تاریخچه شرکت اپل
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

تاسیس اپل

اپل در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ توسط سه مرد به نامهای استیو جابز ، استفان وزنیاک و رونالد وین با هدف فروش رایانه شخصی تشکیل شده است.
رونالد وین تنها چند هفته پس از تأسیس تصمیم به ترک شرکت گرفت! وین ۸۰۰ دلار چک دریافت کرد که ۴۰ سال بعد تقریباً ۷۲ میلیارد دلار ارزش داشت. وین اولین کسی بود که اولین لوگوی اپل را ترسیم کرد و سپس با لوگوی سیب گاز زده شده که توسط راب جانوف در سال ۱۹۷۷ طراحی شده بود جایگزین شد.

جابز و وزنیاک موسسان اپل
نفر سمت راست : استیو جابز – نفر سمت چپ : استفان وزنیاک

در سال ۱۹۷۷ بود که اپل دوم نیز توسط وزنیاک معرفی شد. VisiCalc (اولین برنامه “قاتل” در جهان) ، یک صفحه گسترده و نرم افزار محاسبه شده به رایانه های Apple II کمک کرد تا از رهبران بازار Tandy و Commodore PET جلو بزنند. VisiCalc به دلیل سازگاری اداری خود دلیل دیگری برای خرید اپل II به کاربران پیشنهاد می شد. با معرفی گرافیک های رنگی ، اپل II توانست انقلابی در صنعت کامپیوتر ایجاد کند.

تا سال ۱۹۷۸ ، اپل با چندین کارمند و یک خط تولید Apple II یک دفتر کار داشت و در سال های بعد ، درآمد شرکت اپل رشد چشمگیری داشت. فروش سالانه آنها از ۷۷۵,۰۰۰ دلار به ۱۱۸ میلیون دلار بین سپتامبر ۱۹۷۷ و سپتامبر ۱۹۸۰ (میانگین رشد سالانه ۵۳۳٪) افزایش یافت.

اسـتیـو جـابـز

استیو جابز
استیو جابز

در سال ۱۹۷۹ استیو جابز و چندین کارمند مجاز به بازدید از آزمایشگاه Xerox PARC شدند. این آزمایشگاه برای چاپگرهای لیزری ، ماوس ، شبکه های اترنت و سایر دستاوردهای فناوری مشهور است. جابز و مهندسانش در ازای انتخاب گزینه خرید ۱۰۰,۰۰۰ سهم اپل به قیمت ۱۰ دلار در هر سهم ، از آزمایشگاه PARC بازدید کردند.

تا سال ۱۹۸۰ ، رقابت با IBM و مایکروسافت در بازار به شدت دشوار بود. شرکت اپل Apple III را در همان سال برای رقابت با این شرکت ها در بازار عرضه کرد. اپل III به دلیل نقص طراحی موفقیت چندانی کسب نکرد.نکته ای که در محصلات اولیه اپل شدیده به چشم می آمد این بود که استیو اصرار داشت  به منظور کاهش سر و صدا ،  رایانه ها از فن یا منافذ برخوردار نباشند که به نوبه خود به دلیل گرمای بیش از حد و خطرناک مشکلاتی را ایجاد می کنند. بنابراین اپل III در برابر رایانه های IBM کم آورد و نتوانست موفقیتی را کسب کند.

با این حال ، جابز در بازدید از آزمایشگاه های Xerox PARC متقاعد شده بود که تمام رایانه های آینده مورد نیاز باید از یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) مانند رایانه های مورد استفاده امروز استفاده کنند. او بلافاصله توسعه رابط کاربری گرافیکی را برای رایانه نسل بعدی اپل ، اپل لیزا آغاز کرد.

xerox در سال 1970
xerox در سال ۱۹۷۰

متأسفانه ، جابز به دلیل مشاجره و ضرب و شتم از تیم لیزا خارج شد و به بخشی از پروژه کم هزینه کامپیوتر ، یعنی مکینتاش تبدیل شد. لیزا در سال ۱۹۸۳ عرضه شد و به دلیل قیمت بالای آن و پشتیبانی نرم افزار محدود ، با فروش فاجعه باری مواجه شد.

اپل در ۱۲ دسامبر ۱۹۸۰ با ۲۲ دلار به ازای هر سهم به بازار عمومی بورس رفت. به گفته شبکه  EDN چهار و شش میلیون دلار سهام اپل بلافاصله فروخته شد و عرضه اولیه عمومی آن سرمایه ای در حدود ۲۱۷ میلیون دلار برای استیو جابز ، ایجاد کرد.

خروج استیو جابز

در سال ۱۹۸۵ ، با افزایش کشمکش ها بین جابز و اسکوللی ، جابز با انجام کودتایی که پس از آن عقب نشینی کرد ، تلاش کرد اسکالی را برکنار کند. هیئت مدیره اپل طرف اسکالی را گرفت و جابز را از وظایف مدیریتی وی حذف کرد. جابز سپس شغل خود را ترک کرد و شرکتی جدید را تاسیس کرد که با نام NeXT مشغول به فعالیت بود. استیو وزنیاک نیز در همان زمان با فروش اکثر سهام خود مشخص کرد که این شرکت در مسیر اشتباهی بود.

هیئت مدیره تصمیم گرفتند که مارک های گران قیمت را با مک های گران قیمت تر هدف قرار دهند. استیو جابز با ایده افزایش قیمت ها مخالف بود و تنها پس از اینکه وی رفت ، توانستند این سیاست را اجرا کنند. آنها توافق کردند که اگرچه تعداد کمتری می توانند فروخته شوند ، اما سودهای مشابه یا بالاتر نیز حاصل می شود. این سیاست “۵۵ یا مرگ” نامیده می شود که این قانون ژان لوئیز گاسه است که مکینتاش II باید حداقل ۵۵٪ سود برای هر دستگاه داشته باشد. گازی مردی بود که اسکولی به جای استیو جابز استخدام کرد.

مکینتاش 2
مکینتاش ۲

اگرچه رایانه های اپل در مقایسه با سایر رایانه های موجود در بازار بسیار گران بودند ، اما مزایایی مانند رابط کاربری داشتند که کاربران خود را وفادار نگه داشتند و در حال حاضر هم جز بهترین های جهان می باشند.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید