راهنمای کامل برای راه اندازی داکت اسپلیت در زمستان و تابستان

ساختمان های امروزی مجهز به تجهیزات مختلف از جمله داکت اسپلیت هستند که برای راه اندازی و سرویس آن ها از دریچه بازدید تاسیسات استفاده می شود. در بین تمام وسایل سرمایشی و گرمایشی، اسپلیت ها به دلیل راندمان بالا طرفداران زیادی دارند. اگر داکت اسپلیت به شیوه اصولی نصب نشود، خیلی زود عملکرد آن تحت تاثیر قرار می گیرد و از آنجایی که قیمت لوازم آن نیز نسبتا گران است، باید برای تعمیرات هزینه های گزافی بپردازید.

در نتیجه با اطلاع از شیوه صحیح راه اندازی داکت اسپلیت، باید بهترین مکان را برای نصب آن انتخاب نمایید و با اطلاع از هزینه لوازم مورد نیاز آن از جمله قیمت دریچه سقفی، دریچه بازدید تاسیسات، کانال ها و… جهت استفاده از آن اقدام نمایید. برای افزایش طول عمر مفید سیستم داکت اسپلیت، حتما از سرویس دوره ای و شارژ به موقع گاز آن غافل نشوید.

بررسی مراحل راه اندازی داکت اسپلیت

اطلاع از ظرفیت و ابعاد دستگاه قبل از شروع هر کاری اهمیت زیادی دارد. مکان قرارگیری یونیت داخلی و خارجی، نحوه لوله کشی بین آنها و … نیز باید بررسی شوند. این کار تخصصی است و باید از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. اما اگر خودتان دانش و مهارت کافی برای انجام این کارها را دارید، بعد از انجام آنها، طبق مراحلی که در ادامه می آوریم، پیش بروید:

محل قرارگیری هواساز

برای راه اندازی سرمایش داکت اسپلیت یا گرمایش آن ابتدا باید محل مناسب برای قرارگیری و جانمایی هواساز را تعیین کنید. برخی افراد فکر می کنند این دستگاه را باید در موقعیت هایی مثل اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی، اتاق خواب و … نصب کنند که این کار کاملا اشتباه است.

نوشته های مرتبط

پیشنهاد می دهیم هواساز را در قسمت ورودی و در سقف کاذب نصب کنید. در حین نصب نه تنها باید به ابعاد دریچه بازدید توجه داشته باشید، بلکه باید محیط و فضای پیرامون هواساز را برای تعمیرات آن در آینده در نظر بگیرید. در واقع در محیط پیرامون این دستگاه باید فضای کافی وجود داشته باشد تا در آینده برای تعمیرات به مشکلی بر نخورید.

محل نصب کندانسور

محل نصب کندانسور نیز بسیار مهم است و جزء مراحل با اهمیت راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت یا سرمایش آن شناخته می شود. این کار به خصوص زمانی که باید چندین کندانسور را در کنار یکدیگر نصب کنید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. تشخیص محل نصب کندانسور باید بر اساس برخی نکات فنی انجام شود که این کار در بیشتر مواقع فقط از عهده کارشناس های حرفه ای بر می آید.

نصب لوله مسی

برای اینکه لوله مسی را جهت راه اندازی داکت اسپلیت نصب کنید، باید حتما به نوع دستگاه تان توجه داشته باشید. طول مجاز و میزان ارتفاع لوله نیز اهمیت زیادی حین نصب دارد.

داکت اسپلیت

اجرای کانال ها

کانال کشی اهمیت زیادی دارد و اگر به شیوه اصولی انجام نشود، روی کارایی دستگاه تاثیر نامطلوب می گذارد. برای کانال کشی درست باید ابتدا مسیر مناسب برای انجام این کار را تشخیص دهید. محل قرار گرفتن کانال ها، ابعاد دریچه دهش و مکش و نقشه درست نیز هر کدام در اجرای این فرآیند تاثیرگذار هستند.

نحوه راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت

  1. اگر در فصل های سرد سال قصد راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت را دارید، ابتدا باید یونیت داخلی و خارجی را به طور کامل تمیزکاری کنید.
  2. برای این کار ابتدا باید فیلتر را از طریق دریچه بازدید بیرون بیاورید و بعد از تمیزکاری آن به سراغ شبکه پشت یونیت خارجی رفته و بدون استفاده از آب فرآیند تمیزکاری را انجام دهید.
  3. در مرحله بعد باید از متصل بودن دستگاه به کویل آب گرم اطمینان پیدا کرده و بعد از باز کردن فلکه های ورودی و خروجی آب گرم، دستگاه را روشن کنید.
  4. شما برای گرمایش محیط باید دستگاه را در حالت HOT تنظیم کنید.
  5. با روشن کردن گرمایش داکت اسپلیت، آب گرم از موتورخانه وارد کویل ها می شود و سپس گرمایش محیط تامین خواهد شد.

نحوه راه اندازی سرمایش داکت اسپلیت

  1. برای راه اندازی سرمایش داکت اسپلیت نیز در مرحله اول باید اقدام به تمیزکاری یونیت داخلی و خارجی آن و همچین شبکه پشت یونیت خارجی کنید.
  2. در مرحله بعد باید گاز مبرد دستگاه چک شوند تا در صورت نیاز به شارژ مجدد، این کار را انجام دهید تا دستگاه در طول مدت استفاده دچار مشکل نشود.
  3. بعد از انجام تمام این کارها، ابتدا راه های خروج هوا به خارج از ساختمان را ببندید، سپس با استفاده از کنترل دستگاه را روی حالت COOL تنظیم کنید و با روشن کردن دستگاه در فصل های گرم سال از هوای مطبوع، سرد و عالی لذت ببرید.

نکته های مهم در راه اندازی داکت اسپلیت

راه اندازی داکت اسپلیت نکته

نکته های مهمی را که در ادامه می گوییم، حتما در راه اندازی داکت اسپلیت مد نظر قرار دهید:

سرویس های دوره ای

شما باید به طور مداوم اقدام به سرویس های دوره ای داکت اسپلیت ها کنید تا طول عمر آنها افزایش پیدا کند و راندمان اولیه شان را حفظ کنند. مشکلات زیادی از جمله آلودگی و … می توانند روی راندمان دستگاه تاثیر منفی بگذارند. گاهی برخی از قطعه ها دچار آسیب می شوند که در این صورت نیز باید آنها را تعویض کنید.

سرویس های دوره ای موجب می شود تا از ریشه ای شدن ایرادات در دستگاه جلوگیری و در زمان مناسب برای رفع آنها اقدام کنید. مشکلات مختلفی مثل آلوده شدن کویل آب گرم، بارگیری اپراتور، کاهش گاز، کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان بسیاری از مردم را مجاب می کند تا به صورت دوره ای دستگاه را سرویس کنند.

شارژ گاز

گاز داکت اسپلیت باید حتما شارژ شود، در غیر این صورت در طول مدت استفاده مشکلاتی برایتان به بار می آید. برای جلوگیری از این مشکلات حتما در طول سرویس های دوره ای گاز دستگاه را نیز چک کرده و در صورت نیاز برای شارژ مجدد آن اقدام کنید.

اگر به نحوه شارژ دستگاه تسلط ندارید، کافیست از تکنسین ها و کارشناس های حرفه ای و با مهارتی کمک بخواهید که خدمات سیار دارند و برای شارژ دستگاه به محل مراجعه می کنند.

مشکلاتی مانند یخ زدگی در پنل داخلی اسپلیت، عدم خنک سازی یا ایجاد باد گرم، سوختگی کمپرسور، خاموش شدن کمپرسور و سروصدای زیاد کندانسور حین کار از جمله مهمترین نشانه های تمام شدن گاز داکت اسپلیت ها هستند که باید به آنها توجه داشته باشید.

حرف آخر؛ راه اندازی داکت اسپلیت، سخت یا آسان؟

مراحل اصلی راه اندازی داکت اسپلیت شامل انتخاب محل قرارگیری مناسب برای هواساز و کندانسور و نصب لوله های مسی و کانال های آن می باشد. در نهایت سیستم داکت اسپلیت باید بر اساس سرمایش یا گرمایش تنظیم شود. اگر به هر دلیلی در داکت اسپلیت نقص فنی به وجود آمده، پیشنهاد می کنیم حتما از تکنسین های ماهر بخواهید که فرآیند راه اندازی و سرویس مجدد را انجام دهند.

انتهای مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

هیچ محتوایی موجود نیست