حوزه بلاکچین و زبان های برنامه نویسی
بنر

۱۰ زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه حوزه بلاکچین کدامند ؟

برنامه نویسی بلاکچین توسط یک گروه ناشناس یا یک شخص بنام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ رایج شد. این برنامه توسط شبکه شخص به فرد به عنوان یک دفتر کل توزیع شده عمومی مدیریت می شود، جایی که گره ها از مجموعه پروتکل های خاصی پیروی می کنند. خوشبختانه، تقاضا برای بلاکچین در سال های اخیر افزایش یافته و مجموع سهم آن در آینده نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

نکته مهم برای تازه کاران : این زبان های فقط معرفی بهترین ها هستند که در این حوزه فعالیت می کنند ، به هر دلیلی شاید تیم توسعه دهنده مجبور به استفاده از آن در پروژه خود می باشد پس دلیلی بر برتر بودن آن زبان وجود ندارد.بهترین زبان و یا به عبارتی ایده آل ترینی در حوزه برنامه نویسی به کل وجود ندارد این را به عنوان کسی که چندین سال است در حوزه برنامه نویسی وب فعالیت کردم عرض میکنم.بهترین یعنی با امکانات ترین از لحاظ محتوا ، سریع ، امن و در حال پیشرفت باشد.
حالا با این دید به ادامه مطلب برویم.

از چه زمانی با بلاکچین آشنا بودیم؟

سیستم بلاکچین قبل از سال ۲۰۰۸ چندان محبوب نبود، اصلی ترین ، بیت کوین بود که توجه عموم را به خود جلب کرد. همانطور که می دانیم “نیاز مادر اختراعات است”، همچنین نیاز به انجام تراکنش های پولی بدون دخالت مقامات مرکزی یا موسسات مالی ۲۴*۷ در سراسر جهان منجر به توسعه برنامه نویسی بلاکچین شد. پس از کسب دانش اولیه در مورد برنامه نویسی بلاکچین و رشد آن به تازگی، ممکن است کنجکاو باشید که در مورد برخی از زبان های برنامه نویسی مورد استفاده برای خدمات توسعه بلاکچین بدانید.و یا اینکه شاید هم در این حوزه در بخش ترید فعالیتی کرده باشید و یا همچنان جز هولدرهای بیت کوین ، اتریوم ، سولانا ، کاردانو یا حتی دوج کوین و غیره باشید !

بیایید در مورد نرم افزار برنامه نویسی برجسته و زبان های مورد استفاده برای برنامه نویسی بلاکچین به همراه مزایا و معایب آنها بحث کنیم:

شاید به دنیای وب ۳ هم علاقه مند باشید که پیشنهاد میدم مطلب وب ۳ را هم مطالعه کنید.

۱. Solidity

Solidity پرکاربردترین و پایدارترین زبان برنامه نویسی بلاکچین است که توسط توسعه دهندگان در سراسر جهان توصیه شده است. چه یک حرفه ای تازه کار یا با تجربه باشید، می توانید به راحتی مهارت به این زبان برنامه نویسی را کسب کنید.البته نه به همین راحتی ها قطعا هر چیزی فقط با تلاش بدست می آید مخصوصا حوزه برنامه نویسی .

زبان برنامه نویسی Solidity برای توسعه قراردادهای هوشمند برای اجرا بر روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) طراحی شده است. در سال ۲۰۱۴ توسط گاوین وود پیشنهاد شد، مغز هوشمند پشت توسعه Solidity تحت تأثیر جاوا، سی پلاس پلاس و پاورشل ویتالیک بوترین، توسعه‌دهنده اتریوم است. با این اطلاعات اولیه، اجازه دهید به سمت جوانب مثبت و منفی Solidity حرکت کنیم:

مزایا
زبان برنامه نویسی بلاکچین با تایپ ایستا – Solidity یک الگوی کدگذاری پایدار و انعطاف پذیرتر برای قراردادهای هوشمند ارائه می دهد.
کاربر پسند – قابلیت استفاده آسان Solidity آن را انعطاف پذیر می کند.
نرخ دقت بالایی را ارائه می دهد – Solidity یک رسانه ایمن، قابل اعتماد و دقیق برای منابع مختلف در چارچوب قراردادهای هوشمند بین دو طرف فراهم می کند.

معایب
ذاتاً استدلال در مورد آن دشوار است – در Solidity هنگامی که یک قرارداد بسته می شود، در صورت نیاز نمی توان آن را تغییر داد. ویژگی اضافی را نمی توان به قرارداد اضافه کرد.
گاهی اوقات ممکن است نتواند به پوشش کد کافی در مورد قراردادهای هوشمند دست یابد.
کمبود اسناد متمرکز بر آسیب پذیری های شناخته شده این زبان

۲. Java

جاوا، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی، همچنین برای قالب بندی برخی از برنامه نویسی های بلاکچین برجسته اتریوم، Hyperledger Fabric، IOTA، NEO و غیره استفاده می شود.

این زبان برنامه نویسی که در سال ۱۹۹۵ توسط جیمز گاسلینگ کشف شد، از رابط برنامه نویسی کاربردی سنگین (API) پشتیبانی می کند که شامل برنامه نویسی شی گرا مبتنی بر کلاس است. API، OOP و Portability پرکاربردترین ویژگی های جاوا در برنامه نویسی بلاک چین هستند.

مزایا
پلتفرم مستقل – جاوا یک زبان مستقل از پلتفرم است که به دلیل ویژگی Write Once Run Anywhere (WORA) است.
توسعه‌دهنده پسند – عدم سفتی برای توسعه‌دهندگان، استفاده از آن را آسان‌تر می‌کند.
رابط امن- جاوا با اجتناب از استفاده از اشاره گرهای صریح، تهدیدات امنیتی را کاهش می دهد. مدیر امنیت در جاوا به ما اجازه می دهد تا قوانین دسترسی را برای یک کلاس تعریف کنیم.
چند رشته ای و پویا – بیش از یک رشته می تواند در یک زمان در جاوا اجرا شود (رشته کوچکترین واحد یک فرآیند است) و چند رشته ای منجر به استفاده بهینه از CPU می شود که آن را انعطاف پذیرتر می کند.

معایب
مصرف کننده حافظه – عملکرد آن در مقایسه با C یا C++ کندتر است و حافظه بیشتری مصرف می کند.
جاوا هیچ امکانات پشتیبان‌گیری را فراهم نمی‌کند – فقط بر روی حافظه تمرکز می‌کند که باعث می‌شود در بین توسعه‌دهندگان محبوبیت کمتری داشته باشد.
متفاوت از برنامه های بومی – پرمخاطب است، به این معنی که حاوی کلمات کلیدی زیادی است و از کدنویسی طولانی و پیچیده تشکیل شده است.

۳. پایتون

به‌عنوان یک تازه کار، می‌تواند بهترین زبان برنامه‌نویسی برای برنامه‌نویسی بلاکچین باشد، زیرا دارای کدهای کوتاه است و استفاده از آن آسان‌تر است. شما می توانید منابع و پلاگین های مختلفی را انتخاب کنید زیرا پایتون یک زبان منبع باز است. به طور پویا از OOP پشتیبانی می کند و به طور برجسته در توسعه بلاکچین، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می شود.زبانی که خودم مشغول یادگیری آن هستم اما نه در حوزه بلاکچین ، حالا شاید بعدا هم به این حوزه سر زدم .

زبان برنامه نویسی پایتون

رابط کاربری گرافیکی که به ایجاد برنامه هایی مانند PyQt5، Tk و غیره کمک می کند، محبوب ترین گزینه ها در برنامه نویسی بلاکچین هستند.

مزایا
ویژگی های توسعه پذیر – پایتون خط را یکی یکی اجرا می کند که تشخیص و اشکال زدایی خطاها را آسان تر می کند.
زبان برنامه نویسی شی گرا – به دلیل سادگی این زبان، کاربران می توانند زمان بیشتری را بر روی درک کد نویسی متمرکز کنند تا نحو قاب بندی.
کتابخانه گسترده – شما مجبور نیستید به کتابخانه های خارجی وابسته باشید زیرا کتابخانه خود پایتون بسیار بزرگ است.
کدگذاری نسبتاً کوتاه – نحوی شبیه به انگلیسی است که استفاده و دسترسی به آن را آسان می کند.

معایب
ضعیف در دستگاه های تلفن همراه – برای تلفن ها سفت و سخت است.
خطاهای مکرر زمان اجرا – پایتون یک زبان تایپ پویا است که به این معنی است که گاهی اوقات می توان نوع داده متغیرها را تغییر داد، رشته ممکن است نگه داشته شود و مقدار صحیح باعث ایجاد خطا در خروجی شود.
زبان مصرف کننده حافظه – از آنجایی که مقدار زیادی از حافظه را اشغال می کند، زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد.اما در حال حاضر مزایای آن بر معایبش می چربد!

۴.  C++

C++ یکی از ۱۰ زبان برنامه نویسی برتر، در سال ۱۹۸۵ توسط Bjarne Stroustrup کشف شد.توسعه دهندگان برنامه نویسی بلاک چین از استفاده از C++ پشتیبانی می کنند، زیرا از نظر چندشکلی زمان اجرا، بارگذاری بیش از حد تابع و چند رشته ای بسیار فراوان است. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا داده ها را بر اساس نیاز خود قالب بندی کنند. در توسعه برخی از برنامه نویسی های بلاک چین مانند Stellar، Ripple، Bitcoin و غیره بسیار استفاده می شود.

مزایا
زبان برنامه نویسی ساختاریافته – این زبان برنامه نویسی شی گرا است که آن را بسیار آسان تر از سایر زبان های کدنویسی باینری می کند.
پنهان کردن داده ها آن را ایمن می کند – داده ها و توابع جهانی برخلاف بسیاری از زبان های برنامه نویسی سطح بالا در C++ استفاده می شوند.
توسعه دهنده پسند – آسان برای استفاده.
نسبتاً سریع و قدرتمند – این یک زبان چند پارادایم است و زمان اجرای آن در مقایسه با جاوا سریعتر است.

معایب
از تخصیص حافظه پویا پشتیبانی نمی کند – از جمع آوری زباله پشتیبانی نمی کند.
پیچیدگی با طول کدنویسی افزایش می یابد.
زبان خاص پلتفرم – بر خلاف جاوا معمولاً برای برنامه های کاربردی پلتفرم خاص استفاده می شود.

۵.  Ruby

روبی با قابلیت تخصیص حافظه عالی در ژاپن توسط یوکیهیرو ماتسوموتو ساخته شد. تمرکز اصلی این زبان سادگی و بهره وری است که باعث می شود برنامه نویس پسند و کار با آن آسان باشد و همچنین از پلتفرم های متقابل پشتیبانی می کند.Ruby به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه نویسی بلاک چین را از طریق API و افزونه های شخص ثالث چارچوب بندی کنند. این به چند پارادایم اجازه می دهد، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند از پلتفرم های متقابل برای توسعه برنامه نویسی بلاک چین استفاده کنند.

مزایا
روبی یک زبان چند پارادایم است.
چارچوب های ریلی دارای یک جامعه توسعه دهندگان بزرگ و قوی هستند (Ruby on Rails).
قابل نصب در ویندوز و همچنین PIOX.

معایب
اشکال زدایی مشکل است و گهگاه خطای زمان اجرا ایجاد می کند.
انعطاف پذیری پایین تری دارد و در بین توسعه دهندگان چندان محبوب نیست.
سرعت پردازش آن نسبتاً پایین است.

۶. Go

زبان Go که به آن Golang نیز گفته می شود، یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده و تایپ شده است. Go توسط بسیاری از توسعه دهندگان در سراسر جهان برای توسعه برنامه نویسی بلاکچین به دلیل ویژگی های برجسته آن ترجیح داده می شود. Golang سازگار با توسعه‌دهندگان، آسان برای استفاده، سریع و قوی است که برای افراد تازه‌کار و همچنین فن‌آوران مفید است.محبوب ترین پیشرفت های برنامه نویسی بلاک چین توسط زبان GO عبارتند از: Go-Ethereum و Hyperledger Fabric.

زبان برنامه نویسی Go

مزایا
کارایی زمان اجرا – زبان هایی که زمان اجرای مجازی دارند معمولاً از زبان های برنامه نویسی معمولی مانند Golang بهتر عمل می کنند.
ساخت نرم افزار وب – این یک زبان ثابت است اما به توسعه دهنده احساس یک زبان پویا را می دهد. از آنجایی که ثابت است، می توان از بسیاری از خطاهای نحوی اجتناب کرد و ساخت اپلیکیشن وب آسان تر می شود.
جمع آوری زباله – این زبان برای توسعه دهندگان کارآمد و مؤثر طراحی شده است که می خواهند کار خود را در سریع ترین زمان ممکن به پایان برسانند که به دلیل این ویژگی Golang آسان تر است.
تایپ سازماندهی شده – نحوها سازماندهی شده اند.

معایب
مدیریت خطا – اگر ردیابی خطا از بین برود، استفاده از تابع تعمیر مورد نیاز است که باعث می شود توسعه دهنده بلوک های طولانی را برای یافتن خطا بنویسد.
هنوز در بازار تازه کار است – به دلیل جوان بودن در دنیای فناوری، توسعه دهندگان دسترسی به برخی از کتابخانه های آن را دشوار می دانند.
بدون جاوا هیچ است.
بسته‌های نسبتاً کمتر – با این حال، تعداد بسته‌ها همچنان در حال افزایش است، کتابخانه استاندارد Go مملو از ویژگی‌هایی است که نیازی به کمک شخص ثالث ندارند.

۷.  C#

سی شارپ یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی متن باز است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و با نام سی شارپ تلفظ می شود. طبق گزارش مجله ویژوال استودیو، تقریباً ۵ تا ۸ میلیون توسعه دهنده در سراسر جهان از C# استفاده می کنند. برخی از برنامه نویسی های محبوب بلاک چین که از سی شارپ استفاده می کنند عبارتند از Stratis، NEO و IOTA. سی شارپ از زبان یا روش های نشانه گذاری ساده شی گرا و توسعه پذیر بدون کمک توسعه دهنده استفاده می کند.

مزایا
کتابخانه های غنی کار را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.
از دست دادن حافظه برای توسعه دهندگانی که از سی شارپ استفاده می کنند، بر خلاف برنامه نویسان ++C مشکلی ایجاد نمی کند.
مفهوم اسمبلی موضوع کنترل نسخه را آسان‌تر می‌کند و به خوبی آن را مدیریت می‌کند.
می تواند به عنوان پشتیبان برای سیستم توزیع شده عمل کند.
معایب
یک برنامه نویس نمی تواند به چیزهای سطح پایین مانند استفاده و تعامل مستقیم با سخت افزار از طریق درایورها و سیستم عامل دسترسی داشته باشد.
کامپایلر مستقل ندارد.
از کدهای بایت و کامپایلر JIT به عنوان پیوندی بین کد ماشین و سخت‌افزار استفاده می‌کند که باعث می‌شود فرآیند اجرا طولانی و زمان بر باشد.

۸. Simplicity

Simplicity یک زبان اسکریپتی، مبتنی بر ترکیب و کاربردی بدون حلقه و بازگشت است که برای استفاده برای ارزهای دیجیتال و برنامه های بلاک چین طراحی شده است. هدف آن بهبود زبان‌های ارزهای دیجیتال موجود، مانند بیت‌کوین اسکریپت و EVM اتریوم است، در حالی که از برخی مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند اجتناب می‌کنند.

مزایا
زبان‌های غیر از Simplify قابل اعتماد نیستند زیرا گزارش شده است که وجوه به سرقت رفته یا به دلیل اشتباهات قراردادی معقول و کدهایی که محدودیت‌های خدمات آنها را نشان می‌دهند، قابل بازیابی نیستند.
اخیراً توسعه EVM در طول فرآیند آزمایش شکست خورد زیرا استفاده با نتیجه محاسبه مطابقت ندارد.
Simplicity بر تمام این محدودیت های زبان های دیگر غلبه می کند و یک برنامه امن و قابل اعتماد برای برنامه نویسی بلاک چین است.

معایب
بهینه سازهای کد هنوز قابل توسعه هستند.
هنوز خیلی جای کار دارد که صحت عملکردی و رسمی پروتکل های رمزنگاری را برای تأیید کامل قراردادهای هوشمند ترکیب کنیم.

۹. Rholang

زبان برنامه نویسی Rholang را نیز می توان به لیست زبان های برنامه نویسی بلاک چین اضافه کرد. این زبان نسبتاً در دنیای فناوری جدید است و زبان ساده‌تری است زیرا می‌توانید نحوی را که روی صفحه نوشته‌اید درک کنید، که بار شناختی را که اکثر توسعه‌دهندگان تجربه می‌کنند کاهش می‌دهد. اساساً در دنیای Rchain اجرا می شود.

RChain یک پلتفرم بلاک چین لایه ۱ است که از ابتدا برای پشتیبانی از تمرکززدایی، روی داده های زنجیره ای، امنیت، اقتصاد و نیازهای مقیاس بندی طراحی شده است.

مزایا
قابل اعتماد و ایمن است.
کاربر پسند – انعطاف پذیری زبان Rholang استفاده از آن را آسان می کند.
برای سرعت در برنامه نویسی بلاک چین طراحی شده است.

معایب
هنوز در بازار جدید است و کاربران کمتری در مورد آن می دانند. ممکن است برای یک متخصص فناوری استفاده از برنامه نویسی بلاک چین توسعه نیافته با این زبان دشوار نباشد اما ممکن است برای یک تازه کار مشکلاتی ایجاد کند.اما به عنوان تجربه اگر بگم که یادگیری اینطور زبان ها البته در کنار کار اصلی میتواند بعدا کلی به دردبخور باشد.

۱۰.  PHP

پی اچ پی مخفف (Hypertext Preprocessor) در سال ۱۹۹۴ توسط یک برنامه نویس دانمارکی-کانادایی راسموس لردورف ایجاد شد.زبانی که خودم از سال ۱۳۸۹ شروع کردم برای راهیابی به دنیای وب .

PHP استاندارد یک زبان منبع باز و مستقل از پلتفرم است که توسط Zend Engine ارائه می شود و می تواند بر روی سیستم عامل های مختلف توسعه یابد. این زبان یک کتابخانه قابل گسترش در توزیع منبع خود دارد که کار توسعه دهندگان بلاکچین را ساده می کند.

PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی محبوب برای توسعه برنامه نویسی بلاک چین استفاده می شود و همچنین توسط چندین توسعه دهنده قوی وب توصیه شده است. زبان PHP تا سال ۲۰۱۴ بدون مشخصات رسمی مکتوب تکامل یافت اما از سال ۲۰۱۴ از مشخصات رسمی PHP استفاده شد.

مزایا
برجسته ترین مزیت PHP این است که یک زبان برنامه نویسی متن باز است. به راحتی قابل نصب و استفاده است.
PHP یک زبان مستقل از پلتفرم است و می توان از آن در کنار هر سیستم عاملی مانند ویندوز، لینوکس و غیره استفاده کرد.
این زبان ساده و سرراست است، بنابراین زمان کمتری برای یادگیری صرف می شود و کار روی آن آسان تر می شود.
ماژول اتصال پایگاه داده داخلی آن از دردسر و زمان صرف شده برای توسعه برنامه های کاربردی وب کم می کند.
معایب
این زبان بهترین انتخاب برای برنامه های کاربردی وب عظیم مبتنی بر محتوا نمی تواند باشد.پایتون انتخاب بهتری برای کار با بیگ دیتا در حوزه وب است.
اجازه نمی دهد که در عملکردهای اصلی و روش شناسی برنامه های آنلاین اصلاح شود.
خطاهای زمان اجرا مکرر هستند.
مدیریت PHP سخت است زیرا از ویژگی های زبان جاوا تقلید می کند.

نتیجه : شاید به نظر برسد که بهترین زبان برنامه نویسی زبانی است که در رتبه ۱ این مقاله نوشته شده است ، اما واقعا اینطور نیست ! شما باید ببینید قبلا برنامه نویسی کرده اید یا نه . حتی اگر مقدارش کم بوده است از تجربیات خودتان درس بگیرید . و اینکه برای هر زبان جستجو کنید و از اهل فن آن در یوتیوب و … سوال بپرسید البته به زبان انگلیسی.

کم کم قطعا کلی به اطلاعات جدیدی دست خواهید یافت . من پیشنهاد میکنم قبل از شروع هر زبانی ۱ ماه از وقتتان را به تحقیق درباره این مساله بگذارید تا وقتی شروع کردید با قدرت سالها مسیر خود را ادامه بدید و بعد از ۳ یا ۶ ماه یا حتی ۱ سال جا نزنید.یا نرین سراغش یا اگر هم رفتین با تحقیق کامل .موفق باشید

منابعی که برای این مطلب استفاده کرده ام : simplilearnRChainresearchgate

بنر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید