اندازه گیری زنجیر و میله اره زنجیری

گاهی اوقات، بسته به میزان استفاده، ممکن است نیاز به تعویض زنجیر یا میله اره زنجیری خود داشته باشید. از راهنمای ما برای یافتن بهترین جایگزین زنجیر و میله اره زنجیری برای ابزار خود استفاده کنید.

اندازه گیری زنجیر اره زنجیری

اره زنجیری یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که می تواند برای طیف وسیعی از کارها، از برش درختان و الوارهای بزرگ تا هرس درختچه ها و برداشت هیزم استفاده شود. مهم است که زنجیرهای اره زنجیری را تیز نگه دارید تا عملکرد خوبی داشته باشند.

تصویر راهنمای اندازه گیری زنجیر اره

اگر تصمیم به خرید زنجیر یا میله اره زنجیری جدید دارید، ابتدا دفترچه راهنمای اره زنجیری خود را بررسی کنید تا ببینید آیا اطلاعات مربوط به اندازه گیری ارائه شده است. اگر نه، باید اندازه زنجیر و میله را بگیرید. اندازه زنجیر بسته به سازنده متفاوت است، بنابراین حتی اگر زنجیر جدیدی به همان طول زنجیر قدیمی خود انتخاب کنید، ممکن است با اره زنجیری مخصوص شما مطابقت نداشته باشد. اندازه زنجیر با گام، ضخامت و تعداد درایو لینک ها اندازه گیری می شود.

اگر به دفترچه راهنمای اره زنجیری خود دسترسی ندارید، ممکن است بتوانید اندازه زنجیر آن را روی میله اره زنجیری پیدا کنید. این اطلاعات معمولاً در نزدیکی قسمتی از میله قرار دارد که به بدنه اره نزدیکتر است.

گام با کسری مانند 3/8 اینچ یا ¼ اینچ نشان داده می شود. ضخامت نیز با اینچ اما به صورت اعشاری مانند 0.050 اینچ یا 0.058 اینچ نشان داده می شود. درایو لینک ها، تعداد لینک های روی زنجیر، اعداد صحیح هستند و اغلب با حروف “DL” برچسب گذاری می شوند.

اگر این اطلاعات را روی میله اره زنجیری پیدا نکردید، می توانید اندازه گیری های خود را انجام دهید. برای اندازه گیری گام، که فاصله بین لینک های زنجیر است، از یک خط کش یا متر برای بررسی فاصله بین سه پرچ متوالی روی زنجیر استفاده کنید. پرچ ها قطعات فلزی گردی هستند که زنجیرها را محکم می کنند. سپس، این عدد را بر دو تقسیم کنید تا گام زنجیر را بفهمید.

برای ضخامت، ضخامت درایو لینک ها، از یک گیج چند منظوره یا کولیس استفاده کنید. گیج یا کولیس را روی شیاری قرار دهید که زنجیر در میله قرار می گیرد و آن اندازه را ثبت کنید.

نوشته های مرتبط

در نهایت، برای اندازه گیری تعداد درایو لینک روی زنجیر، به سادگی تعداد کل لینک های روی زنجیر را بشمارید. درایو لینک ها به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا آنها قطعات فلزی نوک تیز در قسمت داخلی زنجیر هستند. از یک نشانگر برای نشان دادن اولین لینک شمرده شده استفاده کنید تا شمارش تعداد کل آسان شود.

مطلب مرتبط : آشنایی با اره برقی زنجیری و نحوه انتخاب

اندازه گیری میله اره زنجیری

اندازه گیری میله اره زنجیری

یکی دیگر از قطعات اره زنجیری که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد، میله اره زنجیری است. برخی از میله ها، به عنوان مثال، سبکتر از سایرین هستند در حالی که استحکام بیشتری را ارائه می دهند.

برای اندازه گیری میله اره زنجیری، تنها به یک متر نیاز دارید. اره زنجیری را روی یک سطح صاف، مانند میز کار، قرار دهید و از نوک رو به بیرون تا پایه اره زنجیری، نزدیکترین نقطه به بدنه اره زنجیری را اندازه بگیرید. پس از اینکه این اندازه را گرفتید، آن عدد را به نزدیک ترین شماره زوج گرد کنید. به عنوان مثال، اگر 17 ½ را اندازه گرفتید، آن را به 18 گرد کنید. این اندازه، که به عنوان “طول اسمی” یا “طول برش” شناخته می شود، طول قابل استفاده میله است.

چگونه یک تیغه اره زنجیری را تیز کنیم؟

تصویر تیز کردن اره زنجیری

توجّه! قبل از تیز کردن زنجیر اره زنجیری، همیشه به دستورالعمل‌های سازنده زنجیر مراجعه کنید. برخی از زنجیرها به روش خاصی نیاز دارند و نباید به صورت دستی تیز شوند. در این صورت، بهتر است زنجیر و شاخص‌های عمق اره خود را توسط متخصص تیز کنید.

اگر می‌توانید زنجیر را به صورت دستی تیز کنید، کیت تیز کردن را بخرید که دارای تمام ابزارهای مورد نیاز شما، از جمله سوهان گرد، سوهان تخت، راهنمای سوهان و گیج عمق است. قبل از تلاش برای تیز کردن تیغه اره زنجیری، همیشه به یاد داشته باشید که از دستکش‌های کار برای محافظت از دست‌های خود استفاده کنید. فقط به این دلیل که تیغه کند است، به این معنی نیست که نمی تواند باعث آسیب شود. همچنین باید مطمئن شوید که برق خاموش است و اره زنجیری از منبع برق جدا شده است.

برای دستورالعمل‌های دقیق در مورد نحوه تیز کردن تیغه اره زنجیری، راهنمای ما در مورد «نحوه شروع، استفاده و نگهداری از اره زنجیری گازی» را بررسی کنید. یا، دستورالعمل‌های مربوط به نگهداری از اره زنجیری شارژی را بررسی کنید.

انتهای مطلب

منبع : lowes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط