شرکت DELL
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

 

شرکت DELL قبلاً فقط در حوزه کامپیوتر فعالیت می کرد (۱۹۸۴-۸۸) دل شرکتی جهانی است که کامپیوترهای شخصی (PC) و انواع محصولات مرتبط با رایانه را طراحی می کند. این شرکت یکی از تامین کنندگان پیشرو رایانه های شخصی (لپ تاپ)در جهان است. دفتر مرکزی DELL در تگزاس امریکا می باشد.

این شرکت با نام PC’s Limited ، در سال ۱۹۸۴ توسط مایکل دل آمریکایی ، که در آن زمان دانشجوی دانشگاه تگزاس در آستین بود ، تأسیس شد. در ابتدا کار را از یک اتاق خوابگاه اجرا کرد ، DELL شروع به ارائه نسخه های شخصی سازی شده برای رایانه های شخصی کرد. این کار برای مایکل دل سرمایه گذاری سودآور بود و دل در همان سال از دانشگاه خارج شد تا ساخت رایانه های شخصی را ادامه دهد!

مایکل دل

استراتژی فروش DELL

در سال ۱۹۸۵ این شرکت Turbo PC را منتشر کرد ، اولین رایانه ای که دارای طراحی شخصی DELL بود. این شرکت با فرض ایجاد و فروش رایانه های شخصی ساخته شده به طور مستقیم به مصرف کنندگان ، در ابتدا محصولات خود را از طریق تبلیغات و کاتالوگ سفارشات پستی به فروش می رساند. با اجتناب از هزینه های مرتبط با بازارهای خرده فروشی سنتی ، DELL قادر به ارائه رایانه های شخصی با کیفیت بالا و قیمت های مناسب بود.

DELL بر پشتیبانی مشتری ، داشتن تکنسین ها برای سرویس رایانه های شخصی و اجرای سیاست بازده بدون ریسک تأکید کرد. این مدل کسب و کار موفقیت آمیز بود و شرکت به سرعت رشد کرد و به بازارهای بین المللی گسترش یافت. این شرکت که به شرکت Dell Computer Corporationتغییر نام داد ، در سال ۱۹۸۸ شهرت یافت.

تولیدات DELL

DELL اولین کامپیوتر نوت بوک خود با نام ۳۱۶LT را در سال ۱۹۸۹ منتشر کرد. سال های بعد با پیشرفت در فناوری , موبایل DELL تولید شد. در سال ۱۹۹۱ اولین رایانه نوت بوک DELL به بازار عرضه شد و در سال ۱۹۹۴ شرکت DELL اولین شرکتی بود که باتری های لیتیوم یون با ماندگاری طولانی را ارائه می داد.

در سال ۱۹۹۶ DELL شروع به فروش آنلاین رایانه های شخصی و پشتیبانی از طریق اینترنت نمود. فروش آنلاین به DELL کمک کرد تا در سال ۱۹۹۹ از شرکت Compaq Computer Compat بعنوان بزرگترین فروشنده رایانه های شخصی در ایالات متحده پیشی بگیرد.در سال ۱۹۹۶ ، DELL شروع به فروش رایانه های خود از طریق وب سایت خود کرد.

مححصولات شرکت دل

گسترش محصولات

در سال ۲۰۰۲ ، دل با معرفی تلویزیون ها ، پخش کننده های صوتی دیجیتال سعی در گسترش یافتن به بازارهای چندرسانه ای و سرگرمی خانگی داشت. DELL همچنین چاپگرهای برند DELL را برای مصارف خانگی و کوچک گسترش داد.

در سال ۲۰۰۴ ، این شرکت اعلام کرد که یک کارخانه جدید مونتاژ را در نزدیکی Winston-Salem، کارولینای شمالی احداث خواهد کرد. در ماه ژوئیه ، مایکل دل ضمن حفظ سمت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره ، از مدیرعاملی کنار رفت. کوین رولینز ، که قبلا در دوره های مختلف مسولیت چند پست مدیریتی را بر عهده داشت ، به عنوان مدیر عامل جدید انتخاب شد.

در اوایل قرن بیست و یکم شرکت DELL خط تولید خود را گسترش داد و در زمینه هایی شامل تلویزیون ، دوربین های دیجیتال و انواع محصولات مرتبط با رایانه فعالیت نمود. در سال ۲۰۰۳ ، این شرکت به DELL Inc تغییر نام داد تا از بازار الکترونیک مصرفی به طور گسترده تری استفاده کند.

در سال ۲۰۰۶ ، DELL تولید کننده سخت افزار رایانه Alienware را خریداری کرد. برنامه شرکت DELL پیش بینی کرده بود که Alienware به طور مستقل تحت مدیریت موجود خود فعالیت کند. انتظار می رود Alienware از سیستم تولیدی کارآمد DELL استفاده کند.

آرم تجاری شرکت DELL

بازگشت مایکل دل

در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۷ ، کوین رولینز ،که مدیرعامل این شرکت از سال ۲۰۰۴ بود، به عنوان مدیرعامل  استعفا داد و مایکل دل نقش قبلی خود را به عنوان مدیرعامل از سر گرفت. سرمایه گذاران و بسیاری از سهامداران به دلیل عملکرد ضعیف شرکت خواستار استعفای رولینز شده بودند.

در ۳۱ ژانویه ۲۰۰۷ ، مایکل دل به عنوان مدیرعامل به این شرکت بازگشت. با بازگشت مایکل دل به عنوان مدیرعامل ، شرکت DELL شاهد تغییرات فوری و اخراج بسیاری از معاونان ارشد و پرسنل جدید بود که استخدام شده بودند و کارایی مفیدی برای شرکت نداشتند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید