زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

 

ایرانی-آمریکایی‌ها بخش مهمی از صنعت فناوری ایالات متحده هستند و در راس شرکت‌هایی مانند اوبر و سرمایه گذار افسانه‌ای دره سیلیکون، Y Combinator هستند.

برخی از رهبران تجاری ایرانی-آمریکایی، مانند ساسان گودرزی از Intuit، موفقیت خود را مدیون تجربیات خود به عنوان مهاجران نسل اول و دوم می دانند.

بسیاری از رهبران تجاری که در اینجا حضور داشتند در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ به دنبال حوادث انقلاب۵۷ از ایران مهاجرت کردند .

نوشته وب سایت بیزینس اینسایدر : “علیرغم افزایش تنش ها بین دو کشور، افراد ایرانی-آمریکایی در سرتاسر کشور وجود دارند و آنها بخش مهمی از ایالات متحده را تشکیل می دهند. اداره سرشماری تخمین می زند که نزدیک به نیم میلیون آمریکایی خود را دارای میراث ایرانی می دانند. بیش از ۲۷۰۰۰ ایرانی-آمریکایی ساکن در منطقه شهری سانفرانسیسکو-اوکلند-هایوارد به ویژه برای دره سیلیکون، جایی که کارگران ماهر فناوری در آن تقاضای زیادی دارند، بسیار مهم هستند.

بسیاری از رهبران تجاری موجود در این فهرست در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ پس از انقلاب ایران از ایران مهاجرت کردند.

دارا خسروشاهی، مدیرعامل فعلی اوبر، در سن ۹ سالگی به عنوان یک پناهنده ایرانی وارد آمریکا شد.

دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی مدیرعامل سابق اکسپدیا است. او در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان مدیرعامل اوبر انتخاب شد. او در کودکی زمانی که شرکت بزرگ دارویی خانواده‌اش توقیف شد از ایران مهاجرت کرد.

در یک ناهار در دسامبر ۲۰۱۹، خسروشاهی گفت بهترین نصیحتی که تا به حال دریافت کرده است، از هربرت آلن از بانک سرمایه گذاری بوتیک آلن و کو. تغییر، محیط‌ها تغییر می‌کنند، کشورها تغییر می‌کنند – یک اصل این است که مردم همیشه خوب بمانند.”

آرش فردوسی، نسل دوم ایرانی-آمریکایی، دانشگاه MIT را رها کرد و دراپ باکس را تأسیس کرد.

آرش فردوسی

آرش فردوسی زمانی که در سال ۲۰۰۸ با درو هیوستون آشنا شد در رشته مهندسی برق در MIT تحصیل می کرد.یک هفته بعد، فردوسی ترک تحصیل کرد و به راه اندازی دراپ باکس کمک کرد. این شرکت در مارس ۲۰۱۸ عمومی شد.

سام نظریان غول مهمان‌نوازی و سرگرمی در سال ۱۳۵۴ در تهران به دنیا آمد.

سام نظریان

نظریان به عنوان مدیر عامل و مالک SBE Entertainment، صاحب چندین کلوپ شبانه، هتل ها و رستوران ها از جمله هتل های SLS و Umami Burger است. او پس از خروج خانواده یهودی ایرانی اش از تهران در پی انقلاب ، در کالیفرنیا بزرگ شد. پدرش به عنوان یک سرمایه گذار اولیه در شرکت کوالکام ثروت زیادی به دست آورد.

برادران پل و دیوید مراژ اسنک نمادین آمریکایی Hot Pockets را در اوایل دهه ۱۹۸۰ ساختند.

برادران پاول و دیوید

Hot Pockets، اسنک نمادین آمریکایی، توسط دو برادر ایرانی مهاجر ساخته شده است. پل و دیوید مراژ در تهران به دنیا آمدند. آنها در حین تحصیل در کالج در کالیفرنیا ایده شرکت خود، Chef America را گرفتند. این زوج شرکت را در سال ۲۰۰۲ به قیمت ۲٫۶ میلیارد دلار به نستله فروختند.

بنیانگذار eBay پیر امیدیار در یک خانواده ایرانی در فرانسه متولد شد و در سن ۶ سالگی به ایالات متحده نقل مکان کرد.

پیر امیدیار

به گزارش Entrepreneur، امیدیار در سال ۱۹۹۵ برای تحت تاثیر قرار دادن دوست دخترش، کد مزایده آنلاین eBay را توسط خودش نوشت. به گزارش فوربس، امیدیار قبل از کناره گیری برای تمرکز بر سرمایه گذاری تاثیرگذار، به عنوان رئیس این شرکت خدمت می کرد. به گفته شرکت Fast، او همچنین First Look Media، صاحب The Intercept و تهیه‌کننده فیلم‌های «Spotlight» و «Dark Money» را تأسیس کرد.

فوربس تخمین می زند امیدیار دارایی خالص ۱۳ میلیارد دلاری دارد.

ساسان گودرزی، مدیر عامل TurboTax و QuickBooks مادر Intuit، گفت که مورد آزار و اذیت قرار گرفتن به خاطر میراث ایرانی‌اش، سبک رهبری او را مشخص می‌کند.

ساسان گودرزی

خانواده گودرزی درست قبل از انقلاب ایران، زمانی که او ۱۰ ساله بود به آمریکا مهاجرت کردند، او در سال ۲۰۱۸ مقاله ای برای کارآفرینی نوشت. گودرزی نوشت که در دوران بحران گروگانگیری در ایران، قلدری و مشکلاتی را در مدرسه تجربه کرده است که ارزش سختکوشی و فراگیری را به او آموخت. به گزارش بیزینس اینسایدر، گودرزی در ژانویه ۲۰۱۹ پس از ۱۵ سال فعالیت در این شرکت به عنوان مدیرعامل اینتویت منصوب شد.

بنیانگذاران Tinder شان راد و جاستین متین هر دو در یک جامعه ایرانی-یهودی در بورلی هیلز بزرگ شدند.

Tinder Founders

راد در سال ۲۰۱۴ به رولینگ استون گفت راد و متین اولین بار در کودکی با هم دوست شدند.

به گزارش بیزینس اینسایدر، راد پس از انصراف از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، Tinder را در سال ۲۰۱۲ تأسیس کرد و یک پلتفرم فناوری تبلیغاتی منقرض شده به نام Adly را تأسیس کرد.

این زوج در چندین پرونده قضایی درگیر شده اند. به گزارش نیویورک تایمز، در یکی از مواردی که در سال ۲۰۱۴ حل و فصل شد، ویتنی ولف هرد، یکی از بنیانگذاران Tinder و مدیر عامل فعلی بامبل، ادعا کرد که راد شکایت آزار جنسی او علیه متین را نادیده گرفته است. راد در نتیجه به طور موقت پست خود را در Tinder از دست داد و در سال ۲۰۱۶ شرکت را ترک کرد. به گفته LA Times، راد همچنین در بحبوحه دعوای چند میلیارد دلاری با شرکت مادر Tinder IAC است.

علی روغنی سرمایه گذار سیلیکون ولی در ایران متولد شد.

علی روغنی سیلیکون ولی

طبق وب سایت این سازمان، روغانی شریک Y Combinator است، انکوباتور استارتاپی که به راه اندازی Airbnb، Dropbox، Instacart و DoorDash کمک کرد. به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، روغانی قبل از اینکه به سرمایه گذاری بپردازد، به عنوان مدیر عامل توییتر فعالیت می کرد.

 

منبع : businessinsider

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید