راهنمای خرید کابل جوش مناسب برای دستگاه جوش

خرید کابل جوشکاری مناسب بسیار حائز اهمیت است، زیرا این کابل وظیفه انتقال جریان الکتریکی با آمپراژ بالا را بر عهده دارد. جریان الکتریکی با آمپراژ بالا می تواند باعث گرم شدن و ذوب شدن کابل شود. بنابراین، کابل جوشکاری باید از مواد با کیفیت و با مقاومت بالا در برابر حرارت ساخته شده باشد. در این مقاله مواردی را ذکر می‌کنیم که با توجه به آن‌ها، فرایند خرید کابل جوش مناسب برایتان بسیار ساده می‌گردد. پس اگر قصد خرید این کابل را دارد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

از کجا بفهمیم کدام کابل جوش را بخریم؟

انتخاب کابل جوشکاری مناسب کار ساده‌ای نیست. انتظار نداشته باشید که به یک فروشگاه لوازم خانگی بروید و در آنجا تصمیم بگیرید که به چه چیزی نیاز دارید. دانستن اینکه کدام کابل جوشکاری را باید خریداری کنید، از هدر رفتن وقت شما جلوگیری می‌کند و اضطراب شما را در هنگام جستجو کاهش می‌دهد. قیمت کابل جوشکاری نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید.

رتبه بندی

قبل از اینکه به دنبال کابل جوشکاری بگردید، باید دقیقاً بدانید که کابل شما به چه رتبه ای نیاز دارد. کابل باید رتبه مناسب برای ولتاژ مورد نیاز و توانایی حمل جریان الکتریکی به طور ایمن و موثر را داشته باشد. هنگامی که ولتاژ مورد نیاز خود را تعیین کردید، باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما نیز می توانند از آن انرژی به طور ایمن و کافی استفاده کنند.

دانستن اینکه چه نوع رتبه بندی نیاز دارید، نیازمند دانش گسترده است و باید درک عمیقی از پروژه جوشکاری، قدرت مورد نیاز و رتبه کابل داشته باشید. دانستن این اطلاعات کاملاً به عهده شما است، پس بهتر است برای کسب اطلاعات کافی در مورد این موضوع وقت بگذارید.

نوشته های مرتبط

طول

کابل جوش

شاید فکر کنید که طول کابل جوشکاری زیاد اهمیتی ندارد و هرچه کابل بلندتر باشد بهتر است، زیرا به شما امکان دسترسی بهتر و جا به جایی در هنگام جوشکاری می دهد، اما این تصور کاملا اشتباه است.

کابل جوشکاری باید به اندازه‌ فاصله پریز برق تا مورد جوشکاری باشد. به عبارت دیگر، هرچه کابل جوشکاری کوتاهتر باشد بهتر است.

هنگام خرید کابل جوش جدید، باید طول کل مدار جوشکاری را بدانید. طول مدار مسیری است که برق در هنگام استفاده باید طی کند. مدار شامل فاصله از دستگاه جوشکاری، سیم جوشکاری یا درگاه نگهدارنده الکترود، کابل کار، گیره کار و الکترود چسب یا سیم می‌شود.

در بیشتر مواقع، دو کابل خواهید داشت؛ یکی که جوشکار را به الکترود متصل می کند و دیگری که جوشکار را به گیره کار متصل می نماید. جریان الکتریکی باید بین هر دو کابل سفر کند و انرژی کافی را در زمان مورد نیاز شما تولید نماید.

همه کابل های جوشکاری از مس استفاده می کنند زیرا مقاومت کمی دارد. با این حال، هنوز مقداری مقاومت در آن وجود دارد. کابل های جوشکاری بلند می‌بایست جریان الکتریکی را از طریق مس بیشتری ارسال کنند، که باعث می شود آمپراژ اولیه تا زمانی که به انتهای خط برسد کاهش یابد. کابل های کوتاهتر به دلیل اینکه جریان باید مسافت بسیار کوتاهتری را طی کند، به اندازه کابل های بلند جریان از دست نمی دهند.

آمپراژ، اندازه گیری و ضخامت

آمپراژ کابل جوشکاری یعنی حداکثر مقدار جریان الکتریکی که کابل می تواند به طور ایمن منتقل کند. هرچه آمپر بالاتر باشد، کابل جوشکاری می تواند جریان بیشتری را انتقال دهد. اگر نیاز به آمپر خاصی برای انجام کار خود دارید، مطمئن شوید که کابل انتخابی شما این توانایی را دارد.

آمپراژ همچنین به شما می گوید که کابل جوشکاری چه میزان جریان را می‌تواند متحمل شود قبل از اینکه شروع به گرم شدن و خاموش شدن کند. طول کابل نقش مستقیمی در مقدار آمپراژی که خواهید داشت، ایفا می‌کند. هرچه کابل بلندتر باشد، آمپراژ کمتری در انتهای آن دریافت خواهید کرد. اگر به کابل بلندتری نیاز دارید، باید کابل انتخابی شما آمپراژ بالاتری داشته باشد.

از سوی دیگر، می توانید از کابل کوتاهتری برای دستیابی به نتایج مشابه استفاده کنید. در این مورد، باید کابل را تا حد ممکن نزدیک به آمپراژ مورد نیاز خود نگه دارید.

اندازه کابل جوشکاری شما نام دیگری برای ضخامت و میزان آمپراژ هایی است که کابل می تواند هدایت کند. هرچه اندازه بزرگتر باشد، کابل ضخیم تر است و توانایی انتقال جریان بیشتری دارد.

انعطاف پذیری و سیم بندی

هنگام خرید کابل، انعطاف پذیری یکی از مهمترین جنبه هایی است که باید در نظر بگیرید. بسته به محیطی که در آن کار می کنید، آیا نیاز به کابل جوشکاری دارید که انعطاف پذیرتر باشد و راحت بتوانید آن را جا به جا کنید یا اینکه می توانید از یک کابل کمتر انعطاف پذیر هم استفاده کنید.

در کل، همیشه باید کابل انعطاف پذیرتر را نسبت به یک کابل سفت تر انتخاب نمایید. مطمئنا در حین جوشکاری، به طور مداوم در حال حرکت هستید و کابل جوش شما باید بتواند با شما حرکت کند.

برای خرید کابل مناسب، تعداد رشته ها ارتباط مستقیمی با انعطاف پذیری سیم مسی داخل کابل دارند. هرچه سیم مسی بیشتری در کابل وجود داشته باشد، کابل انعطاف پذیرتر خواهد بود. همانطور که تولید کنندگان رشته های بیشتری اضافه می کنند، ضخامت کابل جوش ثابت می ماند، اما رشته ها نازک تر می شوند و به کابل دوام، انعطاف پذیری و AWG بالاتر می بخشند.

هنگام خرید کابل جوشکاری، دو کلاس را مشاهده خواهید کرد؛ کلاس K یا کلاس M. کلاس به تعداد رشته های کابل اشاره دارد.

  • کلاس :K کابل جوشکاری کلاس K دارای 30 رشته AWG است.
  • کلاس :M این سیم از 34 رشته AWG برای افزایش دوام و انعطاف استفاده می کند. این نوع کابل معمولاً گران تر است و روکش رنگی روشی دارد.

کلاس K دارای تعداد رشته های کمتری است اما رایج ترین کلاس محسوب می‌شود. در کل، هرچه AWG بالاتر باشد، کابل انعطاف پذیرتر و مقاوم تر خواهد بود.

مقاومت

جوشکار

شما باید وضعیت، نوع پروژه و محیطی را که در آن کار خواهید کرد، در نظر بگیرید. بسته به شرایط، باید کابل جوشکاری را انتخاب کنید که در برابر نیروهای خارجی یا خم شدگی و بریدن مقاوم باشد.

قبل از خرید کابل، همیشه بررسی کنید که متریال عایق چیست و آیا بهترین گزینه برای پروژه جوشکاری شما است یا خیر.

همچنین باید تعداد آمپر مورد نیاز خود را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که کابل می تواند آن را تحمل کند. عواملی مانند دمای محل کار، رطوبت، قرار گرفتن در معرض هرگونه کثیفی، روغن و سایر مواد شیمیایی خطرناک را نیز در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

هیچ چیزی ناامید کننده تر از این نیست که قادر به جوشکاری نباشید چون کابل جوشکاری مناسب را در اختیار ندارید یا فروشگاه لوازم خانگی محلی شما کابل مورد نظر شما را ندارد. به جای اینکه در آخرین لحظات به فروشگاه های مختلف بروید و زمان زیادی را هدر دهید، از اطلاعات ارائه شده در این مقاله استفاده نمایید تا بفهمید کدام نوع کابل برای شما مناسب تر است و هم اکنون برای خرید سیم و کابل همدان اقدام نمایید. شرکت برق زوم انواع مختلف کابل‌ها، متناسب با نیازی را ارائه می‌دهد، پس دیگر نیازی نیست مغازه‌های مختلف را برای پیدا کردن کابل مناسب خود زیر رو رو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط