صرافی آنلاین ارزدیجیتال چیست؟ آشنایی با انواع اکسچنج

صرافی آنلاین ارزدیجیتال چیست؟ آشنایی با انواع اکسچنج
تصویر صرافی آنلاین ارزدیجیتال

تاریخ آخرین بروزرسانی مطلب :

با افزایش محبوبیت و گسترش روزافزون ارزهای دیجیتال، رفته رفته به تعداد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران این دسته از دارایی‌های دیجیتال افزوده می‌شود. برای آن‌که بتوانید وارد حوزه کریپتو شوید، لازم است که در یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال حساب باز کنید.

صرافی آنلاین ارزدیجیتال، بستری را برای خرید و فروش و تبدیل رمز ارزهای مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بدون این واسطه‌ها، ورود سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به کریپتو تقریباً غیر ممکن خواهد بود. از آن‌جایی که کاربران جدید بیشتری به این حوزه ورود پیدا می‌کنند، درک تفاوت‌های بین انواع مختلف صرافی‌های کریپتو مهم است. در ادامه با انواع اکسچنج آشنا خواهیم شد.

صرافی آنلاین ارزدیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارز دیجیتال پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران مختلف از سرتاسر دنیا امکان خرید و فروش و مبادله انواع مختلف رمز ارزها را در بستری آنلاین و امن ارائه می‌دهند. شما با استفاده از صرافی‌های کریپتو می‌توانید یک ارز دیجیتال را با ارز دیجیتال دیگری مبادله کنید.

همچنین در بسیاری از صرافی‌ها این امکان در اختیار کاربران قرار داده شده است که از ارزهای فیات رایج مثل دلار آمریکا برای خرید رمز ارزها استفاده کنند. به علاوه، شما می‌توانید دارایی‌های کریپتو خود را از این طریق به پول نقد تبدیل کنید.

وقتی صحبت از صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال می‌شود، سه نوع اصلی اکسچنج وجود دارد که عبارتند از:

 • اکسچنج متمرکز (CEX)
 • اکسچنج غیر متمرکز (DEX)
 • اکسچنج ترکیبی یا هیبرید

اکسچنج متمرکز یا CEX چیست؟

صرافی‌های متمرکز یا به اختصار CEX رایج‌ترین نوع صرافی ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند و بسیار شبیه به کارگزاری‌های سنتی بورس هستند. از آن‌جایی که یک نهاد مرکزی مسئول اداره این صرافی‌ها است، به آن‌ها صرافی متمرکز گفته می‌شود.

این دسته از صرافی‌ها خدمات خرید و فروش و مبادله کریپتو به کریپتو را ارائه می‌دهند و معمولاً از سیستم‌های پرداخت بانکی مختلف جهت واریز و برداشت وجوه نیز پشتیبانی می‌کنند. با این حال، در برخی از اکسچنج‌های متمرکز خدمات مبادله جفت‌های کریپتو با ارزهای فیات نیز به کاربران ارائه می‌شود.

در این نوع صرافی آنلاین ارز دیجیتال، نهاد متمرکز نقش یک واسطه قابل اعتماد را بین خریداران و فروشندگان ایفا می‌کند. چنانچه سفارش خریدی را در این صرافی‌ها ثبت کنید، پلتفرم صرافی به عنوان یک واسطه عمل می‌کند تا فروشنده‌ای را پیدا کند که با سفارش خرید شما مطابقت داشته باشد. به همین ترتیب، اگر سفارش فروش ثبت کنید، صرافی یک خریدار را مطابق با سفارش شما پیدا می‌کند.

مزایا

 • اکسچنج‌های متمرکز نقد شونده‌ترین نوع اکسچنج به شمار می‌روند و بیشترین حجم معاملات در بازار کریپتو به این گروه از صرافی‌ها اختصاص دارد.
 • قوانین خاصی در رابطه با عملکرد این صرافی‌ها وضع شده‌اند و کاربران از رسوایی در امان هستند.
 • صرافی‌های CEX به عنوان سریع‌ترین نوع صرافی کریپتو شناخته می‌شوند و کاربران به راحتی می‌توانند از پلتفرم‌های معاملاتی آن‌ها استفاده کنند.
 • امکان مبادله ارزهای فیات با رمز ارزها وجود دارد.
 • اکسچنج‌های متمرکز خدمات پشتیبانی از مشتری بهتری ارائه می‌دهند.

معایب

 • این صرافی‌ها کلیدهای خصوصی کاربران خود را نگهداری می‌کنند. از همین رو، کاربران کنترل دارایی‌هایشان را به طور کامل در دست ندارند.
 • در تلاش برای رعایت مقررات، صرافی‌های متمرکز گزینه‌های معاملاتی کمتری را به کاربران ارائه می‌دهند.

صرافی کرپیتو

اکسچنج غیر متمرکز چیست؟

اکسچنج‌های غیر متمرکز یا DEX با هدف برطرف کردن برخی از ایرادات ذاتی صرافی‌های متمرکز پا به عرصه گذاشتند. صرافیهای DEX به فلسفه اصلی صنعت کریپتوکارنسی یعنی تمرکززدایی وفادار مانده‌اند. این صرافی‌ها توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نمی‌شوند و واسطه‌ای برای نگهداری وجوه شما در کار نیست. در اکسچنج‌های غیر متمرکز، خریداران و فروشندگان مستقیماً با یکدیگر معامله می‌کنند. این به عنوان معاملات همتا به همتا (P2P) شناخته می‌شود.

مزایا

نوشته های مرتبط

 • هیچ واسطه یا نهاد مرکزی وجود ندارد که منعکس‌کننده اصلی‌ترین ویژگی کریپتو یعنی تمرکززدایی است.
 • این نوع صرافی آنلاین ارز دیجیتال در مقابل حملات هک از امنیت بالاتری برخوردار است که به لطف بهره‌گیری از سیستم گره توزیع‌شده در این پلتفرم‌ها میسر می‌شود.
 • کلیدهای خصوصی در اختیار کاربران صرافی‌های DEX هستند و آن‌ها کنترل کامل دارایی‌های کریپتو خود را به دست دارند.
 • کاربران صرافی‌های غیر متمرکز به جفت‌های معاملاتی کریپتو–کریپتو بیشتری دسترسی دارند.

معایب

 • صرافی‌های غیر متمرکز در مقایسه با صرافی‌های CEX، عملکرد ضعیف‌تری دارند و کندتر هستند.
 • از آنجایی که صرافی‌های DEX نسبتاً جدید هستند و از جفت‌های معاملاتی متنوع‌تری پشتیبانی می‌کنند، نقدینگی تحت تأثیر منفی تفکیک بازار قرار می‌گیرد.
 • کاربران تازه ‌وارد که کمتر با فناوری بلاکچین نامتمرکز آشنا هستند، ممکن است برای استفاده از این پلتفرم‌ها با چالش مواجه شوند.

اکسچنج ترکیبی یا هیبرید چیست؟

اکسچنج‌های ترکیبی یا هیبرید نسل جدیدی از صرافی‌های کریپتو هستند که برترین انواع صرافی‌های CEX و DEX را ادغام می‌کنند. در صرافی‌های هیبرید، مزایایی مثل سرعت بالای تراکنش‌ها در صرافی‌های CEX و تضمین امنیت کلیدهای خصوصی ارائه شده توسط صرافی‌های DEX را می‌توانید به طور یکجا ببینید. از محبوب‌ترین صرافی‌های ترکیبی می‌توانیم به Nash و Qurrex اشاره کنیم.

صرافی اکسیر – اولین صرافی رمز ارز متمرکز در ایران

صرافی اکسیر

با افزایش اعمال تحریم‌ها و مسدودی کاربران ایرانی که منجر به از دست رفتن دارایی‌های بسیاری از کاربران در پلتفرم‌های معاملاتی مانند بایننس شد، جای خالی یک صرافی امن داخلی، بیش از پیش احساس می‌شد. در همین راستا، صرافی اکسیر به عنوان تنها صرافی دانش بنیان کشور برای ارائه طیف متفاوتی از خدمات ارزهای دیجیتال در یک بستر امن به کاربران داخلی پا به عرصه وجود گذاشت.

شما می‌توانید در صرافی آنلاین ارز دیجیتال اکسیر به عنوان اولین و امن‌ترین صرافی رمز ارز متمرکز کشور، به خرید و فروش انواع مختلف ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، دوج کوین، شیبا اینو و غیره بپردازید. با اطمینان خاطر و بدون نگرانی در مورد امنیت دارایی‌های خودتان در صرافی اکسیر معامله کنید.

 
مهدی رضائی مهر
من مهدی رضائی مهر هستم ، موسس وب سایت مجله اینترنتی ازهیچ ! مجله ما ، بررسی صنعت های مهم و استراتژیک جهانی مثل صنعت خودرو ، ساختمان و عمران ، غذا و کشاورزی ، صنعت و معدن و همچنین بخش سلامت در ایالات متحده آمریکا ، قاره اروپا و خاورمیانه را انجام می دهد.ما مطالعاتمان از بهترین منابع جهان را با شما به اشتراک می گذاریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب های مرتبط