برند کوکاکولا
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

 

امروزه کسی نمی تواند مدعی شود که نام برند کوکاکولا را نشنیده است. در سرتاسر جهان محصولات کوکاکولا اعم از نوشیدنی و مواد غذایی به بازار عرضه می شوند. این نوشیدنی در ابتدای امر به عنوان دارو به بازار عرضه شد.

اما بعد از مدتی به یک نوشیدنی ثابت در جهان تبدیل شد. جان پمبرتون که از بازماندگان جنگ جهانی اول بود به منظور کسب ثروت اقدام به طراحی و ساخت محصولات متفاوتی کرد. او بعد از تجربه چندین ناکامی بالاخره موفق به اختراع کوکاکولا شد.

برند کوکاکولا

کوکاکولای اولیه

 

در واقع بعد از آنکه پمبرتون به محبوبیت نوشیدنی های گازدار در بین مردم پی برد تصمیم گرفت با استفاده از ترکیب دو ماده کافئین و کوکائین با آب گازدار نوشیدنی جدیدی را طراحی کند.

این محصول نوظهور بسیار مورد توجه قرار گرفت. با توجه به این که کوکائین کوکاکولا از برگ کوکا و کافئین آن از دانه کولا تامین می شد، نام کوکاکولا برای آن انتخاب کردند.

حق امتیاز این محصول در سال ۱۸۸۹ توسط آسا کندلر خریداری شد. در سال ۱۸۹۲ برند کوکاکولا فعالیت خود را آغاز کرد.

فرمول کوکاکولا

در شروع کار، برند کوکاکولا برای هر نوشیدنی خود از ۱۴۲ گرم برگ کولا استفاده می کرد. اما این حجم از برگ کولا چندان به صرفه نبود و به مرور زمان مقدار آن به یک دهم کاهش یافت.

اما این فرمول نیز ثابت نماند و روند آن در جهت حذف برگ کولا پیش رفت. بعد از حذف برگ کولا، کافئین نقش طعم دهنده اصلی را داشت.

بعد از آنکه ترکیبات این نوشیدنی به ثبات رسید، لوگوی آن توسط فرانک رابینسون طراحی شد. جالب است که برند کوکاکولا همچنان با این لوگو شناخته می شود.

اما تجاری شدن برند کوکاکولا به دوره کندلر برمی گردد زیرا او فردی تجاری با مغز اقتصادی قوی بود. روش بازاریابی او اینگونه بود که با پخش کوپن به مردم مجوز تجربه رایگان این نوشیدنی را می داد. با گذر زمان این نوشیدنی در ظرف های قابل حمل عرضه شد و این قابل انتقال بودن در جهانی شدن آن نقش بسزایی داشت.

رابرت وودراف، فرزند مالک جدید برند کوکاکولا، در سال ۱۹۸۲ با آغاز بازی های المپیک این نوشیدنی را به نوشیدنی جهانی تبدیل کرد.

برند کوکاکولا

او در طول مسابقات المپیک در بسته های چندتایی نوشیدنی های خود را در بین تماشاچیان تقسیم می کرد به گونه ای که آنها هم در طول مسابقات و هم در مسیر می توانستند به راحتی آن را بنوشند. بعد از آغاز جنگ جهانی دوم وودراف برای رزمنده ها تخفیف ویژه ای در نظر گرفت.

همین تخفیف سبب شد که بعد از مدتی از طرف ژنرال های جنگ پیغامی مبنی بر صادر کردن نوشیدنی کوکاکولا به مناطق جنگی صادر شود.

اما نقطه عطف برند کوکاکولا به عرضه نوشیدنی های رژیمی برمی گردد. این نوشیدنی به علت کالری کمی که داشت به سرعت به محبوبیت رسید. اما به طور کلی محبوبیت این نوشیدنی تا جایی پیش رفت که در تمام کشورها مجوز ساخت کارخانه هایی برای تولید این محصول صادر شد.

امروز برند کوکاکولا تنها به نوشیدنی های کوکاکولا محدود نمی شود و نوشیدنی و مواد غذایی فراوانی در زیر مجموعه ی این برند قرار گرفته است. تمامی محصولاتی که ما تحت عنوان کوکاکولا، آنتا، دسانی و اسپرایت می شناسیم تماما در زیر مجموعه کوکاکولا قرار دارند.

برند کوکاکولا

نوشیدنی رژیمی کوکاکولا

نکات مهم از برند کوکاکولا

  • نوشیدنی های این برند بسیار متنوع است به طوری که امتحان آنها بیش از ۹ سال زمان نیاز دارد.
  • نام این برند بسیار محبوب و جهانی است. سازندگان آن مدعی شده اند محبوب ترین این کلمه بعد از کلمه اوکی قرار دارد.
  • این نوشابه در سال ۱۹۸۵ برای اولین بار به فضا رفت.
  • کره شمالی و کوبا به هیچ عنوان اجازه پخش کوکاکولا را در کشورشان نمی دهند این در حالی است که مکزیک بیشترین مصرف آن را به خود اختصاص داده است.
  • از سال ۲۰۰۹ به بعد برند کوکاکولا در جهت سالم سازی زندگی و حفظ محیط زیست به فعالیت خود ادامه می دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید