساس می‌کنند برای رسیدن به آنها انگیزه دارند در واقع از آنجایی که آنها شخصیت قدرتمندی دارند می تواند دیگران را تشویق کنند تا به آنها کمک کنند تا به اهداف خود برسند زیرا اشتیاق آنها مغناطیسی است.

شخصیت قوی

با این حال آنها می‌توانند برای رسیدن به اهداف خود و حفظ قدرت افراد را زیر پا بگذارند جاه طلبی آنها برای موفقیت در هر تلاشی بخشی از چیزی است که آنها را دارای شخصیتی سر سخت می‌کند که نسبت به احساسات دیگران حساس نیست.

۱۱. خودکنترلی عاطفی

یکی از ویژگی های قوی این شخصیت توانایی کنترل احساسات در مواقع استرس زا یا چالش برانگیز است او می تواند وقتی خطرات زیاد است نفس عمیق بکشد و منطقی و استراتژیک فکر کند بدون اینکه اجازه دهد احساسات تفکر صحیح را تضعیف کنند.

دیگران این توانایی کنترل عاطفی ممکن است سرد یا بی احساس به نظر برسد اما برای یک شخصیت قوی این تنها روش قابل قبول برای موفقیت است احساسات فقط تفکر شما را تار میکنند.

۱۲.تسلط

برخی از شخصیت های قوی تمایل دارند بر دیگران تسلط داشته باشند که در محیط های شخصی و چه در محیط های حرفه‌ای از آنجا که آنها اعتماد به نفس زیادی دارند ممکن است معتقد باشند که بهترین راه را برای ادامه کار می دانند یا برای هر مشکلی پاسخ درستی دارند و از بیان خود دریغ نمی کنند.

مسلط بودن بیش از حد می‌تواند برای دیگران آزاردهنده باشد به خصوص آنهایی که تمایلی به صحبت کردن به این اندازه ندارند یا احساس راحتی کمتری برای حضور در صحنه اصلی دارند اما زمانی که برای گرفتن یک تصمیم دشوار یا هدایت مسیر در زمانی که مسیر رو به جلو مشخص نیست چه شخصیتی سرسخت نیاز است تسلط داشتن جنبه مثبتی نیز دارد..

۱۳.بی حوصله

شخصی با شخصیت نیرومند آنقدر در مورد این که چه کاری باید انجام دهد یا چگونه با کاری کنار بیاید مطمئن و واضح است که صبر زیادی با دیگرانی که همراه نیستند ندارد.

شخصیت های قوی دوست ندارند یک مشکل را بی وقفه ماساژ دهند وقتی که پاسخ آنها خیلی واضح است اما ممکن است دیگران را نادیده بگیرد و طرف آنها را قطع کند زیرا از نظر او و اتلاف وقت است.

۱۴.بیزاری از صحبت های کوچک

وقتی می توانید دنیا را تغییر دهید که چه کسی وقت دارد تا درباره چیزهای بی معنی صحبت کنند شخصیت های قوی صبر کمی برای صحبت های کوچک یا گفتگوهای بیهوده دارند شما خواهان گفتگو های اساسی هستید که به اهداف شما کمک کند و الهام بخش ایده ها و اقدامات شما باشد.

۱۵.انعطاف پذیر

وقتی همه چیز اشتباه می‌شود در دلسوزی یا ناامیدی غرق نمی شوید دوباره سوار زین می‌شویم و می فهمید که چه کاری باید انجام دهید توانایی شما در جداسازی احساساتتان از موقعیتی که در دست دارید به شما اجازه می دهد که به وضوح فکر کنید شما مشکلی برای اعتراف به اشتباه خود در صورت ایجاد موقعیت ندارید و دنبال راه هایی برای درس گرفتن از این شکست هستید.

منبع : Liveboldandvloom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

هیچ محتوایی موجود نیست