کلاهبرداران کراواتی بورس
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

قدیمی‌ها را به فضای مجازی برگردانید!

قدیمی‌تر ها همیشه بازار سرمایه را به یک میزگرد تشبیه می‌کنند که همه دور یک میز هستند. عمده‌ی مدیران و کارشناسان یکدیگر را می‌شناسند و گه‌گاهی جا به جایی‌هایی نیز در جایگاه افراد صورت می‌گیرد اما افراد دوباره دور همان میز جمع می‌شوند، کارشناسان هم بعد ۴-۵ سال کارِ کارشناسی وارد مدیریت میانی شرکت‌ها و نهادها می‌شوند و بعد از ۱۰ سال یک مدیر کاربلد می‌شوند که مدیر عامل‌ی نهادها را بر عهده می‌گیرند.

با رشد شاخص بورس و ورود سرمایه‌گذاران جدید و عدم شناخت آنها از محیط بازار و خلا آموزش و فرهنگ سازی توسط نهادهای مسئولِ آموزش و فرهنگ سازی، شاهد جولان افراد بی تجربه و سود جو (اصطلاحا پکیج فروش) در بورس بودیم ، افرادی که از سیستم قدیمی جلیقه و کراوات و سانروف و ویلا برای جذب مخاطب استفاده کردند و در محیط‌های اجاره ای اقدام به تبلیغات جهت جذب مردم و فروش دوره های بی کیفیت کردند دوره هایی که شما کل محتوای آن را در کمتر از یک روز به راحتی از گوگل می‌توانید در یافت کنید.

این فضا محصول برخوردهای قهری با بچه های خود بازار بود. کانال‌هایی که صاحبانشان از همین کارشناسان بازار بودند و شناخته شده تر و شناسنامه دارتر از شیادانی بودند که تا دیروز مشاور کنکور و سرشاخه‌ی شرکتهای هرمی بودند و حالا هم در حال فریب مردم هستند.

کلاهبرداران بورس

ای‌کاش به جای برخورد با تحلیلگرانی که زحمات زیادی برای بازار کشیدند و کانالشان را بستید از ظرفیت‌های آنان برای شناسایی درست بازار به مردم استفاده می‌کردید. ای‌کاش مردمِ تشنه‌ی یادگیری و کسب اطلاع را در فضای مجازی رها نمی‌کردید.

چه می‌شد بورس با تلویزیون کنار می آمد و روزانه برنامه ای جهت آموزش و اطلاع رسانی داشت؟ کم کاری متولیان در این زمینه باعث این وضعیت افتضاح شده است. کانالهای ارتباطی کارشناسان و دلسوزان را بسته اید و خانه نشین کرده اید و از طرفی فضا را برای جولان شیادان باز گذاشته اید. قرار بود فضای مجازی را سامان دهید و به تحلیلگران شناسنامه دار اجازه فعالیت دهید اما فعلا خبری نشده است. آش آنقدر شور شده است که کارگردان سینما و تلویزیون هم در حال تحلیل بورس است!

عزیزان سازمان بورس، حرمت امامزاده را متولی نگاه می‌دارد، برای بهبود فضای کسب و کارمان باید اقدام عملی در حوزه آموزش و فرهنگ سازی و پایش و کنترل درست فضای مجازی داشته باشیم.

بنده حسب وظیفه پیشنهاداتی را در این خصوص ارائه می‌کنم امیدوارم مثمر ثمر باشد و شاهد سلامت رفتاری و اخلاقی بیشتری در بازار باشیم:

۱. به نظر من در درجه اول به جای اینکه دنبال برخورد باشیم و موارد سیاه را به بازار نشان دهیم بیاییم و نقاط مثبت را هایلایت کنیم. روش درست را نشان دهیم. اگاهی را بالا ببریم. اجازه دهید افراد شناخته شده و قدیمی‌ترها به فعالیت خود در کانالشان ادامه دهند و از ظرفیت آنها برای ارتباط با مردم استفاده کنیم. بگذارید اسامی شناخته شده، سکان فضای مجازی را بدست بگیرند. اینها بچه های همین بازار هستند، دَمِ دست شما هستند اعتبار و آبرو دارند و آدم یکی دو روز مثبت بازار نیستند که بعد از این موج بروند و پیدایشان نشود. فضا را برای حضور این کارشناسان و تحلیلگران باز کنید قطعا نقش مهمی در کاهش هیجانات بازار خواهند داشت.

۲. برای تحلیلگری و مشاوره شخصی مجوز تعریف کنید ، صلاحیت حرفه ای افراد را به عنوان یک شخص تعریف کنید، استانداردها را بالا ببرید تا افراد بدون صلاحیت به راحتی توسط مردم شناخته شوند. امکان فعالیت افراد دارای مجوز به راحتی می‌تواند بخش غیررسمی را به حاشیه براند.

۳. از فضای صدا و سیما استفاده کنید درست است که فضای مجازی بزرگ شده اما چون بورس در سطح تمام شهرها و روستاها گسترش یافته نیاز به یک رسانه عمومی‌تر هم وجود دارد. برنامه سازی کنید فرهنگ سازی کنید . مدرسه‌ی بورسی در تلویزیون داشته باشید. یک ۹۰ بورسی بسازید و همه‌ی نقاط تاریک و روشن بازار را کارشناسی کنید تا مردم با اکوسیستم بازار آشنا شوند و اطلاعات دست چندم و غلط از دیگران نگیرند.

فضا را برای بازیگران بازار بزرگ کنید، به کارشناسان و تحلیلگران شناخته شده برای مدیریت هیجانات میدان بدهید. اثرش را خیلی زود در بازار خواهید دید.

بورس،چند خط از محسن عباسی (تحلیلگر بازار سرمایه)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید