مدیر فیس بوک
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

 

مارک زاکربرگ یا به طور کامل تر مارک الیوت زاکربرگ ، (متولد ۱۴ مه ۱۹۸۴ ، دابس فری ، نیویورک ، ایالات متحده) ، برنامه نویس کامپیوتر آمریکایی که بنیانگذار و مدیرعامل فیس بوک می باشد.

زاکربرگ پس از حضور در آکادمی فیلیپس اکستر ، در سال ۲۰۰۲ در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. در ۴ فوریه ۲۰۰۴ ، وی thefacebook.com را (در سال ۲۰۰۵ به فیس بوک تغییر نام داد) راه اندازی کرد ، طی دو هفته نیمی از کالج دانشجویی ثبت نام کرده بودند. هم اتاقی های زاکربرگ ، داستین موسکوویتز و کریس هیوز ، به وی کمک کردند تا امکاناتی را به سایت اضافه کند و سایت را در دسترس سایر دانشگاه های سراسر کشور قرار دهد. فیس بوک به سرعت محبوب شد زیرا کاربران می توانستند پروفایل انتخاب کنند ، عکس و سایر اطلاعاتشان را آپلود کنند و با دوستان خود در تماس باشند.

دوستان مارک زاربرگ

مارک زاکربرگ و فیسبوک

در تابستان سال ۲۰۰۴ ، این سه نفر مقر خود را به پالو آلتو ، کالیفرنیا (جایی که فیس بوک اولین دفتر خود را افتتاح کرد. ) منتقل کردند ، جایی که زاکربرگ با سرمایه گذاری به نام پیتر تیل صحبت کرد تا پولی به آن ها بدهد. زاکربرگ برای تمرکز در شرکت تازه راه اندازی شده اش از هاروارد کنار رفت و مدیرعامل و رئیس شرکت شد. در ماه مه ۲۰۰۵ ، فیس بوک اولین تزریق بزرگ مالی (۱۲٫۷ میلیون دلار) را دریافت کرد. چهار ماه بعد ، فیسبوک دانش آموزان دبیرستانی را نیز ثبت نام کرد. در همین حال ، دانشکده ها و دانشگاه های خارجی نیز شروع به ثبت نام کردند و تا سپتامبر ۲۰۰۶ هر کسی با یک آدرس پست الکترونیکی می توانست بر اساس محلی که در آن زندگی می کرد ، به یک شبکه منطقه ای بپیوندد.

دفتر کار مارک

در همین زمان ، زاکربرگ پیشنهاد خرید ۱ میلیارد دلاری از یاهو را رد کرد ، اما در سال ۲۰۰۷ فیس بوک با مایکروسافت توافق کرد که این شرکت نرم افزاری ۲۴۰ میلیون دلار برای ۱٫۶ درصد از سهام در فیس بوک پرداخت کرد. دو سال بعد Digital Sky Technologies سهم ۱٫۹۶ درصدی را با قیمت ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. در سال ۲۰۰۸ ارزش جدید زاکربرگ حدود ۱٫۵ میلیارد دلار تخمین زده شد. پس از عرضه عمومی سهام اولیه فیس بوک (IPO) در سال ۲۰۱۲ ، ارزش خالص زاکربرگ بیش از ۱۹ میلیارد دلار تخمین زده شد.

زندگی شخصی

پدر زاکربرگ ، ادوارد زاکربرگ ، یک مطب دندانپزشکی کوچک داشت. مادر او پیش از تولد چهار فرزندش به نام های مارک ، رندی ، دونا و آریلل به شغل روانپزشکی مشغول بود.

خانواده مارک زاکر برگ
پدر و مادر مارک زاکربرگ

زاکربرگ در سنین کودکی علاقه ای به کامپیوترها داشت. وقتی حدوداً ۱۲ سال داشت ، از Atari BASIC برای ایجاد یک برنامه پیام رسانی به نام “زاکنت” استفاده کرد. پدرش از این برنامه در مطب دندانپزشکی خود استفاده می کرد ، به طوری که گیرنده می توانست بدون فریاد زدن در اتاق ، وی را از بیمار جدید مطلع کند.
برای پیگیری علاقه زیاد زاکربرگ به رایانه ، والدین وی مدرس کامپیوتر شخصی دیوید نیومن را استخدام کردند تا هفته ای یکبار به خانه بیاید و با زاکربرگ کار کند.

با این حال زاکربرگ مجذوب کامپیوتر بود و همچنان به تدوین برنامه های جدید ادامه داد. در حالی که دانش آموز دبیرستانی بود ، نسخه اولیه نرم افزار موسیقی پاندورا را تولید کرد که و آن را Synapse نامید.

یکی از نکات جالب درباره مارک زاکربرگ این است که زاکربرگ با فارغ التحصیلی در دبیرستان توانست فرانسوی ، عبری ، لاتین و یونان باستان را بخواند و بنویسد.

چندین شرکت از جمله AOL و Microsoft به خرید نرم افزار و استخدام این نوجوان قبل از فارغ التحصیلی ابراز علاقه کردند ولی او پیشنهادات را رد کرد.

او همچنین برنامه Facemash را نوشت , برنامه ای که هدفش این بود جذاب ترین فرد در دانشگاه چه کسی می باشد ؟! کاربران به دو تصویر از افراد همجنس نگاه می کردند ,و به هر کدام که جذابیت بیشتری داشتند می توانستند رای دهند.این برنامه برای مارک یک موفقیت حیرت انگیز بود اما کم کم این برنامه هاروارد را شلوغ کرد تصاویر مردم بدون اجازه آنها مورد استفاده قرار می گرفت و برای افراد بخصوص گروه های زنان در دانشگاه توهین آمیز بود.زاکربرگ این پروژه را به پایان رساند و از دختران دانشگاه عذرخواهی کرد و توضیح داد که او به این برنامه ها به عنوان یک آزمایش کامپیوتری فکر میکند.در نهایت هم دانشگاه هاروارد او را تحت محاکمه قرار داد!

 

مارک زاکربرگ و همسرش

زاکربرگ در دومین سال دانشکده خود در دانشگاه هاروارد ، با دانشجوی پزشکی پریسیلا چان ملاقات کرد. در سپتامبر ۲۰۱۰ ، زاکربرگ و چان زندگی مشترک را آغاز کردند و در ۱۹ مه ۲۰۱۲ ، آنها ازدواج کردند. در حال حاضر ، چان متخصص کودکان است. این زوج دو فرزند دارند ، ماکسیما چان زاکربرگ (متولد ۱ دسامبر ۲۰۱۵) و آگوست چان زاکربرگ (زاده ۲۸ اوت ۲۰۱۷).

فرزندان مارک زاکربرگ و همسرش

پریسیلا چان (متولد ۲۴ فوریه ۱۹۸۵) ، همچنین به عنوان پریسیلا چان زاکربرگ شناخته می شود ، یک متخصص اطفال و بشردوست آمریکایی است.

در سال ۲۰۰۷ ، چان از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد ، و زاکربرگ در آنجا برای جشن فارغ التحصیلی حضور داشت. سپس چان به دنبال او به کالیفرنیا رفت و در سال ۲۰۰۸ وارد دانشکده پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو شد. او (چان) آپارتمانی را در نزدیکی پارک گلدن گیت ، اجاره کرد ، جایی که زاکربرگ بیشتر هفته ها آخر هفته را با او ملاقات می کرد.

جشن فارغ التحصیلی چان و مارک

مارک در یکی از سخنرانی هایش در هاروارد گفت : “بدون Facemash ، من با پریسیلا ملاقات نمی کردم.” وی گفت: “او مهمترین فرد در زندگی من است ، بنابراین می توانید بگویید این مهمترین چیزی است که من در اینجا برای خودم به دست آوردم.”

زاکربرگ و چان سپس در مه ۲۰۱۱ یک خانه پنج خوابه با قیمت ۷ میلیون دلار در محله هلال پارک پالو آلتو خریداری کردند. زاکربرگ سپس چهار خانه اطراف این محل را در سال بعد به مبلغ ۴۳ میلیون دلار خریداری کرد تا بتواند ملک خود را گسترش دهد.

منزل مارک زاکربرگ

حدود ۱۰۰ نفر در خانه پالو آلتو ، کالیفرنیا ، برای شرکت در این مراسم جمع شدند. میهمانان فکر می کردند که برای جشن فارغ التحصیلی چان از دانشکده پزشکی در آنجا هستند ، اما درعوض آنها شاهد پیمان ازدواج زاکربرگ و چان بودند !
این زوج جوان ماه عسل خود را در رم ایتالیا گذراندند ، اما تعطیلات گاه به گاهی داشتند. آنها در حالی که در خارج از کشور بودند برای خوردن یک وعده غذایی مک دونالد مشاهده شدند که سوژه رسانه ها شده بودند.

 

ماه عسل مارک زاکربرگ

مذهب مارک زاکربرگ

خانواده زاکربرگ یهودی می باشند ، اگرچه مارک اظهار داشته است که ملحد (بی خدا) است.البته نکته ای که باید گفت درباره دین مارک این است که به تازگی مارک اظهار داشته است که “دین بسیار مهم است” ! از سال ۲۰۱۹ ، ثروت شخصی مارک زاکربرگ بیش از ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. او و همسرش با هم ، با ابتکار عمل چان زاکربرگ Chan Zuckerberg را بنیان نهادند تا از فناوری برای پشتیبانی از اهداف علم ، آموزش ، عدالت و فرصت استفاده کنند.

مذهب مارک زاکربرگ

مارک در حال حاضر رئیس و مدیر ارشد اجرایی فیس بوک است و در دفتر شرکت در Menlo Park ، کالیفرنیا کار می کند. سایر مدیران شرکت عبارتند از مدیر عامل اصلی شرلی سندبرگ و مدیر ارشد مالی مایک ابربرمن.

“ما با دادن قدرت به اشتراک گذاری به مردم ، جهان را شفاف تر می کنیم.”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید