کتاب راه وارن بافت
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

وارن بافت کیست ؟

وارن ادوارد بافت یک سرمایه گذار آمریکایی ، سرمایه دار بزرگ ، خیرخواه و رئیس و مدیر عامل Berkshire Hathaway است. وی یکی از موفق ترین سرمایه گذاران در جهان محسوب می شود و دارایی خالص وی بیش از ۸۵ میلیارد دلار در آگوست سال ۲۰۲۰ است این ثروت او را به هفتمین فرد ثروتمند جهان تبدیل می کند.

سوالات زیادی در مورد اینکه کتابهای وارن بافت در مورد بورس کدامند پرسیده می شود , اما واقعیت را اگر بخواهید شخص وارن بافت اصلا کتابی در این زمینه ننوشته است! بیشتر کتابهایی که در مورد بورس از زبان بافت نوشته شده است در اصل نویسندگان دیگر از زبان او نوشته اند !

برای مردی که تقریباً ۹۰ ساله است شاید بسیار عجیب باشد که هنوز هم دنبال تحقیق و جستجو است و همیشه اینطور برداشت می شود که او همیشه به دنبال افزایش اطلاعات خودش هست. در بخش مالی هر کتابفروشی جستجو کنید احتمالاً حداقل یک بار چهره وی و چندین بار نام او را خواهید دید.

مرتبط : تغییر روش مالی با رابرت کیوساکی (توصیه می شود !)

دشوار است تصور کنید که همه این نویسندگان بصیرت نهایی نسبت به بافت به عنوان یک سرمایه گذار یا یک شخص دارند. در حقیقت ، تصور اینکه برخی از نویسندگان حتما  با او صحبت کرده اند دشوار است. بیشتر اوقات ، آنها اطلاعات را از نامه های سهامداران Berkshire Hathaway ( BRK-A) که بافت می نویسد ، دریافت می کنند. با این اوصاف ، چیزهای زیادی در این نامه ها یافت می شود ، و تعداد کمی از کتاب های موجود در آن قفسه ها ، بینشی کاملاً منحصر به فرد دارند!

نکات کلیدی :

جالب است بدانید که وارن بافت هرگز تألیف کتابی نداشته است ، اما کتابهای زیادی در مورد او ، استراتژیهای سرمایه گذاری و فلسفه وی نوشته شده است.برخی از کتابها در مورد بافت بیشتر به زندگی و دستاوردهای وی می پردازند و برخی دیگر به تکرار سبک سرمایه گذاری وی می پردازند.

وارن بافت

کسب بینش در مورد یک سرمایه گذار بزرگ مانند وارن بافت می تواند برای سرمایه گذاران مبتدی و پیشرفته مفید باشد.بسیاری از صفحات اینترنتی و کتابها به بافت اختصاص یافته است ، اما همه آنها از منابع مشابه استفاده می کنند.

در اصل شما باید انتخاب کنید که میخواهید از وارن بافت سرمایه گذاری یاد بگیرید یا اینکه بیشتر درباره وارن بافت بدانید! این کتاب ها احتمالاً به اندازه مالکیت سهام برکشایر در ۴۵ سال گذشته راضی کننده نیستند ، اما به هر حال دانش و لذت زیادی را می توان در صفحات آنها یافت.

بهترین کتابها درباره وارن بافت :

“راه وارن بافت” ، نوشته رابرت جی هاگستروم

اگر به دنبال درس های سرمایه گذاری از سوابق قابل توجهی هستید که بافت جمع کرده است ، کتاب هاگستروم ممکن است تمام نیاز شما باشد. ” راه وارن بافت ” تمام قوانین اولیه ای را که بافت در سرمایه گذاری خود استفاده می کند ، وضع می کند و با مطالعه کتاب خواننده هر لحظه با کتاب جلوتر می رود.
این موارد شامل قوانین شناخته شده ای مانند خرید سهام مشاغلی است که شما که شما میدانید و دیدید ولی آنها را کاملا نادیده گرفتید.

این یک کتاب عالی برای سرمایه گذاران است که تازه کار خود را شروع کرده اند و یا حتی سرمایه گذارانی که مدتهاست فعالیت می کنند و فکر می کنند همه چیز را می دانند ، در کل میتواند همچنان یک کتاب عالی برای هر خواننده ای باشد.

“مقاله های وارن بافت: درسهایی برای شرکتهای آمریکایی” ، نوشته وارن بافت و لارنس کانینگام

با کمال تعجب ، بافت هرگز خودش کتاب ننوشته است. در مجموع ، نامه های سهامدار وی معادل چندین کتاب است – اگر چه اینکه ویرایشی ندارند خیلی اذیت خواهید شد لارنس کانینگهام این مسئله را حل کرد ، نامه ها را مرور کرد و افکار بافت را در مورد موضوعات سازمان دهی نمود.

مدیر عامل وارن بافت ، نوشته رابرت پی مایلز

“مدیرعامل وارن بافت” کمتر به بافت به عنوان یک سرمایه گذار و بیشتر به عنوان مدیر نگاه می شود. این کتاب نشان می دهد که چگونه Buffet مدیرعامل شرکت های تابعه بسیاری از شرکت Berkshire را انتخاب می کند و چگونه آنها را مدیریت می کند ، اما این داستان را از طریق مدیران Berkshire بیان می کند.

” مدیر عامل وارن بافت ” یک کتابچه راهنمای سرمایه گذاری نیست ، اما شما چیزهای زیادی در مورد شرکت های بزرگ و مدیریت عالی یاد خواهید گرفت ، دو نکته ای که هر سرمایه گذار باید به خاطر بسپارد. از همه مهمتر ، این کتاب جنبه ای از وارن بافت را نشان می دهد که غالباً تحت الشعاع عملکرد نمونه کارها قرار می گیرد. بافت یک مدیر عالی و یک سرمایه گذار عالی است. این کتاب عالی برای مدیران مشتاق و متخصصان تجارت است.

“آقای بافت عزیز: آنچه یک سرمایه گذار ۱،۲۶۹ مایل از وال استریت می آموزد” ، توسط ژانت توکلی !

ژانت توکلی : درست پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۷۵ ، وی با یک دکتر ایرانی ازدواج کرد. دانشجو شد و جانت توکلی شد. توکلی ها در مدت زمان سرنگونی شاه بیش از یک سال در ایران زندگی کردند و در سال ۱۹۷۹ ، سه ماه پس از بازگشت آیت الله خمینی (ره) ، آنجا را ترک کردند. سپس ژانت به ایالات متحده بازگشت ، اما شوهرش در ایران ماند. آنها پس از پنج سال زندگی مشترک طلاق گرفتند. در بازگشت به آمریکا هنگام تحصیل در دانشکده بازرگانی دانشگاه شیکاگو به عنوان مهندس مشغول به کار شد و در سال ۱۹۸۱ MBA در امور مالی دریافت کرد.

ژانت توکلی

این هم یکی از کتابهای مربوط به وارن بافت می شود  که در واقع در مورد بافت نیست ، اگرچه او یکی از شخصیت های اصلی است. ژانت توکلی یک کارشناس امور مالی با ساختار خاصی است که در کتاب های قبلی خود به تعهدات وثیقه تمرکز داشت. او با بافت ملاقات کرد و به دنبال اوضاع نابسامان مالی سال ۲۰۰۹ ، ارزش بیشتری را در فلسفه وارن بافت و روش های سرمایه گذاری او مشاهده کرد.

این کتاب می تواند به شما کمک کند که بافت را از طریق چشم شخص دیگری متفاوت ببینید. این کتاب میتواند برای هر خواننده ای یک لذت خاص باشد ، زیرا برخی از بینش ها برای سرمایه گذاران نگران کننده خواهد بود.

“گلوله برفی: وارن بافت و تجارت زندگی” ، ساخته آلیس شرودر و “بافت ، ساخت یک سرمایه دار آمریکایی” از راجر لوونشتاین

اگر شما کتاب Buffett canon را خوانده اید و هنوز احساس می کنید که به اندازه کافی جذب بافت نشده اید ، این دو زندگی نامه نمای کاملی از زندگی و دوران وارن بافت است. کتاب Lowenstein کمی بیشتر به واقعیت ها تمایل دارد ، در حالی که کتاب شرودر با همکاری بافت نوشته شده است.

هیچ یک از اینها به غیر از تأکید بر اینکه رویکرد او با گذشت زمان تکامل یافته است ، دانش شما را از استراتژیهای سرمایه گذاری تغییر نخواهد داد ، اما آنها نگاهی عمیق به زندگی و دستاوردهای چشمگیر بافت خواهند داشت.

منبع : investopedia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید