زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 7 دقیقه

 

اگر به طور تصادفی به این مقاله برخورد کرده‌اید احتمالاً اصطلاح وب ۳ را دیده اید که در سراسر اینترنت زیاد به آن پرداخته شده است مخصوصاً در توییتر که همیشه جز ترندهای اصلی محسوب می شود.

با تمام هیاهویی که در حال حاضر در مورد NFT ها و رمز ارزها وجود دارد بسیاری از مردم فرض می‌کنند که تمام اینها همان وب۳ است اما وب۳ چیزهای خیلی بیشتر از این موارد برای گفتن دارد.

قبل از اینکه به جزئیات بیشتر بپردازم اجازه دهید ببینیم چگونه به اینجا رسیدیم و نگاهی به وب ۱ و وب ۲ بیاندازیم.

وب۱

هنگامی که اینترنت برای اولین بار به جریان اصلی زندگی ما تبدیل شد شامل صفحات html ایستا بود و با استفاده از اف تی پی روی سرور ها آپلود می شدند.

افرادی که مهارت های فنی داشتند تنها کسانی بودند که می توانستند در آن زمان به اینترنت کمک کند اینترنت محدود به سایت های خبری و سایت های فنی بود و برای عموم مردم چندان مورد توجه نبود.

ما این مرحله از اینترنت را وب فقط خواندنی می نامیدیم.

وب۲ , وب احتماعی

خیلی زود وب سایت ها به جای فایل های استاتیک توسط پایگاه‌های داده پشتیبانی می شوند، اکنون می توان با وب سایت ها به جز اینکه فقط آنها را بخوانیم با آنها تعامل هم بکنیم.

وبسایت ها شروع کردن به اجازه دادن به مردم برای اظهار نظر در مورد مقالات خود و به زودی فروشگاه‌های آنلاینی داشتیم که می‌توانستیم از آنها خرید کنیم.

با افزایش ترافیک به این وب‌سایت‌ها مردم شروع به جستجوی راه هایی برای کسب درآمد از کار خود کردند مانند رسانه‌های سنتی مانند مجلات روزنامه ها راه حل این بود که فضای تبلیغاتی در وب سایت خود را به شرکت‌هایی بفروشند که به دنبال تبلیغ محصول و خدمات خود هستند.

در روزهای اولیه وب ۲ جدا از نظرات ، محتوای موجود در وب همچنان عمدتاً توسط صاحبان وب سایت تولید می شد.

مرتبط : متاورس چیست ؟

آغاز شبکه های اجتماعی

در سال ۲۰۰۳ مای اسپیس راه‌اندازی شد مردم اکنون فضایی برای ایجاد محتوای خود و به اشتراک گذاری آن با دیگران داشتند تا سال ۲۰۰۵ مای اسپیس ماهانه ۱۶ میلیون کاربر داشت و توسط News Corporation به قیمت ۵۸۰ میلیون دلار خریداری شد.

my space

فیسبوک قبل از مای اسپیس منتشر شده بود اما محدود به دانشجویان دانشگاه بود اما به یکباره همه این ها در سال ۲۰۰۶ تغییر کرد زمانی که فیس بوک برای همه افراد بالای ۱۳ سال باز شد طولی نکشید که همه و حتی مادرانشان هم یک حساب فیسبوک داشتند و همه چیز را در مورد خودشان با جهان به اشتراک می گذاشتند.

با استفاده از فیس بوک و گوگل این شرکت ها حجم زیادی از اطلاعات کاربران خود را جمع آوری کردند.

فیسبوک به دنبال راههایی برای کسب درآمد از سایت خود از آنجایی که فروش داده‌های کاربر از نظر اخلاقی اشتباه بود در عوض به مردم اجازه دادند تا کاربران را با تبلیغات هدف قرار دهند.

به جای اینکه برای فضای تبلیغاتی در یک وب سایت هزینه کنید و امیدوار باشید که بازار هدف شما به دنبال آن باشد اکنون می توانید تبلیغات را مستقیماً بر اساس سن جنس مکان و علایق و فیلمهای فیس بوک افراد وارد کنید.

شرکت های رسانه های اجتماعی حتی قبل از شروع کسب درآمد به دلیل اطلاعاتی که از میلیون‌ها کاربر خود داشتند شروع به رسیدن به ارزش های میلیارد دلاری کردند.

شرکت‌های فناوری نیاز به فروش محصولات یا هزینه برای استفاده از خدمات خود نداشتند در عوض آنها می‌توانند داده‌های کاربران خود را جمع‌آوری کنند و دسترسی به آن داده های ناشناس را به شرکتها بفروشند

کاربرانش تبدیل به محصول شدند.

الان مشکل اینترنت چیست؟

البته با وجود ارزش بسیار زیاد در داده های کاربران این شرکت ها به هدف هکرها تبدیل شدند و در طول دهه‌ گذشته نشت داده ها با با دفعات بالایی وجود داشته است.

اگر هنوز متقاعد نشده اید سایت‌هایی مانند Have I been Pwned می تواند به شما نشان دهد که آیا اطلاعات شما به خطر افتاده است یا خیر ، همچنین لیست بسیار طولانی از نقض داده‌ها در ویکی‌پدیا لیست شده است.

اگر از هر وبسایت اصلی استفاده کرده باشید به احتمال خیلی زیاد اطلاعات شما لو رفته است در برخی موارد این کار هکرها نبوده است بلکه شرکت هایی که داده های شما را به طور کامل می فروشند مقصر هستند!

داده های شما کجاست؟

اگر مانند من یک کاربر فعال اینترنت هستید به احتمال زیاد تعداد وب سایت هایی که آدرس ایمیل و سایر اطلاعات خود را داده اید حتما گم کرده اید, خدمات زیادی وجود دارد که من در آنها ثبت نام کردم اما بعدا به این نتیجه رسیدم که آن چیزی نیست که دنبالش بودم اکثر این سایت ها راهی برای حذف حساب شما ندارد و هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم به هر حال جزئیات حساب شما را حذف می‌کنند یا نه!

وب ۳ (WEB3) , وب غیرمتمرکز

در سال ۲۰۰۸ یک وایت پیپر ( مشخصات بیت کوین ) توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو بر روی یک سیستم که همان بلاکچین امروزی است نوشته شد و بیت‌کوین متولد شد.

با ارز رمزنگاری‌شده بیت کوین اکنون امکان ارسال پول از یک کیف پول به یک کیف دیگر بدون به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی وجود دارد هیچ شخص ثالثی درگیر نیست بلکه کاملاً همتا به همتا است.

حال اگر این بلاک چین توسط یک شرکت واحد میزبانی می شد خیلی بهتر از سیستم پرداختی که اکنون داریم نمی بود با این حال بلاک‌چین غیر متمرکز است متعلق به یک نهاد واحد نیست و حذف آن غیر ممکن است تمام پرداخت ها غیر قابل تغییر هستند و توسط شبکه تایید میشوند.

اگر چیزی کاملاً غیر متمرکز باشد نمی توان آن را حذف کرد زیرا در یک مکان واحد وجود ندارد البته این برای چیزی بیش از یک پرداخت مفید است!

قدرت وب ۳ توانایی ایجاد برنامه ها و وب سایت هایی است که با بلاک چین زندگی و کار می‌کنند کاملاً غیر متمرکز و در دسترس همگان !

NFTS

NFT ها توکن های غیر قابل تعویض دارایی هایی هستند که میتوان آنها را با ارز دیجیتال خریداری کرد و در کیف پول رمزنگاری خود ذخیره کرد.

احتمالاً از افرادی که در مورد دنیای هنر با  nft صحبت می کنند چیزهایی شنیده باشید و یا احتمالا در آینده آشنا خواهید شد هنر و nft در مورد مالکیت است بله ممکن است فقط یک عکس معمولی باشد که میخرید اما مالک آن هستید و می توانید ثابت کنید که مالک آن هستید.مثل خرید یک عکس دیجیتالی در دنیای اینترنت ! شاید برای خیلی ها این مورد زیاد جذابیتی نداشته باشد اما در ادامه ماجرا هیجان انگیز تر می شود.

استفاده از NFT بسیار فراتر از آثار هنری است ، این سیستم هر چیزی را که دیجیتالی باشد ثابت می‌کند که شما مالک آن هستید.

تقریباً هر وب سایتی که وارد آن می شوید به یک نام کاربری و رمز عبور نیاز دارد با وب۳ تنها چیزی که نیاز دارید کیف پول خود است که به nft متصل است و نیازی به انتقال اطلاعات شخصی نیست.

به جز این مورد شما می‌توانید مالکیت خود را به شخص دیگری منتقل کنید این مورد چیزی بود که فضای دیجیتال به شدت فاقد آن بود.

رسانه دیجیتال

در برخی موارد احتمال آن یک نسخه دیجیتالی از یک کتاب ، بازی ، آهنگ یا فیلم خریداری کرده‌اید به احتمال زیاد ارزانتر از خرید آن به صورت فیزیکی نبوده است با این حال با یک کتاب فیزیکی می توانید پس از اتمام کار آن را اهدا کنید یا بفروشید ولی در یک نسخه دیجیتالی شما آن گزینه فروش یا اهدا را ندارید!

با این حال اگر آن کتاب یا بازی یک NFT در کیف پول شما بود می توانید زمانی که دیگر نمی خواهید آن را اهدا کنید یا به فروش برسانید.

 

web3 چیست

اجازه یا اختیار

یک NFT همچنین می تواند برای دسترسی به یک منبع استفاده شود با داشتن NFT در کیف پول خود یک وب سایت وب۳ می تواند قبل از اینکه به شما اجازه دسترسی دهد وجود آن را بررسی کند.

فرض کنید یک دوره آنلاین خریدید ممکن است به شما امکان دسترسی مادام‌العمر به این دوره داده شود اما اگر یک زمانی متوجه شدید که دیگر نیازی به آن ندارید چه باید انجام دهید؟

با این حال اگر دسترسی به دوره از طریق NFT داده شده باشد پس از اتمام کار می توانید آن دوره را بفروشید یا اهدا کنید.

این را می توان در دنیای فیزیکی هم استفاده کرد هر رویدادی که نیاز به بلیط داشته باشد می‌تواند به عنوان NFT فروخته شود فقط کسانی که NFT را در کیف پول خود دارند می توانند دسترسی داشته باشند.

اتصال فضای وب با دنیای واقعی

جنبه دیگر وب ۳ این است که چگونه دنیای فیزیکی با دنیای دیجیتال ما ادغام می‌شود؟

ما اکنون چند هدست واقعیت مجازی در بازار و همچنین واقعیت افزوده در گوشی های مان داریم! فیسبوک همچنین در حال حاضر روی عینک های ar کار می کند مطمئنم شرکت های دیگری نیز در این زمینه فعالیت می کنند همانطور که دستگاه‌های بیشتری منتشر می‌شوند مطمئنا کاربرد های بیشتری برای آنها وجود خواهد داشت به همان روشی که همه در برخی مواقع از پرداخت های بیسیم استقبال کردند و همین امر در مورد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیز صادق است.

استفاده های بالقوه

تصور کنید که عینک واقعیت افزوده خود را برای خرید در سوپرمارکت زده اید و در مسیر تان اقلام موجود در لیست خرید تان به شما نشان داده می شود.

ar همچنین می تواند برای برجسته کردن محصولات موجود در قفسه ها که نیازهای غذایی شما را برآورده می کنند استفاده شود برای بررسی گندم یا لبنیات نیازی به نگاه کردن به برچسب ها نیست

امروز خیلی ها دنبال لباسهای آنلاین هستند اما مطمئن نیستند که آنلاین خریدن به تن آنها می نشیند یا نه ! خوب عینک ar می تواند در این مورد به کمک آید، بزرگ کردن لباس هایی که بر روی بدن خود میبینید شاید حتی به شما در انتخاب سایز صحیح هم کمک کند.

DAO سازمان های غیر متمرکز خودمختار

با توجه به اینکه همه چیز غیر متمرکز است چرا کسب و کارها غیر متمرکز نباشد به جای اینکه یک کسب و کار متعلق به یک مدیرعامل و بنیانگذاران آن باشد یک DAO متعلق به همه دارندگان تاکنون است به هر دارنده توکن حق رای داده می‌شود و می‌تواند در مورد جهتی که در پیش خواهد گرفت تصمیم‌گیری کند.

چندین شرکت در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند ، که اگر علاقه مند باشید می توانید بیشتر درباره این شرکت ها مطالعه کنید.

هر گونه سودی که توسط یک DAO به دست می‌آید می‌تواند به طور مساوی بین دارندگان توکن توزیع شود.

 

جایی که الان هستیم !

همه اینها عالی به نظر می‌رسد اما در حال حاضر فقط در آغاز راه هستیم اما هنوز کمی به دنبال کلید های پادشاهی در متاورس OASIS هستیم.

به هر حال ما ارز غیر متمرکز خود را داریم که در تمام دنیای مجازی ما و به زودی در دنیای فیزیکی کار خواهد کرد بیت‌کوین کاندیدای اصلی است و اکنون در کشور السالوادور به عنوان ارز قانونی در حال فعالیت است.

با این حال ما مجموعه شگفت انگیز از ارزهای دیجیتال دیگر نیز داریم ، اتریوم شناخته‌شده‌ترین است با داشتن قرارداد ها و دارایی های هوشمند که به ما NFT می دهد ، بر روی بیت کوین می‌نشیند در حال حاضر هزینه‌های گران قیمت گاز که برای انجام هر کاری لازم است مانع شده است.

تا زمانی که ارز دیجیتال در فروشگاه های فیزیکی پذیرفته نشود ما همچنان به صرافی ها برای تبدیل مجدد ارز به ارزهای فیات محلی وابسته هستیم. خب معمولاً این تبدیل ها شامل تحویل بسیاری از اطلاعات شخصی قبل از اینکه بتوانید تبدیل را انجام دهید می باشد.

 

 

منبع : alexhyett

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید