پاکسازی مغز با خواب
بنر

دلیل دقیق خواب های طولانی مدت یکی از بزرگترین اسرار علم مدرن بوده است. تئوری های مختلف زیادی ارائه شده است ، اما واقعیت این است که هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که چرا تقریباً یک سوم از زندگی خود را در خواب می گذرانیم.

تحقیقات زیادی صورت گرفته است که نشان می دهد خواب چگونه به تثبیت حافظه و ترمیم بدن کمک می کند ، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که این اقدامات نمی تواند به طور کامل هدف اصلی خواب را توضیح دهد.، به خصوص از دیدگاه تکاملی.

سپری کردن بسیاری از زندگی ما در خواب ما را آسیب پذیر و در معرض خطرهای بزرگی قرار می دهد ، پس واقعا چرا باید اینقدر بخشی از عمرمان در در خواب باشیم؟ بنابراین بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید دلیل قانع کننده تری برای خوابیدن وجود داشته باشد !

مغز انسان

یکی از بهترین نظریه هایی که در مورد خواب وجود دارد این است که خوابیدن به پاکسازی مغز کمک می کند و همچنین باعث می شود که شما برای فردا آمادگی داشته باشید که کارهای روز قبل را با قدرت ادامه دهید.تحقیقات و آزمایشات روی موش ها این نظریه را پشتیبانی می کند.

یک مطالعه منتشر شده در شماره 2013 ژورنال Science نشان داد که خواب به مغز فرصتی برای پاکسازی خود می دهد. این مطالعه شامل بررسی جریان مایعات مغز موشها در حالت های بیدار و خواب است.

محققان به طور خاص بر نحوه جریان مایعات در سیستم لنفاوی یا فضاهای بین نورونها تمرکز داشتند. این مکانیسم چیزی شبیه به سیستم دفع زباله است که مواد زائد سلولهای مغزی را هنگام انجام کارهای عادی پاک نمی کند!

جریان سیال (مایعات) در مغز در حال خواب افزایش می یابد !

با این حال ، حمل و نقل این مواد زاید به انرژی زیادی نیاز دارد و محققان فرض کردند که مغز قادر نخواهد بود از این عملکردهای پاکسازی پشتیبانی کند و به طور همزمان اطلاعات حسی را پردازش کند. برای آزمایش این ایده ، Lulu Xie ، نویسنده اصلی این مطالعه ، دو سال را صرف آموزش موش ها برای خوابیدن بر روی نوعی میکروسکوپ کرد که به محققان اجازه می دهد رنگ ها را از طریق بافت زنده مشاهده کنند.

بعد از اینکه فعالیت EEG تأیید کرد که موش ها واقعا خواب بودند ، یک رنگ سبز به مایع مغزی نخاعی آنها تزریق شد. نیم ساعت بعد موش ها بیدار شدند و رنگ قرمز تزریق شد. محققان از طریق این فرآیند قادر به مشاهده حرکات رنگ سبز و قرمز از طریق مغز بودند. آنچه مشاهده کردند این بود که در حالی که مقادیر زیادی مایع مغزی نخاعی هنگام خواب از طریق مغز جریان می یافت ، حرکات بسیار کمی در هنگام بیدار شدن مشاهده می شد.

فعالیت EEG : الکتروانسفالوگرام (EEG) آزمایشی است که برای یافتن مشکلات مربوط به فعالیت الکتریکی مغز استفاده می شود. EEG الگوهای موج مغزی را ردیابی و ضبط می کند. دیسک های فلزی کوچک با سیم های نازک (الکترود) روی پوست سر قرار می گیرند ، و سپس برای ثبت نتایج سیگنال را به کامپیوتر ارسال می کنند.

فاصله بین سلولهای مغزی در طول خواب بزرگتر می شود !

بنابراین چرا جریان مایعات مغز در حالت خواب بیشتر از حالت بیداری است؟ محققان همچنین مشاهده كردند كه فضاهای بینابینی بین سلولهای مغزی هنگام خواب بسیار بزرگتر می شوند و به این ترتیب مایعات آزادتر جریان می یابند. این کانال ها در طول خواب تقریبا 60٪ افزایش یافته است.

محققان همچنین دریافتند وقتی پروتئین های خاصی به موش ها تزریق می شوند ، پروتئین ها در زمان خواب خیلی سریع تر پاکسازی می شوند.

پیامدهای احتمالی

Maiken Nedergaard ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “این یافته ها پیامدهای مهمی در درمان بیماری های کثیف مغز مانند آلزایمر دارند.” “درک دقیق چگونگی اینکه مغز چطور به وسیله سیستم گلیمفاتیک کار پاکسازی ضایعات را انجام می دهد، اولین گام مهم برای تعدیل بالقوه این سیستم و کارآیی بیشتر آن است.”

Maiken Nedergaard : یک استاد دانشگاه دانمارکی در حوزه علوم اعصاب می باشد که به دلیل کشف سیستم گلیمفاتیک مشهور است.در حال حاضر استاد دانشگاه مغز و اعصاب در راچستر امریکا می باشد.nedergaard

دانشمندان مدتهاست که می دانند برخی بیماریهای عصبی مانند زوال عقل ، آلزایمر و سکته مغزی همه با اختلال خواب همراه است. به گفته ندرگارد ، این نتایج ممکن است نشان دهد که کمبود خواب در چنین شرایطی می تواند نقش بسیار مهمی در پدیدار شدن این امراض داشته باشد.

اکنون که محققان این فرایند پاکسازی مغز را مشخص کرده اند ، امید آنها این است که منجر به تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی عملکرد این فرآیند و نقش احتمالی آن در شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر شود.

بنر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید