زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

 

یک انقلاب خارق العاده که ترکیه بیش از دو دهه تجربه کرده است آن را از یک کشور وارد کننده به یکی از مهمترین کشورهای صنعتی جهان که بسیاری از محصولات مورد تقاضای جهان را صادر میکند پدید آورده است.

دلایل این رنسانس چه بود ؟ مهم ترین کارخانه های ترکیه کدامند؟ چه چیزی برای صنعت ترکیه برجسته است؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله آنها را پاسخ خواهیم داد .

ترکیه با تولید ناخالص داخلی حدود ۷۲۰ میلیارد دلار آمریکا نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور عضو OECD و G20 است. ترکیه اصلاحات بلندپروازانه را دنبال کرد و از نرخ رشد بالایی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ برخوردار بود که این کشور را به سطح بالاتری از وضعیت درآمد متوسط رو به بالا و فقر را کاهش داد. سهم افراد زیر خط فقر روزانه پنج و نیم دلار آمریکا با سه چهارم کاهش به هشت و نیم درصد بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ رسید.با این حال با کاهش شتاب اصلاحات در دهه گذشته رشد بهره‌وری کند شده است.

وضعیت اقتصادی فعلی ترکیه وخیم است این کشور به شدت به سرمایه گذاران بین المللی بدهکار است طبق آخرین داده ها درسال ۲۰۲۱ بالغ بر ۴۵۱ میلیارد دلار بدهی خارجی داشته است.

پیش‌بینی می‌شود بدهی ملی ترکیه بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۷ به طور مداوم در مجموع ۸۸۸ میلیارد دلار آمریکا (۳۰۸٫۲۲ درصد) افزایش یابد.

اما به نقل از یورونیوز اقتصاد و ترکیه در حال فروپاشی است تورم سرسام آور و سقوط لیر میلیون ها ترک را به آستانه نابودی مالی رسانده و کارخانه‌ها کشاورزان و خرده فروشان را در سراسر کشور به شدت تحت فشار قرار داده است.

اما اقتصاد ترکیه همیشه این طور نبود اقتصاد ترکیه طی دو دهه گذشته جهشی داشته است و به طور متوسط سالانه ۵.۸ درصد رشد تولید ناخالص داخلی در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۱ داشته است.اما حالا که به طور اجمالی با وضعیت اقتصاد ترکیه آشنا شدیم شروع به آشنایی با شرکت ها و کارخانه ترک کنیم .

مهمترین صنایع ترکیه کدامند؟

دولت ترکیه از هیچ تلاشی برای توسعه بخش های صنعتی خود دریغ نکرده است به ویژه طی دو دهه گذشته تحت حاکمیت حزب عدالت و توسعه که تولید این کشور را مدیریت کرده و آن را در سطح بی سابقه هدایت کرده و تعادل را بالا برده است محصولات ترکیه در سطح جهان به شرح زیر می باشد:

یکی از مهمترین دلایلی که کشورهایی مثل چین و ترکیه نسبت به ایران کمتر از تحریم‌های غرب و امریکا بهره‌مند می‌شوند وجود چنین صنایع بزرگ و پر بازدهی میباشد. دلیل آنکه نقش مهمی در اقتصاد جهانی را بازی می کنند تحریم اینگونه صنعت ها در چین و ترکیه عملا بی نتیجه مانده است.

بر اساس گزارش دنیای اقتصاد مقایسه عملکرد ۱۰۰ شرکت برتر ایران و ترکیه نشان میدهد که بنگاه های بزرگ ترکیه عملکرد بهتری نسبت به بنگاه های برتر ایران در زمینه کسب درآمد در طول یک سال به ازای هر واحد دارایی داشته اند!

اما در ادامه آشنایی با شرکت های ترک باید گفت : حمایت های متوالی دولت و تصمیمات برای کاهش مالیات بر بخش صنعت و سیاست بازار باز تاثیر بسزایی داشته است این امر در چندین محصول صنعتی اعم از صنایع غذایی ، صنایع سبک یا سنگین و همچنین شرکت‌های بین‌المللی تولید خودرو مانند مرسدس و فیات که ترکیه را به عنوان مرکز تولید و مونتاژ تولید و توسعه انتخاب کردند منعکس شده است ترکیه همچنین در زمینه هواپیما سازی و هلیکوپتر های جنگی سر آمد است.

اکثر صنایع ترکیه به طور کلی به عنوان صنایع تبدیلی شناخته می‌شود زیرا بسیاری از مواد اولیه از خارج وارد می شود.

ترکیه یکی از مهمترین کشورهای جهان در تولید و صادرات بسیاری از محصولات سبک و سنگین است شهرهای صنعتی ترکیه بین چندین ایالت ترکیه توزیع شده است و برخی از ایالتهای ترکیه به دلیل تولیدات کارخانه خود مشهور هستند به عنوان مثال:

استانبول : پایتخت اقتصادی ترکیه با بیشترین صادرات ترکیه به دلیل موقعیت مهم و مزیت های تجاری غیرقابل کتمان آن را در مرکز توجه قرار داده است.مطلب مرتبط : ۱۰ پارک جنگلی در استانبول همراه با نقشه گوگل

شهر استانبول ترکیه

بسیاری از کارخانه های مختلف در استانبول قرار دارند و دفاتر صادرات و مراکز اکثر کارخانه های اصلی ترکیه در بقیه ایالت ها وجود دارند.

استانبول دارای چند شهر صنعتی بزرگ و همچنین بزرگترین بازار های عمده فروشی  است که محلی برای فروشندگان لباس و کفش است بازار مارتر و استوک یکی از بزرگترین بازارهای عمده فروشی محصولات مختلف بازارهای مواد غذایی مگا سنتر و رامی نیز هستند.

سیلیوری و توزلا محل کارخانجات بزرگی هستند که مناطق وسیع ایجاد چنین کارخانه های غول پیکر کمک می کنند.

بورسا : بورسا کارخانه های زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از انواع پوشاک به ویژه پوشاک بچه گانه و مبلمان اینگل مهمترین منطقه برای تولید انواع مبلمان محسوب می شود.

قونیه : قونیه به دلیل صادرات ماشین آلات و خطوط تولید و همچنین برخی محصولات مختلف صنعتی مشهور است.

دنیزلی : یکی از مهم ترین تولید کنندگان و صادر کنندگان منسوجات خانگی

قیصری : این شهر اولین شهر ترکیه در بخش تولید درب و پنجره پی وی سی در جهان است.

مرسین و آدانا : این منطقه در جنوب ترکیه در سواحل مدیترانه یکی از مهم ترین تولید کنندگان مواد کشاورزی مانند سبزیجات و میوه جات است که محصولات خود را عمدتاً به کشورهای آسیای مرکزی و روسیه صادر می کند.

مرسین

غازیانتپ : یکی از ثروتمندترین شهرهای ترکیه و فعال ترین شهر در بخشهای چند صنعتی است در طول سالهای گذشته شاهد پیشرفت قابل توجهی بوده است و به دلیل قیمت های مناسب خود شناخته شده است این شهر صنایع زیادی مانند فرش کفش محصولات کاغذی و محصولات غذایی دارد.

چه چیزی صنعت ترکیه را متمایز کرده است؟

تولید کنندگان ترکیه ای در بازار جهانی محصولات مورد قبول و رضایت مصرف‌کنندگان و بازرگانان به طور یکسان خود را به معرض نمایش گذاشتند بنابراین در قفسه‌های فروشگاه‌ها در بسیاری از کشورهای جهان پیشتاز هستند در این مطلب لیستی از این ویژگی ها آمده است:

۱. تنوع محصولات و ارائه کلیه مشخصات مورد نیاز ، پویایی تولیدکنندگان در رسیدگی به درخواست مشتریان به گونه‌ای که ترکیه با تولید خود با تولیدکنندگان بزرگ جهانی رقابت می کند.

۲. سرعت تکمیل و مولد بودن به دلیل در دسترس بودن نیروی کار و فشرده و تجربه و توسعه خطوط تولید.

۳. قیمت های قابل قبول در مقایسه با کیفیت و مشخصات محصول و همچنین کاهش مسافت‌های طولانی حمل و نقل

چگونه کارخانه های ترکیه را با کارخانه های دیگر مقایسه کنیم؟

ممکن است بی انصافی باشد که در مقایسه با کارخانه های ترکیه و همتایان جهانی آنها نتیجه گیری روشنی بگیریم مگر اینکه محصولات صنعتی کارخانه ها با سایرین مقایسه شوند، ما باید خطوط تولید را مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی های آنها را با هم مقایسه کنیم .محصولات ، با قیمت رقابتی در بازارهای داخلی و بین المللی پذیرفته می شوند.

مهمترین کارخانه های مواد غذایی ترکیه

شرکت تامک ترکیه

 • شرکت تامک تولید آبمیوه و قوطی (Tamek company)
 • اتم گیداسان برای تولید ادویه جات ترشی (Atom Gida San)
 • پینار برای صنعت پنیر و لبنیات (Pinar)
 • سفاسان گیدا برای صنعت آبمیوه گیری (SEFASAN GIDA)
 • شرکت اولکر برای صنایع بیسکویت و شکلات (Ulker)
 • شرکت گووناسا زیتین یاگی برای تولید زیتون طبیعی (Guvenasa Zeytin Yagi)
 • سوتاس سوت اورونلری برای صنعت پنیر و لبنیات (Sutas Sut Urunleri)
 • آنادولو بال برای صنایع عسل طبیعی (Anadolu Bal)
 • تجارت مواد غذایی آیسافا در قیصری (AYSAFA)
 • گروه رویال برای عسل های ویژه  (HONEY ROYAL GROUP)

مهمترین کارخانجات مبلمان در ترکیه

 • استیک بال تولید کننده انواع مبلمان خانگی (ISTIKBAL)
 • شرکت مبلمان منزل دگتاز در ترکیه (DOGTAS)
 • تولید کننده انواع مبلمان ویونس در ترکیه (Vivense)
 • شرکت مبل سالونی موبیلیا ترکیه (Saloni)
 • تولید کننده مبلمان ای‌بی‌سی مبلیا در ترکیه (ABC Mobilya)

مهمترین کارخانه های تولید محصولات کودکان در ترکیه

بیلی باب تورکی برای تولید لوازم کودک در ترکیه مانند اسباب بازی لوازم کودک و نوزاد (Billybobturki)
سوی بی بی برای ساخت منسوجات و محصولات کودک در ترکیه (Sevi Baby)
استراچیلد بی بی برای محصولات کودک اسباب بازی و مبلمان اتاق کودک (Starchildbaby)

مهمترین کارخانه های پلاستیک ترکیه

تجارت خارجی فاتمر (FATMER)
شرکت بسته بندی Bag
شرکت اکیپ امبالاج (Ekip)
شرکت روزا ماکینا  (Roza Makina)

مهم ترین کارخانه های کفش ترکیه

معروف ترین کارخانه های آن عبارتند از:

کارخانه    Grotto
کارخانه Ycl shoe
کارخانه Anayder
کارخانه Emin Ayakkabi Trust
کارخانه کفش Onen shoe
کارخانه Quesste Textile

سایر کارخانه های ترکیه

بازار تولید ترکیه همچنان در حال گسترش است و صدها محصول و هزاران تولیدکننده و کارخانه در ترکیه را در بیشتر بخش های صنعتی از جمله دقیق ترین صنایع الکترونیک و فناوری شامل می شود.مطلب مرتبط : استخدام پزشک در ترکیه چگونه است ؟

سه شرکت ترک در میان ۱۰۰ شرکت بزرگ دفاعی جهان

پایگاه امریکایی دیفنس نیوز سه شرکت دفاعی ترکیه را در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر جهانی با بالاترین درآمد دفاعی فهرست می کند. شرکت ترکیه ای در میان ۱۰۰ شرکت بزرگ دفاعی و هوافضای جهان قرار دارد که بر اساس درآمد در وبسایت دیفنس نیوز رتبه بندی شدند.Aselsan  بزرگترین تولید کننده دفاعی ترکیه در رتبه ۴۹ و صنایع هوای فضای ترکیه در رتبه ۶۷ قرار گرفته است

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید