برند لویی ویتون
بنر

 

لوئیس ویتون یک کارآفرین و طراح فرانسوی بود که نام او در دنیای مد نمادین شده است.

لویی ویتون کی بود؟

وقتی ناپلئون در سال ۱۸۵۲ عنوان امپراطور فرانسوی ها را به دست گرفت ، همسرش لویی ویتون را به عنوان جعبه ساز و بسته بندی شخصی خود استخدام کرد. این اقدام دروازه ای برای ورود Vuitton به طبقه ای از مشتریان نخبه و سلطنتی بود که در طول زندگی و حتی فراتر از آن به دنبال خدمات او بودند ، زیرا برند Louis Vuitton به برند معروف چرم و سبک زندگی در جهان تبدیل شد.

اوایل زندگی

طراح و کارآفرین لوئیس ویتون در ۴ آگوست ۱۸۲۱ در آنچای ، دهکده ای کوچک در منطقه کوهستانی و سخت جنگلی ژورا در شرق فرانسه متولد شد. نیاکان ویتون که از یک خانواده طبقه کارگر باسابقه بودند ، وصال ، نجار ، کشاورز و فرز کار بودند. پدرش ، خاویر ، یک کشاورز و مادرش کرون گیلارد یک آسیابان بود.

مادر ویتون در حالی که تنها ۱۰ سال داشت درگذشت و پدرش خیلی زود دوباره ازدواج کرد. همانطور که در تاریخ گفته اند ، نامادری جدید ویتون به بدی نا مادری سیندرلا در قصه های افسانه ای بود. ویتون ، کودکی سرسخت و سمج ، نمیتوانست که با نامادری اش کنار بیاید همچنین حوصله زندگی در آنچای هم نداشت ،در نتیجه تصمیم گرفت تا به پایتخت شلوغ فرانسه پاریس سفر کند.

برند لویی ویتون

در اولین روز بهاری قابل تحمل در سال ۱۸۳۵ ، در سن ۱۳ سالگی ، ویتون از خانه تنها و با پای پیاده راهی پاریس شد. او بیش از دو سال در پاریس ماند، در حالی که مسیر ۲۹۲ مایلی را از زادگاه خود آنچای به پاریس طی کرد ، کارهای عجیب و غریبی برای تأمین غذا انجام داد و در طول مسیر هم در هر کجا که جایی پیدا می کرد ، در آنجا میماند و استراحت می کرد.

ظهور برجستگی لوئیس ویتون

ویتون در نوجوانی به عنوان شاگرد در کارگاه یک جعبه ساز و بسته بندی موفق به نام مسیو مارچال پذیرفته شد. در قرن نوزدهم میلادی ،کار جعبه سازی و بسته بندی یک کار بسیار قابل احترام و شهری بود. فقط چند سال کار ویتون طول کشید تا بتواند در میان کلاس شیک پاریس به عنوان یکی از متبحران برتر کار جدید خود به شهرت برسد.

در ۲ دسامبر ۱۸۵۱ ، ۱۶ سال پس از ورود ویتون به پاریس ، لویی-ناپلئون بناپارت کودتا کرد. دقیقاً یک سال بعد ، وی لقب امپراطور فرانسه را با نام سلطنتی ناپلئون سوم به دست گرفت. تأسیس مجدد امپراتوری فرانسه به فرماندهی ناپلئون سوم برای ویتون جوان فوق العاده خوش شانس بود. همسر ناپلئون سوم ، امپراتور فرانسه ، اوژنی دو مونتیخو ، شهبانوی اسپانیایی بود. وی پس از ازدواج با امپراطور ، ویتون را به عنوان جعبه ساز و بسته بند شخصی خود استخدام کرد و وی را به “بسته بندی زیباترین لباس ها به روشی نفیس” معرفی کرد. او دروازه ای برای ورود ویتون به طبقه ای از مشتریان نخبه و سلطنتی بود که خیلی ها سالها منتظر این فرصت بودند ولی هیچ وقت نصیبشان نمی شد.

برج ایفل و برند لویی ویتون

کارآفرین نوآور

از نظر ویتون ، ۱۸۵۴ سالی پر از تغییر و تحول بود. در آن سال بود که ویتون با خانم ۱۷ ساله ای به نام کلمنس-امیلی پاریو آشنا شد.

ویتون و پاریاکس در آن بهار در ۲۲ آوریل ۱۸۵۴ ازدواج کردند. چند ماه پس از ازدواج ، ویتون مغازه موسیو مارچال را ترک کرد و کارگاه جعبه سازی و بسته بندی خود را در پاریس افتتاح کرد. روی تابلوی خارج از مغازه نوشته شده بود: “محصولات گران قیمت را شیک بسته بندی می کند. در بسته بندی مدها تخصص دارد.”

در سال ۱۸۵۸ ، چهار سال پس از افتتاح فروشگاه خود ، ویتون یک چمدان و ساک کاملاً جدید به بازار عرضه کرد. به جای چرم ، از بوم خاکستری ساخته شده بود که سبک تر ، بادوام تر و در برابر آب و بو نفوذ ناپذیر بود. با این حال ، نکته اصلی فروش این بود که برخلاف تمام ساک و چمدان های قبلی ، که گنبدی شکل بودند ، چمدان های ویتون مستطیل شکل بودند – و این باعث می شد که آنها برای حمل و نقل از طریق وسایل حمل و نقل جدید مانند راه آهن و کشتی بخار راحت تر باشند. بیشتر مفسران چمدان و ساک های ویتون را عامل تولد چمدان های مدرن امروزی می دانند.

ساک برند لویی ویتون

این چمدان ها یک موفقیت فوری تجاری را به ارمغان آوردند و پیشرفت در حمل و نقل و گسترش سفر تقاضای فزاینده ای را برای چمدان های ویتون ایجاد کرد. در سال ۱۸۵۹ ، برای تحقق درخواست های ارائه شده برای چمدانهایش را ، در یک کارگاه بزرگتر در Asnieres ، دهکده ای خارج از پاریس بود را گسترش داد. تجارت رونق داشت و ویتون نه تنها از پادشاه فرانسوی بلکه از اسماعیل پاشا ، خدیو مصر ، سفارشات شخصی دریافت می کرد.

مارک لوکس

در سال ۱۸۷۰ ، با آغاز جنگ فرانسه و پروس و محاصره متعاقب آن پاریس ، تجارت ویتون قطع شد ، و جای خود را به یک جنگ خونین داخلی داد که امپراتوری فرانسه را نابود کرد. هنگامی که سرانجام در ۲۸ ژانویه ۱۸۷۱ محاصره پایان یافت ، ویتون به آسنیرس بازگشت و روستا را کاملا ویران دید ، کارکنان او هر کدام به جایی رفته بودند ، تجهیزات او به سرقت رفته بود و مغازه اش هم خراب شده بود.

ویتون با نشان دادن همان روحیه لجباز و توانایی انجام کار همیشگی اش ، در طی چند ماه او یک مغازه جدید در یک آدرس جدید ، ۱ Rue Scribe ساخته بود. همراه با آدرس جدید تمرکز جدیدی بر لوکس بودن نیز ارائه کرد. Rue Scribe که در قلب پاریس جدید واقع شده بود ، خانه باشگاه معتبر Jockey بود و نسبت به مکان قبلی Vuitton در Asnieres ، احساس اشرافیک بیشتری داشت. در سال ۱۸۷۲ ، ویتون طرح جدیدی از بدنه بوم و باریک و راه راه قرمز ارائه داد. طراحی ساده ، در عین حال مجلل ، مورد توجه نخبگان جدید پاریس قرار گرفت و آغاز تجسم مدرن برند Louis Vuitton به عنوان یک مارک لوکس بود.

فروشگاه لویی ویتون در کپنهاگ
فروشگاه لویی ویتون در کپنهاگ

مرگ و میراث

برای ۲۰ سال آینده ، ویتون به کار خود از ۱ Rue Scribe ادامه داد و در ساخت چمدان های لوکس با کیفیت بالا ، نوآوری داشت ، تا اینکه در ۲۷ فوریه ۱۸۹۲ ، در سن ۷۰ سالگی درگذشت. اما خط لویی ویتون با همان نام موسس خود هرگز از بین نرفت. و با مدیریت پسرش ژرژ ، مارک معروف LV شرکت و نسل های آینده ویتون ها را ایجاد کرد ، مارک لوئیس ویتون به برند مشهور در جهان از چرم و سبک زندگی تبدیل شد که امروزه همچنان باقی مانده است.

بنر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید