بزرگترین تولید کننده شیر در جهان کدام کشور است؟

بزرگترین تولید کننده شیر در جهان کدام کشور است؟

تاریخ آخرین بروزرسانی مطلب :

بزرگترین تولید کننده شیر در جهان کدام کشور است؟ : بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، هند بزرگترین تولید کننده شیر در جهان است. هند در سال 2022 حدود 166.3 میلیون تن شیر تولید کرد که 23.3 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد. پس از هند، چین با تولید 85.6 میلیون تن در رتبه دوم قرار دارد. ایالات متحده با تولید 9.4 میلیون تن در رتبه سوم قرار دارد. سایر تولیدکنندگان عمده شیر عبارتند از:

 • پاکستان (6.3 میلیون تن)
 • برزیل (4.8 میلیون تن)
 • آلمان (3.8 میلیون تن)
 • روسیه (3.7 میلیون تن)
 • اوکراین (3.6 میلیون تن)

تولید شیر در جهان در سال 2022 به 856.1 میلیون تن رسید که 0.9 درصد نسبت به سال 2021 افزایش داشت. این افزایش عمدتاً به دلیل افزایش تولید در هند و چین بود.

تولید شیر در جهان به طور سنتی به دو دسته تقسیم می شود: شیر گاو و شیر سایر دام ها. شیر گاو 98 درصد از تولید شیر جهان را تشکیل می دهد. شیر سایر دام ها شامل شیر بز، گوسفند، و شتر می شود.

صنعت لبنیات هند بیش از 9 تریلیون روپیه (128 میلیارد دلار) ارزش دارد و دستاوردهای خود را با روز ملی شیر در 26 نوامبر جشن می گیرد.

بزرگترین ایالت تولید کننده شیر در هند

طبق آمار وزارت کشاورزی هند، ایالت گجرات بزرگترین تولید کننده شیر در هند است. گجرات در سال 2022 حدود 25.7 میلیون تن شیر تولید کرد که 15.4 درصد از تولید شیر هند را تشکیل می دهد. پس از گجرات، ایالت های پنجاب و راجستان به ترتیب با تولید 22.5 میلیون تن و 22.2 میلیون تن در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. سایر ایالت های تولید کننده شیر در هند عبارتند از:

 • ماهاراشترا (18.8 میلیون تن)
 • اوتار پرادش (17.6 میلیون تن)
 • بنگال غربی (15.8 میلیون تن)
 • کارناتاکا (14.8 میلیون تن)
 • آندرا پرادش (12.8 میلیون تن)

تولید شیر در هند در سال 2022 به 166.3 میلیون تن رسید که 23.3 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد. این افزایش عمدتاً به دلیل افزایش تولید در گجرات و پنجاب بود.

گجرات به دلیل آب و هوای مناسب و وجود جمعیت زیادی از دامداران، شرایط مناسبی برای تولید شیر دارد. این ایالت همچنین دارای شبکه تعاونی شیردهی توسعه یافته ای است که به دامداران کمک می کند تا شیر خود را به بازار عرضه کنند.

صنعت لبنیات هند یک بخش مهم از اقتصاد این کشور است. این صنعت بیش از 80 میلیون نفر را به کار می گیرد و سالانه حدود 128 میلیارد دلار درآمد دارد.مطلب مرتبط: وضعیت دامداری در آلمان برای مهاجران چگونه است ؟

بزرگترین شرکت تولید شیر در هند

بزرگترین شرکت تولید شیر در هند ، آمول است که مخفف اتحادیه تولیدکنندگان شیر آناند با مسئولیت محدود است. پرطرفدار و پرفروش ترین برند شیر و فرآورده های شیری که 23 درصد به تولید جهانی شیر کمک می کند. آمول در سال 1956 تاسیس شد و جرقه “انقلاب سفید” را در هند زد و آن را به بزرگترین تولید کننده شیر و محصولات لبنی در جهان تبدیل کرد.

برخی از دیگر شرکت های لبنی بزرگ در هند عبارتند از:

Mother Dairy: Mother Dairy Fruit & Vegetable Pvt Ltd در سال 1974 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در نویدا، اوتار پرادش قرار دارد. این شرکت یک ارائه دهنده پیشرو محصولات لبنی در هند است و طیف گسترده ای از محصولات را تحت نام Mother Dairy Fruit & Vegetable Pvt Ltd می فروشد، از جمله بستنی، پنیر، ترشی و بسیاری از کالاهای دیگر.

Mother Dairy
شرکت Mother Dairy

Parag Milk Foods Ltd: Parag Milk Foods Ltd، که دفتر مرکزی آن در بمبئی، هند در سال 1992 شروع به کار کرد. این شرکت شیر و محصولات مرتبط با شیر، مانند پنیر، پروتئین های آب پنیر، کشک را تولید و پردازش می کند. ، ماست، فرآورده های شیر، شیر مایع، نوشیدنی های مبتنی بر شیر، و شیرخشک ها. برندهای این شرکت عبارتند از Pride of Cows، Gowardhan، Go و Topp Up.

Schreiber Dynamix Dairies Ltd: Schreiber Dynamix Dairies Ltd در سال 1992 تاسیس شد و به تولید، تولید و فرآوری کالاهای کشاورزی و همچنین غذاهای سالم، غذای نوزادان، خوراک دام، میوه ها، سبزیجات، نوشیدنی و محصولات لبنی می پردازد.

نوشته های مرتبط

فدراسیون بازاریابی شیر تعاونی کرالا با مسئولیت محدود (MILMA): MILMA در سال 1980 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در Thiruvananthapuram است. این توسط فدراسیون بازاریابی شیر تعاونی کرالا اداره می شود و محصولات مبتنی بر شیر را با بالاترین کیفیت ممکن در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. MILMA یکی از تعاونی های پیشرو لبنیات در هند است.

کدام شرکت ها در جهان بیشترین شیر را تولید می کنند؟

بر اساس آمار Dairy Reporter، بزرگترین شرکت های تولید شیر در جهان در سال 2022 عبارتند از:

 • Dairy Farmers of America (DFA) ، یک شرکت تعاونی لبنی در ایالات متحده، با تولید 28.1 میلیون تن شیر
 • Fonterra Cooperative Group، یک شرکت چند ملیتی لبنی در نیوزیلند، با تولید 22.1 میلیون تن شیر
 • Groupe Lactalis، یک شرکت چند ملیتی لبنی در فرانسه، با تولید 15.1 میلیون تن شیر
 • Arla Foods، یک شرکت چند ملیتی لبنی در دانمارک، سوئد و انگلیس، با تولید 14.2 میلیون تن شیر
 • Nestlé، یک شرکت چند ملیتی مواد غذایی و نوشیدنی در سوئیس، با تولید 14 میلیون تن شیر
 • FrieslandCampina، یک شرکت چند ملیتی لبنی در هلند، با تولید 12.6 میلیون تن شیر
 • Dean Foods، یک شرکت چند ملیتی لبنی در ایالات متحده، با تولید 10 میلیون تن شیر
 • Yili Group، یک شرکت چند ملیتی لبنی در چین، با تولید 7 میلیون تن شیر
 • Mengniu Dairy، یک شرکت چند ملیتی لبنی در چین، با تولید 6.9 میلیون تن شیر

این شرکت ها در مجموع حدود 200 میلیون تن شیر، معادل 25 درصد از تولید شیر جهان را تولید کردند.

DFA
Dairy Farmers of America (DFA) ، یک شرکت تعاونی لبنی در ایالات متحده، با تولید 28.1 میلیون تن شیر

توجه داشته باشید که این لیست بر اساس میزان دریافت شیر خام توسط شرکت ها است، نه میزان تولید شیر توسط آنها. برخی از شرکت ها، مانند Dairy Farmers of America، شیر خام را از کشاورزان خریداری می کنند و سپس آن را به محصولات لبنی فرآوری می کنند. سایر شرکت ها، مانند Arla Foods، شیر خام را از کشاورزان خریداری می کنند و سپس آن را به سایر شرکت ها می فروشند.مطلب مرتبط : بهترین برند لبنیات در جهان و بررسی آینده این صنعت

کدام کشور بهترین شیر را تولید می کند؟

پاسخ به این سوال که کدام کشور بهترین شیر را تولید می کند آسان نیست، زیرا کشورهای مختلف ممکن است استانداردها، روش ها و ترجیحات متفاوتی برای کیفیت و طعم شیر داشته باشند. با این حال، برخی از راه های ممکن برای مقایسه کیفیت شیر عبارتند از:

 1. ارزش غذایی شیر مانند پروتئین، چربی، کلسیم و محتوای ویتامین.
 2. ایمنی و بهداشت شیر، مانند وجود باکتری های مضر، آنتی بیوتیک ها، هورمون ها یا آلاینده ها.
 3. اثرات زیست محیطی تولید شیر، مانند انتشار گازهای گلخانه ای، استفاده از آب، استفاده از زمین و رفاه حیوانات.
 4. رضایت مصرف کننده از شیر، مانند طعم، بافت، تازگی و تنوع فرآورده های شیر.

بر اساس این معیارها، برخی از کشورهایی که اغلب از نظر کیفیت شیر در رتبه های بالا هستند عبارتند از:

نیوزیلند: نیوزلند به دلیل تولید لبنیات طبیعی و علف‌کشی که باعث تولید شیر باکیفیت با طعمی غنی و خامه‌ای می‌شود، شهرت دارد. نیوزلند همچنین دارای مقررات و استانداردهای سختگیرانه ای برای سلامت و رفاه حیوانات، ایمنی مواد غذایی و پایداری محیط زیست است. نیوزلند بزرگترین صادرکننده محصولات لبنی در جهان است و شیر آن در بسیاری از کشورها به ویژه در آسیا محبوبیت دارد.

سوئیس: سوئیس به خاطر پنیر و شکلاتش معروف است که از شیر باکیفیت تولید شده توسط گاوهایی که در مراتع کوهستانی می چرند تهیه می شود. سوئیس دارای سنت و فرهنگ طولانی در پرورش لبنیات است و شیر آن از نظر کیفیت و ایمنی بسیار کنترل شده و کنترل شده است. سوئیس همچنین دارای اثرات زیست محیطی کم تولید شیر است، زیرا از منابع انرژی تجدید پذیر و فناوری های کارآمد استفاده می کند.

فنلاند: فنلاند یکی از شمالی ترین کشورهای جهان است، به این معنی که گاوهای آن برای مقابله با آب و هوای سرد، شیر با محتوای چربی بالا تولید می کنند. شیر فنلاند سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی مفید است. فنلاند همچنین دارای سطح بالایی از ایمنی و بهداشت مواد غذایی است، زیرا شیر خود را به طور منظم از نظر باکتری و باقی مانده آزمایش می کند. فنلاند همچنین تعهد قوی به رفاه حیوانات و حفاظت از محیط زیست دارد.

البته اینها تنها کشورهایی نیستند که شیر با کیفیت تولید می کنند. بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارند که ممکن است بر کیفیت شیر تأثیر بگذارند، مانند نژاد گاوها، خوراک مصرفی آنها، روشهای فرآوری آنها و ترجیحات شخصی مصرف کنندگان.مطلب مرتبط : بررسی صنعت غذای دانمارک

انتهای مطلب

 
مهدی رضائی مهر
من مهدی رضائی مهر هستم ، موسس وب سایت مجله اینترنتی ازهیچ ! مجله ما ، بررسی صنعت های مهم و استراتژیک جهانی مثل صنعت خودرو ، ساختمان و عمران ، غذا و کشاورزی ، صنعت و معدن و همچنین بخش سلامت در ایالات متحده آمریکا ، قاره اروپا و خاورمیانه را انجام می دهد.ما مطالعاتمان از بهترین منابع جهان را با شما به اشتراک می گذاریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب های مرتبط