درباره چونگ کینگ و اقتصاد این شهر چینی چه می دانیم؟

چونگ کینگ، پایتخت استان سیچوان چین، یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور است. این شهر در کنار رودخانه یانگ تسه و جیالنگ واقع شده است و دارای منابع طبیعی غنی از جمله زغال سنگ، گاز طبیعی و مواد معدنی است. چونگ کینگ همچنین دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی است.

اقتصاد چونگ کینگ بر پایه صنایع سنگین، تولیدات کشاورزی و گردشگری استوار است. این شهر یکی از مراکز مهم تولید فولاد، آلومینیوم و سایر محصولات صنعتی است. چونگ کینگ دارای بخش کشاورزی توسعه‌یافته‌ای است و محصولاتی مانند برنج، چای و میوه‌جات در این شهر تولید می‌شود. این شهر همچنین یک مقصد گردشگری محبوب است و سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند.

در این مقاله، به بررسی اقتصاد شهر چونگ کینگ می‌پردازیم. در ابتدا، به موقعیت جغرافیایی، ویژگی‌ها و منابع طبیعی این شهر می‌پردازیم. سپس، به بررسی وضعیت اقتصادی چونگ کینگ، صنایع مهم این شهر و پتانسیل‌های رشد آن می‌پردازیم. در نهایت، به چالش‌های پیش روی اقتصاد چونگ کینگ اشاره می‌کنیم.

چونگ کینگ کجاست و چه ویژگی هایی دارد؟

چونگ کینگ یک شهر و شهرداری در سطح استانی در جنوب غربی مرکزی چین است. این شهر در محل تلاقی رودخانه های یانگ تسه و جیالینگ، در حدود 1400 مایل (2250 کیلومتر) از دریا واقع شده است.

نوشته های مرتبط

چونگ کینگ بیش از 3000 سال سابقه دارد و در طول جنگ جهانی دوم پایتخت موقت چین بوده است. اکنون این مرکز صنعتی، تجاری و حمل و نقل در حوضه بالای رودخانه یانگ تسه است. چونگ کینگ به خاطر غذاهای تند، مناظر کوهستانی، و جاذبه های فرهنگی نیز شناخته شده است. برخی از ویژگی های چونگ کینگ عبارتند از:

این بزرگترین شهرداری چین است که مساحتی معادل 82400 کیلومتر مربع (31800 مایل مربع) دارد و بیش از 30 میلیون نفر جمعیت دارد.

آب و هوای نیمه گرمسیری موسمی با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و خشک دارد. میانگین دمای سالانه 18 درجه سانتی گراد (64 درجه فارنهایت) و میانگین بارندگی سالانه 1100 میلی متر (43 اینچ) است.

این بندر بزرگ رودخانه ای در رودخانه یانگ تسه است که آن را به شهرهای دیگر مانند شانگهای، ووهان و نانجینگ متصل می کند. چونگ کینگ همچنین دارای شبکه گسترده ای از راه آهن، بزرگراه، پل و فرودگاه است که آن را با سایر نقاط چین و جهان مرتبط می کند.

مرکز صنایع سنگین به ویژه در بخش هایی مانند خودرو، فولاد، مواد شیمیایی و الکترونیک است. چونگ کینگ همچنین دارای بخش خدمات رو به رشدی است، به ویژه در امور مالی، تجارت، گردشگری و آموزش.

به خاطر قابلمه داغ، خورش تند گوشت و سبزیجات پخته شده در آبگوشت در حال جوش معروف است. هات دیگ چونگ کینگ یکی از چهار سبک اصلی هات دیگ چینی است و به خاطر طعم بی حس کننده و آتشین خود معروف است.

اطراف آن را کوه ها و تپه ها احاطه کرده اند که منظره شهری بی نظیری را ایجاد می کنند. چونگ کینگ دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیاری است، مانند سد سه دره، حکاکی های صخره ای دازو، کارست وولنگ، شهر باستانی چیکیکو و غار هونگیا.

مطلب مرتبط : اقتصاد شهر گوانگژو چین بر چه صنایعی متمرکز است؟

مناظر دیدنی چونگ کینگ
پارک ملی زمین شناسی Wulong Karst

اقتصاد چونگ کینگ بر چه اساسی استوار است؟

اقتصاد چونگ کینگ مبتنی بر ترکیبی از صنایع سنگین، بخش خدمات و کشاورزی است. بر اساس داده های سال 2020، تولید ناخالص داخلی چونگ کینگ (GDP) 2.51 تریلیون یوان (حدود 386 میلیارد دلار آمریکا) بود که در بین استان ها و شهرداری های چین رتبه نهم را به خود اختصاص داد. تولید ناخالص داخلی سرانه 83041 یوان (حدود 12800 دلار آمریکا) بود که در رتبه 18 چین قرار دارد. اجزای اصلی اقتصاد چونگ کینگ عبارتند از:

صنایع سنگین: چونگ کینگ یکی از بزرگترین پایگاه های صنعتی در چین به ویژه در زمینه های خودرو، فولاد، مواد شیمیایی و الکترونیک است. در سال 2020، ارزش افزوده بخش صنعت 41.6 درصد از تولید ناخالص داخلی چونگ کینگ را تشکیل می داد. برخی از شرکت های پیشرو در چونگ کینگ عبارتند از Changan Automobile، Chongqing Iron and Steel، Chongqing Chemical and Pharmaceutical، و Chongqing Electric Power.

بخش خدمات: چونگ کینگ همچنین در حال توسعه بخش خدمات خود به ویژه در امور مالی، تجارت، گردشگری و آموزش است. در سال 2020، ارزش افزوده بخش خدمات 48.9 درصد از تولید ناخالص داخلی چونگ کینگ را تشکیل می داد. برخی از صنایع خدماتی عمده در چونگ کینگ عبارتند از بانکداری، بیمه، تدارکات، تجارت الکترونیک، صنایع فرهنگی و خلاق و مراقبت های بهداشتی.

کشاورزی: چونگ کینگ از نظر منابع طبیعی غنی است و جمعیت روستایی زیادی دارد. در سال 2020، ارزش افزوده بخش کشاورزی 9.5 درصد از تولید ناخالص داخلی چونگ کینگ را تشکیل می داد. برخی از محصولات کشاورزی اصلی در چونگ کینگ شامل برنج، ذرت، کلزا، خوک، مرغ، ماهی و میوه است.

مطلب مرتبط : آشنایی با پکن چین ، شهری با اقتصاد قدرتمند

کارخانه چانگان در چونگ کینگ
کارخانه خودروسازی چانگان در شهر چونگ کینگ

صنایع مهم چونگ کینگ کدامند؟

صنایع مهم چونگ کینگ عمدتاً مربوط به صنایع سنگین، بخش خدمات و کشاورزی است. برخی از نمونه ها عبارتند از:

خودرو: چونگ کینگ بزرگترین پایگاه تولید خودرو در چین است که حدود 3 میلیون خودرو در سال 2020 تولید می کند. چونگ کینگ خانه Changan Automobile، یکی از چهار خودروساز برتر داخلی در چین، و همچنین سرمایه گذاری مشترک با برندهای خارجی مانند فورد، سوزوکی و فولکس واگن است.مطلب مرتبط : چشم‌انداز آینده بازار خودرو در چین

فولاد: چونگ کینگ همچنین با تولید سالانه بیش از 10 میلیون تن در سال 2020 یکی از تولیدکنندگان بزرگ فولاد ورق و فولاد ضد زنگ در چین است.

مواد شیمیایی: چونگ کینگ دارای صنعت شیمیایی قوی است، به ویژه در زمینه های داروسازی، کودها و مواد شیمیایی خوب. شرکت شیمیایی و دارویی چونگ کینگ یکی از شرکت های پیشرو در این بخش است که بیش از 400 نوع محصول از جمله آنتی بیوتیک ها، ویتامین ها، هورمون ها و آفت کش ها را تولید می کند.

الکترونیک: چونگ کینگ همچنین مرکز تولید لوازم الکترونیکی است، به ویژه در زمینه کامپیوتر، تلفن همراه و پنل های LCD. چانگ کینگ برق یکی از بزرگترین تامین کنندگان برق در چین است که برق را برای مصارف صنعتی و مسکونی تامین می کند. چونگ کینگ همچنین میزبان چندین پارک با فناوری پیشرفته و مناطق صنعتی است که بسیاری از شرکت های الکترونیک داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

چونگ کینگ در چه زمینه هایی پتانسیل رشد دارد؟

چونگ کینگ دارای پتانسیل رشد در زمینه های مختلف است، مانند:

دگرگونی فضایی و اقتصادی: چونگ کینگ می‌تواند ساختار فضایی و شکل شهری خود را با اتخاذ یک مدل توسعه فشرده و ترانزیتی بهبود بخشد، که می‌تواند زمین، هزینه زیرساخت، استفاده از انرژی و انتشار کربن را کاهش دهد. چونگ کینگ همچنین می تواند رقابت اقتصادی خود را با تقویت نوآوری، فراگیری و رشد سبز افزایش دهد. گزارش بانک جهانی با عنوان [Chongqing 2035 Spatial and Economic Transformation for a Global City] چارچوبی از پنج رکن استراتژیک برای دگرگونی شهر ارائه می دهد.

اتصال و یکپارچگی منطقه ای: چونگ کینگ می تواند از موقعیت استراتژیک خود به عنوان دروازه ای به غرب چین، اتصال کلیدی در کمربند اقتصادی رودخانه یانگ تسه و پایگاهی استراتژیک برای ابتکار کمربند و جاده چین استفاده کند. چونگ کینگ همچنین می تواند زیرساخت های حمل و نقل و خدمات لجستیکی خود را برای تسهیل تجارت و سرمایه گذاری با سایر مناطق و کشورها بهبود بخشد.

نوآوری و ارتقاء زنجیره ارزش: چونگ کینگ می تواند ظرفیت نوآوری خود را با توسعه صنایع با فناوری پیشرفته، جذب استعدادها، تقویت تحقیق و توسعه و افزایش حفاظت از مالکیت معنوی افزایش دهد. چونگ کینگ همچنین می‌تواند با بهبود کیفیت محصول، تنوع بخشیدن به بازارهای صادراتی و افزایش مصرف داخلی، از زنجیره ارزش بالا برود.

رشد سبز و کم کربن: چونگ کینگ می تواند رشد سبز و کم کربن را با جدا کردن رشد اقتصادی از استفاده از منابع، کاهش آلودگی زیست محیطی، افزایش بهره وری انرژی و ترویج منابع انرژی تجدید پذیر دنبال کند. چونگ کینگ همچنین می تواند از منابع طبیعی و تنوع زیستی خود با حفاظت از جنگل ها، تالاب ها و حیات وحش محافظت کند.

مطلب مرتبط : درباره اقتصاد شهر شانگهای چین بیشتر بدانیم

Chongqing شهر

چالش های پیش روی اقتصاد چونگ کینگ چیست؟

برخی از چالش های پیش روی اقتصاد چونگ کینگ عبارتند از:

ناکارآمدی فضایی و اقتصادی: چونگ کینگ دارای یک مدل شهرنشینی بیش از حد زمین فشرده است که ذخیره زمین آن را تخلیه کرده و تراکم و کارایی اقتصادی آن را کاهش داده است. چونگ کینگ همچنین دارای سطح پایینی از یکپارچگی و هماهنگی فضایی در میان ولسوالی‌ها و شهرستان‌های خود است که در نتیجه توسعه نابرابر و تکرار منابع حاصل می‌شود.

اتصال و ادغام منطقه ای: چونگ کینگ با رقابت شهرهای دیگر در کمربند اقتصادی رودخانه یانگ تسه و ابتکار کمربند و جاده مانند چنگدو، ووهان و شیان مواجه است. چونگ کینگ همچنین باید زیرساخت های حمل و نقل و خدمات لجستیکی خود را بهبود بخشد تا تجارت و سرمایه گذاری با سایر مناطق و کشورها را تسهیل کند.

نوآوری و ارتقاء زنجیره ارزش: چونگ کینگ در مقایسه با سایر شهرهای پیشرو در چین، ظرفیت نوآوری و ارتقاء زنجیره ارزش نسبتاً پایینی دارد. چونگ کینگ به شدت به صنایع سنتی مانند خودروسازی، فولاد و مواد شیمیایی متکی است که با چالش‌هایی ناشی از ظرفیت مازاد، فشار محیطی و اشباع بازار مواجه هستند. چونگ کینگ همچنین فاقد نیروی کار ماهر، پایگاه تحقیق و توسعه قوی و بازار صادراتی متنوع است.

رشد سبز و کم کربن: چونگ کینگ دارای سطح بالایی از مصرف منابع و آلودگی محیطی است که خطراتی را برای توسعه پایدار آن به همراه دارد. چونگ کینگ انرژی بیشتری مصرف می کند و دی اکسید کربن بیشتری در واحد تولید ناخالص داخلی نسبت به میانگین ملی منتشر می کند. چونگ کینگ همچنین از آلودگی هوا، آلودگی آب، فرسایش خاک و تخریب محیط زیست رنج می برد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله، به بررسی اقتصاد شهر چونگ کینگ پرداختیم. در ابتدا، به موقعیت جغرافیایی، ویژگی‌ها و منابع طبیعی این شهر پرداختیم. سپس، به بررسی وضعیت اقتصادی چونگ کینگ، صنایع مهم این شهر و پتانسیل‌های رشد آن پرداختیم. در نهایت، به چالش‌های پیش روی اقتصاد چونگ کینگ اشاره کردیم.

بر اساس بررسی‌های انجام شده، اقتصاد چونگ کینگ بر پایه صنایع سنگین، تولیدات کشاورزی و گردشگری استوار است. این شهر یکی از مراکز مهم تولید فولاد، آلومینیوم و سایر محصولات صنعتی است. چونگ کینگ دارای بخش کشاورزی توسعه‌یافته‌ای است و محصولاتی مانند برنج، چای و میوه‌جات در این شهر تولید می‌شود. این شهر همچنین یک مقصد گردشگری محبوب است و سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند.

چونگ کینگ پتانسیل زیادی برای رشد در زمینه‌های فناوری اطلاعات، خدمات مالی، گردشگری و حمل و نقل دارد. با این حال، این شهر با چالش‌هایی مانند آلودگی هوا، نابرابری درآمد و ترافیک سنگین نیز مواجه است.

در مجموع، اقتصاد چونگ کینگ در حال رشد است و پتانسیل زیادی برای آینده دارد. با رفع چالش‌های پیش روی این شهر، اقتصاد چونگ کینگ می‌تواند به یکی از قطب‌های اقتصادی مهم جهان تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط