نکاتی که هنگام خرید پیچ گوشتی شارژی ضربه ای باید به آنها توجه کنید

نوشته های مرتبط

هر از گاهی ابزاری به بازار می آید که باعث می شود تعجب کنیم چطور بدون آن زندگی (یا کار) می کردیم. تقریباً هر صنعتگری موافق است که پیچ گوشتی شارژی ضربه ای در این دسته قرار می گیرد. برای دهه ها، سعی می کردیم گشتاور کافی را از دریل های خود برای وارد کردن بست های بلند به مواد سخت فشار دهیم. و اینکه دریلی را مجبور کنید تا یک پیچ یا مهره قدیمی و زنگ زده را باز کند؟ اصلا آسان نبود.

در آن روزها، پیچ های نیمه فرو رفته یا سرهای گرد زیادی وجود داشت. مشکل گشتاور – ایجاد نیروی چرخشی کافی برای چرخاندن – بود. دریل ها به ندرت می توانستند آن کارهای سخت را بدون فشار و استرس قابل توجه به ابزار یا بست انجام دهند. پیچ گوشتی های شارژی ضربه ای قابل استفاده در اوایل دهه 2000 وارد بازار شدند و کار ما دیگر مثل سابق نشد. اگر یکی ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم یکی بخرید! در اینجا نکاتی را که هنگام خرید پیچ گوشتی شارژی ضربه ای باید به آنها توجه کنید، آورده شده است.

موتور Brushless را در نظر بگیرید

هنگام خرید پیچ گوشتی شارژی ضربه ای، ابتدا مدل هایی با موتور Brushless را بررسی کنید. موتورهای Brushless معمولا گران تر از موتورهای معمولی هستند، اما استهلاک کمتری دارند و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند (نیازی به تعویض ذغال نیست).

علاوه بر این، موتورهای Brushless کارآمدتر هستند، گرمای کمتری تولید می کنند و از ابزارهای هوشمند پشتیبانی می کنند. ابزارهای هوشمند، به طور کلی ابزارهایی هستند که باتری و موتور آنها برای بهینه سازی عملکرد و طول عمر کارکرد در حین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد با هم ارتباط برقرار می کنند.

ابزارهای هوشمند همچنین امکان استفاده از ویژگی های پیشرفته تری مانند Milwaukee One-Key یا DeWalt Tool Connect را فراهم می کنند. در مورد این ویژگی ها بعدا بیشتر توضیح خواهیم داد. به طور خلاصه، با داشتن ابزارهایی با الکترونیک پیشرفته، می توانید سرعت را تحت بار حفظ کنید و ابزار را برای طول عمر یا قدرت یا هر دو بهینه کنید.

اگر موتور معمولی را انتخاب کنید، دنیا به آخر نمی رسد. فقط با یک ابزار ارزان تر، برخی از مزایا را کنار می گذارید.

موتور Brushless

ولتاژ و عملکرد

پیچ گوشتی شارژی ضربه ای را می توانید در مدل های 12V، 18V، 24V و حتی 40V خریداری کنید. از نظر مقایسه گشتاور، پیچ گوشتی های ضربه ای 12V به طور کلی با گشتاور دریل های 18V برابری می کنند. با افزایش ولتاژ به 18V و بالاتر، گشتاور چند صد پوند-اینچ بیشتر به دست می آورید. در مورد گشتاور بیشتر توضیح خواهیم داد. به احتمال زیاد با ابزار 12V کوچکتر و سبک تر می توانید 80 درصد کار خود را انجام دهید، اما برای افراد حرفه ای یا هر کسی که به قدرت بیشتری نیاز دارد، 18V گزینه بهتری است.

مطلب مرتبط : راهنمای انتخاب بهترین دریل پیچ گوشتی برقی

ماشه و RPM

اگرچه پیچ گوشتی شارژی برای اعمال نیروی زیاد طراحی شده است، اما همیشه به تمام قدرت آن به طور همزمان نیاز ندارید! بنابراین، ابزارهای امروزی به طور کلی دارای سه محدوده RPM هستند. به عنوان مثال، پیچ گوشتی شارژی ضربه ای Milwaukee M18 FUEL دارای 0-1700، 3000 و 3900 RPM است. Metabo HPT Triple Hammer حتی برای کارهای ظریف‌تر، چهار سرعت دارد. Makita نیز برای کنترل بیشتر در چوب یا فلز، حالت‌های خاصی را در نظر گرفته است. هنگامی که نیاز به نیروی زیاد دارید، ضربه را روی بالاترین RPM قرار دهید و ماشه را کاملا فشار دهید تا به حداکثر نیرو برسید.

rpm

مطمئن شوید ابزاری که انتخاب می‌کنید، ماشه با سرعت متغیر دارد. این ویژگی، گشتاور را در بازه بسیار وسیع‌تری نسبت به سه یا چهار سرعت ثابت پخش می‌کند. با نزدیک شدن به انتهای بستن پیچ، از کنترل اضافی‌ای که ماشه با سرعت متغیر به شما می‌دهد، قدردانی خواهید کرد. همچنین اگر کلید را از ابتدا کاملا فشار ندهید، هنگام باز کردن پیچ، از صاف شدن سر آن جلوگیری می‌شود.

گشتاور و ضربه در دقیقه برای انتخاب پیچ گوشتی شارژی ضربه ای

گشتاور، ویژگی شاخص در دسته پیچ گوشتی شارژی ضربه ای است. همانطور که گفتیم، برای بست‌های بلند، ضخیم یا سفت که وارد یا خارج از مواد سخت می‌شوند، هیچ ابزاری به پای پیچ گوشتی شارژی نمی‌رسد. نیرویی را وارد می‌کند که هیچ ابزار دیگری نمی‌تواند با آن برابری کند. انتظار می رود گشتاور پیچ گوشتی شارژی 12V در محدوده 800 تا 1200 پوند-اینچ باشد. مدل‌های 18V حرفه‌ای‌تر در محدوده 1350 تا 2250 پوند-اینچ قرار می‌گیرند، با میانگین برای مدل‌های حرفه‌ای بین 1800 تا 2000 پوند-اینچ.

گشتاور و ضربه

به عنوان مقایسه، بررسی اخیر ما در مورد بهترین دریل‌های شارژی، محدوده گشتاوری بین 750 تا 1200 پوند-اینچ یا معادل محدوده گشتاور ضربه‌های 12V را نشان داد. اما حتی با این وجود، احتمالاً با توجه به مکانیزم چکشی آن، مزیت را به ضربه‌های 12V می‌دهیم. و این باعث می‌شود به ضربه در دقیقه (IPM) برسیم – یعنی تعداد ضرباتی که چکش و سندان به یک بست سخت وارد می‌کنند. ضربات سریع و پی در پی می‌تواند به تکمیل یک کار سخت کمک کند، بنابراین علاوه بر گشتاور، IPM را نیز در نظر بگیرید. انتظار داشته باشید که یک ضربه 12V با سرعت آزاد 2200 تا 3500 IPM و ضربه 18V با سرعت 1750 تا 3750 IPM کار کند.

کلیدهای مهم در انتخاب پیچ گوشتی شارژی ضربه ای

جهت و ماشه: پیچ گوشتی شارژی همانند دریل، سوئیچ جهت و ماشه دارد. باید بتوانید به راحتی با شست و انگشت اشاره خود، جهت را تغییر دهید. برخی ابزارها هم حالت خنثی دارند که ماشه را قفل می‌کند. این ویژگی اطمینان می‌دهد که باتری در صورت فشردن تصادفی ماشه، در کیف یا جعبه ابزار خالی نمی‌شود. البته احتمال چنین اتفاقی کم است و اگر پیچ گوشتی شما سوئیچ خنثی ندارد، همیشه می‌توانید باتری را دربیاورید.

نمایشگر شارژ: بسیاری از باتری‌های لیتیوم-یونی امروزی روی خود باتری، نمایشگر شارژ دارند، اما برخی مانند هیتاچی، آن را روی ابزار دارند. اگر نمایشگر روی ابزار باشد، باید باتری را درون آن قرار دهید تا وضعیت تخلیه شارژ را ببینید. این مورد به اندازه داشتن نمایشگر روی باتری، راحت نیست.

نکات مهم انتخاب پیچ گوشتی شارژی

پوشش محافظ و ارگونومی: پیچ گوشتی‌های شارژی به دلیل اندازه کوچکتر و وزن سبک‌تر، از نظر ارگونومی نسبت به دریل‌ها در وضعیت بهتری قرار دارند. البته مهم است که ابزار به خوبی در دست احساس شود. به طور ایده‌آل، باید یک پوشش لاستیکی به دور دسته وجود داشته باشد که تا قسمت بالای بدنه موتور امتداد یابد. این پوشش، راحتی بیشتری را برای قسمت نرم بین شست و انگشت اشاره شما فراهم می‌کند.

همچنین به دنبال همان پوشش لاستیکی دور بخش‌های کناری بدنه موتور باشید. این پوشش زمانی که پیچ گوشتی را روی ضلعش می‌گذارید (یا احتمالاً رها می‌کنید)، از محفظه پلاستیکی آن محافظت می‌کند. این به خصوص برای ضربه‌های 12 ولتی اهمیت دارد، زیرا باتری‌های آن‌ها کمتر پایه محکمی برای ایستادن عمودی ابزار ایجاد می‌کنند.

انواع پیچ گوشتی شارژی در دیجی کالا

ارگونومی دریل

چراغ کار و قلاب کمربند

چراغ کار به صورت استاندارد روی پیچ گوشتی‌های شارژی وجود دارد، پس آماده یک تجربه روشنایی باشید. این چراغ‌ها در حین کار با پیچ و همچنین در صورت افتادن بست در ناحیه‌ای کم نور، مفید هستند. حتی ما در مواقع ضروری از آن‌ها برای پیدا کردن کلیدهایمان استفاده کرده‌ایم!

قلاب کمربند نیز بسیار کاربردی است – حداقل برای افراد حرفه‌ای. به دنبال پیچ گوشتی‌های شارژی با قلاب کمربند دو طرفه باشید که بتوان آن را به هر دو طرف پیچ گوشتی متصل کرد. حتی اگر فکر می‌کنید از آن استفاده نمی‌کنید، احتمالاً زمانی که از نردبان بالا می‌روید یا بین کار با پیچ‌ها مکث می‌کنید، نظرتان عوض خواهد شد. آویزان کردن ابزار از قلاب روی کمربندتان بسیار آسان‌تر از حمل آن یا برداشتن و گذاشتن مکرر آن است.

چراغ دریل

انتخاب پلتفرم باتری

مطمئن شوید که ابزار مناسب برای کارتان می‌خرید. خرید ابزار شارژی، شبیه ازدواج است – کل خانواده را هم به دست می‌آورید! عاقلانه است که کل خط تولید ابزارهایی که از همان باتری پیچ گوشتی شارژی ضربه ای استفاده می‌کنند را بررسی کنید. این روزها، هر تولیدکننده بزرگی مجموعه قابل توجهی از ابزارها دارد. راحت است که برای همه ابزارهای خود از یک پلتفرم باتری استفاده کنید. اما اگر در نهایت با بیش از یک پلتفرم باتری مواجه شدید، قطعا آخر دنیا نیست.

حالا که می‌دانید حرفه‌ای‌ها هنگام انتخاب و خرید پیچ گوشتی شارژی به چه نکاتی توجه می‌کنند، وقت آن است که ابزار خود را انتخاب کنید!

انواع پیچ گوشتی شارژی در دیجی کالا

منبع : protoolreviews

انتهای مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط