راهنمای خرید تراز (معرفی تمام ترازها)

ترازها و شاغول ها برای بسیاری از پروژه های بهسازی خانه ضروری هستند. از ریسمان های عمود تا ترازهای لیزری، ابزار مناسب را برای کار بعدی خود انتخاب کنید.

قبل از خرید تراز

تصمیم بگیرید که چه نوع پروژه هایی به تراز نیاز دارند. طول به خصوص اگر با چوب، پروژه های سنگفرش یا دیوار خشک کار می کنید مهم است. یک تراز بلند اندازه گیری بهتری را ارائه می دهد. اکثر ترازها به عنوان خط کش یا لبه صاف کاربرد دوگانه دارند. برخی از ترازها برای استفاده بدون دست روی سطوح فلزی مغناطیسی هستند. برخی از مدل ها دارای چراغ برای استفاده در مناطق کم نور هستند.

 • تراز چکشی

[تصویر تراز چکشی]

تراز چکشی یک تراز کوچک است که برای بررسی همزمان افقی و عمودی استفاده می شود. این نوع تراز برای پروژه های کوچک و دقیق مانند نصب کابینت یا کاشی کاری بسیار مناسب است.

نوشته های مرتبط

 • تراز دیجیتال

[تصویر تراز دیجیتال]

تراز دیجیتال با باتری کار می کند و مقدار تراز را در درجه، درصد و اینچ/فوت نمایش می دهد. این نوع تراز برای پروژه هایی که نیاز به دقت بالایی دارند مانند نصب پنجره یا ساخت عرشه مناسب است.

 • تراز لیزری

[تصویر تراز لیزری]

تراز لیزری پرتوهای لیزری را به سمت جلو یا پهلو تابش می کند که می توانند برای تراز کردن اشیا یا علامت گذاری خطوط مستقیم استفاده شوند. این نوع تراز برای پروژه های بزرگتر مانند کفپوش یا ساخت عرشه عالی است. ترازهای لیزری دستی برای کارهای کوچک و مدل های سه پایه ای برای کارهای بزرگتر و صنعتی موجود هستند.

 • تراز ریسمانی

[تصویر تراز ریسمانی]

تراز ریسمانی ابزاری برای مشخص کردن تراز بودن ریسمان یا نخ در مسافت های طولانی است. این نوع تراز به ریسمان بنایی یا نخ دیگری وصل می شود و با استفاده از ویال های شیشه ای پر از مایع، تراز یا عدم تراز بودن ریسمان را نشان می دهد.

 • ریسمان عمود یا شاغول

[تصویر ریسمان عمود یا شاغول]

شاغول یک ابزار سنتی برای یافتن خط عمودی به کمک نیروی جاذبه زمین است و برخلاف ترازهای معمولی، از ویال های مایع استفاده نمی کند. شاغول به طور معمول برای پیدا کردن محل دقیق ستون ها یا تراز کردن کاغذ دیواری استفاده می شود.

 • تراز ستونی

[تصویر تراز ستونی]

تراز ستونی ابزاری برای همزمان یافتن سطح و خط عمودی است که هنگام تراز کردن ستون ها، پایه های پرچم، لوله های آب، نرده ها و عرشه ها بسیار کاربرد دارد. این نوع تراز دارای ویال های شیشه ای افقی و عمودی است و به راحتی تراز بودن همه جهات را مشخص می کند.

 • تراز استاندارد/نجاری/مصنوعی

[تصویر تراز استاندارد/نجاری/مصنوعی]

ترازهای استاندارد که رایج ترین نوع تراز به شمار می روند، طول متنوعی بین 24 تا 96 اینچ دارند و از مواد مختلفی مانند چوب، آلومینیوم یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) که یک رزین مقاوم به ضربه است، ساخته می شوند. این ترازها از نظر انتهایی به دو نوع جعبه ای و I شکل تقسیم می شوند. تراز جعبه ای شبیه یک جعبه مستطیلی به نظر می رسد و تراز I شکل هم همانطور که از اسمش پیداست، شبیه حرف “I” است.

 • تراز تورپدو

[تصویر تراز تورپدو]

ترازهای تورپدو کوچک و قابل حمل هستند و طول آنها بین 6 تا 9 اینچ است. این ترازها به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی در کمربند ابزار یا جیب قرار بگیرند و برای کارهای کوچک مانند آویزان کردن عکس یا قفسه مناسب هستند. ترازهای تورپدو می توانند سطح، شاقول و مورب را در فضاهای محدود اندازه گیری کنند.

مطلب مرتبط : تراز ليزري ديوالت و راهنمای قبل از خرید

جمع بندی

در این مقاله، انواع مختلف تراز و کاربردهای آنها مورد بررسی قرار گرفت. ترازها ابزارهای ضروری برای بسیاری از پروژه های ساخت و ساز و تعمیرات هستند و برای اطمینان از تراز بودن سطوح مختلف استفاده می شوند.

انواع تراز عبارتند از:

 • تراز استاندارد: رایج ترین نوع تراز که برای کارهای مختلف از جمله نصب کاشی، کابینت و دیوار خشک استفاده می شود.
 • تراز تورپدو: تراز کوچک و قابل حمل که برای کارهای کوچک مانند آویزان کردن عکس یا قفسه مناسب است.
 • تراز خط لیزری: تراز پیشرفته ای که پرتوهای لیزری را ساطع می کند و برای پروژه های بزرگ مانند کفپوش یا ساخت عرشه مناسب است.
 • شاغول: ابزاری سنتی برای یافتن خط عمودی که برای کارهایی مانند نصب درب یا دیوار استفاده می شود.
 • تراز ریسمانی: ابزاری برای مشخص کردن تراز بودن ریسمان یا نخ در مسافت های طولانی.
 • تراز ستونی: تراز پیشرفته ای که برای همزمان یافتن سطح و خط عمودی استفاده می شود.

انتخاب نوع تراز مناسب به عوامل مختلفی مانند نوع پروژه، اندازه و دقت مورد نیاز بستگی دارد.

انتهای مطلب

منبع : lows

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط