سرمایه گذاری وارن بافت
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

حتما برای شما هم زیاد پیش آمده است یه یکسری محتوا از شخصیت های بزرگ دنیا در پلت فرم هایی مانند اینستاگرام می خوانیم که بعدا متوجه می شویم اصلا این جمله از آن شخصیت نبوده است و یا کلا جمله را معنی و مفهوم آن را عوض کرده اند ! اما در این مقاله قصد دارم نحوه سرمایه گذاری وارن بافت را در بازارهای پرتلاطم شرح دهم ، که مستقیم از وب سایت CNBC امریکا برگرفته شده است (البته با ذکر منبع ).

نوسانات وحشیانه در بازار سهام ممکن است شما را در مورد سرمایه گذاری خود دچار استرس کرده باشد.

با این حال، اگر حتی یک تاثیر  از میلیاردر خودساخته وارن بافت گرفته اید، نباید زیاد نگران حرکات روزانه بازارها باشید.

مدیرعامل برکشایر هاتاوی در جریان برگزاری سالانه شرکت در سال ۲۰۲۰ گفت: «باید وقتی سهامی را می‌خرید، آماده باشید که آن سهام ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش پیدا کند و با آن راحت باشید، تا زمانی که با سهام راحت باشید.

این پیرمرد ۹۱ ساله که طبق گزارش فوربس ۱۰۹٫۲ میلیارد دلار ارزش دارد، به عنوان بزرگترین سرمایه گذار جهان شناخته شده است. در واقع، بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، در میان ۱۰ میلیاردر برتر، بافت تنها فردی است که تا به امروز در سال جاری (اوایل ۲۰۲۲)به ثروت رسیده است.

مرتبط : بهترین کتاب های وارن بافت کدامند؟

 

وقتی بافت به بازار سهام نگاه می کند، به جای سهام، شرکت ها را می بیند.

ما ۹۹٫۹ درصد از چیزهایی را که می بینیم نادیده می گیریم، اگرچه چشمانمان را روی آنها می دوزیم. بافت در نشست برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۰۸ گفت و هرازگاهی ما چیزی را می بینیم که به نظر می رسد برای ما به عنوان یک تجارت قیمت جذابی دارد.

اگر می‌خواهید تاثیری از وارن بافت بگیرید، در اینجا برخی از اصول کلیدی او وجود دارد که می‌توانید در عمل سرمایه‌گذاری خود ادغام کنید.

بلند مدت فکر کن

وقتی بافت سهام می‌خرد، برای مدت طولانی در آن می ماند.

رابرت جانسون، سهامدار برکشایر هاتاوی، استاد امور مالی در کالج کسب و کار هایدر دانشگاه کریتون در اوماها، نبراسکا، زادگاه بافت، گفت: «اگر برای سرمایه گذاری مانند وارن بافت به یک ویژگی نیاز دارید، صبر است.

وقتی سهامی را می‌خرید، باید آماده باشید که ۵۰ درصد یا بیشتر افت کند و با آن راحت باشید، تا زمانی که از نظر نگهداری راحت باشید مشکلی پیش نمی آید.

بافت این فلسفه را در طول سال ها به به انجام رسانده است.

وقتی سهامی را می خریم، اگر به ما بگویند بازار برای چند سال بسته می شود، از داشتن آن سهام خوشحال می شویم. زیرا ما به تجارت آن شرکت نگاه می کنیم.

مرتبط : رابرت کیوساکی کیست ؟

او آن را با خرید یک مزرعه مقایسه کرد.

شما نمی توانید هر روز قیمتی آن را بگیرید و نپرسید که آیا بازدهی امسال کمی بالاتر از انتظارات بوده است یا کمی کاهش یافته است. در اصل شما نگاه می کنید که مزرعه قرار است در طول زمان چه چیزی تولید کند.”

روی آنچه می دانید سرمایه گذاری کنید

بافت این جمله معروف را دارد که «هرگز در کسب و کاری سرمایه گذاری نکنید که درکی از آن را ندارید.

بافت به بکی کوئیک از CNBC در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه ای در Squawk Box گفت: «شما باید یاد بگیرید که چگونه برای کسب و کارها ارزش قائل شوید و کسب و کارهایی را بشناسید که در دایره صلاحیت شما هستند و کدام در صلاحیت شما نیستند که زود از آنها خارج شوید.

این بدان معنا نیست که او فکر می کند شما باید در هر شرکتی متخصص باشید.

او در نامه سالانه سهامداران خود در سال ۱۹۹۶ نوشت: سرمایه گذاران باید “توانایی ارزیابی صحیح مشاغل انتخابی” را داشته باشند.

روی شرکت های خوب تمرکز کنید

جانسون گفت بافت دوست دارد بر شرکت‌هایی تمرکز کند که مدل کسب‌وکار خوبی دارند که در یک دوره زمانی بسیار طولانی پایدار است.

باید با قیمت مناسب باشد. بافت به عنوان یک سرمایه گذار ارزشی شناخته شده است، کسی که سهامی را انتخاب می کند که به نظر می رسد کمتر از ارزش ذاتی آن معامله می شود.(زیر قیمت ارزش ذاتی در حال معامله شدن می باشد.)

او در نامه سالانه خود به سهامداران برکشایر هاتاوی در سال ۱۹۸۹ می نویسد: «به مراتب بهتر است یک شرکت فوق العاده با قیمت منصفانه بخرید تا یک شرکت منصفانه با قیمت فوق العاده.

سرمایه گذاری وارن بافت

به یادگیری ادامه دهید

بافت به یادگیری مداوم در طول زندگی معتقد است.

در زمانی که او ۱۰ ساله بود، هر کتابی را در مورد سرمایه گذاری در کتابخانه عمومی اوماها وجود داشت خواند و بسیاری از آنها را حتی دو بار خوانده است.

و او همچنان متوقف نشده است.

من چندین سال پیش در دفتر او بودم. میز او فقط مملو از کتاب است و آنها کتاب هایی با موضوعات بسیار متنوع هستند.

بافت یک بار گفت که حدود ۵۰۰ صفحه در هفته مطالعه می کند.

بافت در نشست برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۰۷ گفت: «من به این فکر می‌کنم که همه چیز را در چشم بخوانم.

منبع : CNBC

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید