آموزش راه اندازی دوره مجازی
زمان تقریبی مطالعه این مطلب : 9 دقیقه

نکات مهم این مطلب

• برای تازه کارها، ممکن است به نظر برسد که تالیف دوره مجازی کاری بسیار دشوار است و فقط برای افراد باهوش حوزه فناوری است.
• چه سوالاتی را برای قیمت گذاری محصول از خودم یا تیم بپرسم ؟
• چگونه برای مشتریان ترس جا ماندن از خرید ایجاد کنیم ؟ (FOMO)

یک واقعیت جالب: تعداد کل کاربران ثبت نام شده در Coursera (وب سایت آموزش مهارت در سطح جهانی) بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ تقریباً دو برابر شده و اکنون به ۹۲ میلیون نفر رسیده است. مردم علاقه بیشتری به ادامه تحصیل نشان می‌دهند و این بدان معناست که دوره‌های آنلاین واقعاً زندگی میلیون‌ها نفر را تغییر می‌دهند.

اگر این اولین باری است که یک دوره مجازی را راه اندازی می کنید، چه برای درآمد غیرفعال یا به عنوان پروژه جدید یک شرکت، نگران نباشید زیرا هیچ وقت دیر نیست. شما می توانید از لحظه استفاده کنید و دانش را به یک تجارت سودآور تبدیل کنید و این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه می توانید به راحتی آب خوردن این کار را انجام دهید . این پنج مرحله عملی را دنبال کنید تا دوره مجازی خود را برای فروش راه اندازی کنید.

مرحله ۱٫ هدف گذاری

شناسایی مشتریان بالقوه شما بسیار مهم است و پایه و اساس همه چیزهایی را که قرار است بعداً با دوره خود بسازید ایجاد می کند. دوره فروش یک بازار بزرگ است، و شما باید به دقت بشناسید و دقیقا بدانید که مشتری شما چه کسی است و قرار است چه چیزی را به او بفروشید تا نیازهایشان را برآورده کنید. بعلاوه، شما باید رقبای خود را بشناسید و ببینید که چگونه مشتریان را جذب کنید تا بتوانید متمایز شوید. باید یکسری از شکاف های برآورده نشده وجود داشته باشد قطعا در این مسیر و دوره جدید شما باید حداقل یکی از آنها را پر کند.

انجام این مرحله نیاز به تحقیقات زیادی دارد. ابتدا باید تا جایی که می توانید درباره رقبای خود بدانید و اطلاعات کسب کنید. از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع دوره آینده خود استفاده کنید و ابتدا از وب سایت هایی که در گوگل با کلمات کلیدی مرتبط وجود دارند بازدید کنید. پیامی را که رقبای شما منتقل می کنند و آنچه که به عنوان آهنربای قوی استفاده می کنند را ببینید. دوم، شما باید مشتریان بالقوه خود را به خوبی بشناسید. برای نزدیک‌تر شدن به آن‌ها، از انجمن‌های موضوعی رسانه‌های اجتماعی آن‌ها دیدن کنید و از نیازها، علایق، سبک زندگی و غیره آنها مطلع شوید.

مثال عملی: بیایید تصور کنیم که می خواهید یک دوره آشپزی آنلاین ایجاد کنید. همه ما می دانیم که آنها به وفور یافت می شوند، و هر سایت و شبکه اجتماعی را ببینید حداقل یکی از این آموزش ها را خواهید دید اما صبر کنید، آیا ما میتوانیم به آدم هایی که تنها زندگی میکنند در مورد افراد ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ ساله که به تنهایی زندگی می کنند و نمی توانند برای خود غذا درست کنند دوره ای ایجاد کنیم ؟ منظور من از این مثال طراحی دوره برای یک قشر خاص و زوم کردن روی این افراد ، قطعا تعداد زیادی از آنها وجود دارند که شما میتوانید به اقشار خاصی فکر کنید و دوره را طراحی کنید.

مرحله ۲٫ انتخاب مدل کسب و کار

اساساً وقتی نوبت به کسب و کار دوره های آنلاین می رسد، می توانید یک مدرسه شبانه یا یک مدل آکادمی را انتخاب کنید. این انتخاب بستگی به این دارد که چه تعداد محتوا(دوره‌ها، تک درس‌ها، وبینارها، ویدیوها و غیره) را می‌توانید به مشتریان خود ارائه دهید.

توضیح :
مدرسه شبانه: قطعات محتوای مستقل به طور جداگانه با قیمت ثابت فروخته می شوند
آکادمی: مجموعه ای از دوره های مبتنی بر اشتراک

دوره های جداگانه که مثلا تشکیل شده از چندین فیلم و یا محتوای متنی و یا میکسی از هر دو که احتمالا زیاد ازین دوره ها دیده باشید هستند و در کوتاه مدت سود بیشتری دارند. آکادمی : یک کتابخانه جامع از محتوای آموزشی است که برای اشتراک ماهانه/سالانه در دسترس است. احتمال کمتری دارد که بازدهی کوتاه مدت داشته باشد، اما در طولانی مدت منجر به پرداخت بیشتر خواهد شد.

مثال عملی: با بازگشت به دوره‌های آشپزی خود، اگر می‌خواهید دوره‌های تکی را بفروشید که موضوع خاصی را پوشش می‌دهند و به یک وظیفه خاص می‌پردازند، بهتر است به مدل مدرسه شبانه بسنده کنید. به عنوان مثال، این می تواند دوره ای در مورد نحوه درست کردن یک املت کامل یا دوره ای در مورد چهار تکنیک اصلی آشپزی باشد. اگر می‌خواهید یک مدرسه آشپزی کامل را به صورت آنلاین راه‌اندازی کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله چطوری کسب و کار آنلاین راه اندازی کنم را مطالعه کنید.

در حال یادگیری دوره آنلاین

مرحله ۳٫ توسعه دوره

هنگامی که جایگاه احتمالی را شناسایی می کنید، مخاطبان هدف خود را پیدا می کنید و در مورد مدل کسب و کار تصمیم می گیرید، وقت آن است که اقدام کنید و محتوای دوره خود را بسازید. اگر آن را به سه بخش تقسیم کنید، فرآیند توسعه دوره بسیار ساده تر و واضح تر خواهد بود: هدف گذاری، نقشه برداری و نگارش. اجازه دهید به طور خلاصه، یک به یک به آنها بپردازیم.

اهداف یادگیری را تعیین کنید
برای بهره مندی مشتری، دوره شما باید یکی از مشکلات او را حل کند یا به یک نیاز رسیدگی کند. از خود بپرسید که پس از اتمام دوره چه کاری باید انجام دهند، ایده های خود را بنویسید و آنها را در اهداف آموزشی بگنجانید. هنگامی که آنها به وضوح بیان می شوند، به شما کمک می کنند تا سرنخ های مناسبی را جذب کنید که درخواست بازپرداخت وجه نمی کنند یا نظرات بدی را صرفاً به این دلیل که دوره شما مناسب آنها نبوده است، ارائه نمی دهند.

مثال عملی: اهداف خود را قابل اندازه گیری کنید و از ترسیم واضح آنها نترسید. برای افراد غیر آشپز مثال قبلی ما، می توانید آن را به این صورت فرموله کنید: “بعد از اتمام دوره، باید بتوانید تفاوت بین تفت دادن و خورش را تشخیص دهید” یا “شما باید بتوانید تخم مرغ را به چهار روش مختلف بپزید!”

محتوای آموزش الکترونیکی را ترسیم کنید
چه به تنهایی یک دوره ایجاد کنید یا یک تیم از متخصصان موضوعی داشته باشید که در مورد موضوع با آنها مشورت می کنید، ترسیم نقشه دوره از قبل مفید است: آن را ترسیم کنید، آن را به صورت اسلاید در پاورپوینت مرتب کنید یا یک نقشه ذهنی ایجاد کنید. در نتیجه، طرحی از دوره خود خواهید داشت که به صورت شماتیک نشان می‌دهد که قرار است یک ویدیو، یک مسابقه یا یک تکلیف را در کجا قرار دهید. پس از آن، می توانید یک فیلمنامه برای دوره یا درس های ویدیویی خود بنویسید و برای مرحله تولید آماده شوید.

دوره را بسازید
برای تازه کارها، ممکن است به نظر برسد که تالیف دوره کاری بسیار دشوار است و فقط برای افراد باهوش فناوری است. در برخی موارد، واقعاً می‌تواند اینگونه باشد، اما فقط در صورتی که در مورد طراحان آموزشی با تجربه با سال‌ها سابقه و پروژه‌های تحت لیسانس صحبت کنیم. در واقع، افراد با هر سطح از صلاحیت های فنی می توانند یک دوره آنلاین ایجاد کنند – با توجه به اینکه از نرم افزار تالیف مناسب با منحنی یادگیری سبک استفاده می کنند.

محتوای آموزش الکترونیکی دوره مجازی

اگر نمی‌خواهید با نرم‌افزارهای نویسندگی مثل ورد شروع کنید، از یکی از ابزارهای مبتنی بر پاورپوینت استفاده کنید. هر ایده عالی که دارید، می‌توانید آن‌ها را در این رابط آشنا پیاده‌سازی کنید و به همان روشی که اسلایدها را آماده می‌کنید، دوره‌های چندرسانه‌ای، فیلم‌های آموزشی، اسکرین‌کست، آزمون‌ها و … بسازید. از ظرفیت وبینار ها هم غافل نشوید.

ما چند رسانه ای و ویدئو را به دلایلی ذکر کردیم. اگر در آموزش الکترونیکی تازه کار هستید، اولین فکر شما این است که هر چیزی را که می خواهید با مردم به اشتراک بگذارید در متن قرار دهید و دوره های خود را با متون پر کنید. اما دوره های آنلاین به تصاویر بصری نیاز دارند و اگر اصول اولیه طراحی دوره آنلاین را بدانید، استفاده از آنها چندان ترسناک نیست. آنها را بررسی کنید تا یاد بگیرید چگونه اطلاعات را به جذاب ترین شکل ارائه دهید.

مرحله ۴٫ آماده سازی برای فروش

دوره شما آماده است و اکنون زمان آن است که آن را به فروش برسانید. برای تنظیم مرحله، اطمینان حاصل کنید که یک علامت تیک در نزدیکی هر یک از کارهای زیر قرار داده اید.

پلت فرم فروش را انتخاب کنید
باید مکانی در اینترنت وجود داشته باشد که افراد بتوانند به صورت یکپارچه خرید کنند، به دوره شما دسترسی داشته باشند و دوره شما را طی کنند. در اینجا چند گزینه اصلی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

دوره خود را در یکی از بازارها آپلود کنید (من اینجا سرویسی را معرفی نمی کنم ، با یک سرچ قطعا به این سرویس ها آشنا خواهید شد.)
دوره را در یک سیستم مدیریت یادگیری منتشر کنید.
دوره را در وب سایت خود ذخیره کنید و از افزونه های تجارت الکترونیک وردپرس استفاده کنید. البته اگر سایت وردپرسی دارید .
( اگر هم سایت وردپرسی نداشتید و قصد راه اندازی داشتید با من در ارتباط باشید.)
اگر بودجه جداگانه ای برای فعالیت های بازاریابی ندارید، منطقی است که بازارهای یادگیری آنلاین را امتحان کنید که به تنهایی به عنوان آهنرباهای قوی عمل می کنند. اما هر گزینه ای را که انتخاب می کنید، به در دسترس بودن هر سیستم پرداخت معین و ویژگی های تجزیه و تحلیل پلت فرم توجه ویژه ای داشته باشید.

مثال عملی: نگاهی بیندازید که چگونه یک مدرسه آشپزی می تواند بازار خود را در یکی از پلتفرم های فروش دوره ایجاد کند.

قیمت را تعیین کنید
انتخاب قیمت مناسب آسان نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله مدل کسب و کار شما، که قبلا به آن پرداختیم. اگر شما یک فرد انفرادی نیستید، مسئله قیمت گذاری باید به طور کامل با تیم های فروش و بازاریابی و مدیریت مورد بحث قرار گیرد.

صرف نظر از اینکه دوره های آنلاین را به تنهایی یا برای شرکت خود تولید و می فروشید، لیست سوالاتی که باید بپرسید در اینجا آمده است:

هزینه تولید دوره من چقدر است؟
چه نوع مشتریانی را می خواهم جذب کنم؟
چگونه می خواهم برند من درک شود؟
فراگیران چگونه از دوره من سود خواهند برد؟
چقدر حاضرند برای دوره من هزینه کنند؟

پاسخ دادن به این سوالات با دقت سخت است، اما این کار به شما کمک زیادی می کند. همچنین، می توانید به قیمت هایی که رقبای شما می پردازند نگاه کنید. به هر حال، پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را بیان کنید، تا مخاطبان هدف شما مطمئن شوند که دوره ارزش صرف هزینه برای آن را دارد.

عنوان دوره را طوری انتخاب کنید که گیرا باشد.

اطمینان حاصل کنید که عنوان دوره شما و توضیحات آن واقعاً زبان آموزان را جذب می کند و دلیل محکمی برای خرید دوره به آنها ارائه می دهد. هر چیزی که برای توصیف دوره شما باشد باید چشم نواز باشد. اگر به نظر می‌رسد که نمی‌توانید به چیزی خوب برسید، در اینجا یک قانون سرانگشتی وجود دارد: سعی کنید به یکی از نقاط دردناکی که دوره شما برای حل آن طراحی شده است، متوسل شوید.

به عنوان مثال، اینگونه می توانید نقطه درد مشتری را برطرف کنید. عبارت «کاش می‌توانستم از اضافه‌کاری اجتناب کنم» را به عنوان دقیق درس «چگونه در عرض ۳ ساعت بیشتر از کارهای بیشتر در هفته انجام دهیم» تبدیل کنید. چنین عنوان دوره ای این نوید را می دهد که یک فرد باید بتواند پس از اتمام دوره تعادل کار و زندگی خود را با موفقیت مدیریت کند و احتمال تبدیل شدن آن بسیار زیاد است.

مرحله ۵٫ راه اندازی

فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی شما به شدت به نحوه راه اندازی دوره و در دسترس قرار دادن آن برای خرید بستگی دارد. اجازه دهید این دو موضوع را جداگانه بررسی کنیم.

در مورد مدل پرتاب تصمیم بگیرید
یک مدل راه اندازی برای یک دوره آنلاین همچنین نشان دهنده یک قیف فروش یا راهی است که شما فراگیران بالقوه خود را برای ثبت نام در دوره خود هدایت می کنید. در اصل، شما می توانید این کار را به دو روش مختلف انجام دهید:

دوره خود را دائماً برای خرید در دسترس قرار دهید. به این مدل پرتاب همیشه سبز می گویند.
دوره خود را فقط در یک بازه زمانی محدود در دسترس قرار دهید. به آن مدل سبد خرید باز بسته می گویند.
مدل دوم قابل توجه است زیرا باعث ایجاد FOMO (ترس از دست دادن) می شود و حاکی از کمبود دوره شما به عنوان یک محصول ارزشمند است. مشتریان شروع به درک این نکته می کنند که ممکن است وقتشان برای خرید دوره شما از طریق یک پیشنهاد ویژه تمام شود یا ضرب الاجل را از دست بدهند و دیگر هرگز در دوره ثبت نام نکنند . تحت این شرایط، زمانی که شروع دوره را در حالت استاپ قرار می دهید، می توانید بر روی پروژه های آفلاین خود تمرکز کنید، مخاطبان خود را در یک وبلاگ افزایش دهید، یا به روش های دیگر سرنخ های خود را پرورش دهید. اما زمانی که زمان مناسب باشد، تبلیغ شما باید نسبتاً قوی باشد.

اگر منابع و بودجه بازاریابی جداگانه ای دارید، یک وبلاگ بهینه شده برای سئو در وب سایت خود راه اندازی می کنید، یا حضور قوی در رسانه های اجتماعی دارید، می توانید سرنخ ایجاد و پرورش دهید و همچنین کم کم دوره های موجود خود را به طور منظم تبلیغ کنید.

پیش فروش و تبلیغ در شبکه های اجتماعی
هر مدل راه اندازی را که ترجیح می دهید، در دسترس ترین راه برای تبلیغ کسب و کار دوره آنلاین خود از طریق رسانه های اجتماعی است. بسته به حوزه و مخاطب هدف خود، می توانید گروه خود را در اینستاگرام ، لینکدین ایجاد کنید، یک کانال یوتیوب راه اندازی کنید ( یک حساب تجاری در اینستاگرام ایجاد کنید و محتوایی تولید کنید که به نوعی به مخاطبان هدف شما کمک کند.)

لوگو شبکه های اجتماعی

پست‌های موضوع محور همراه با نظرسنجی‌ها، اطلاعیه‌ها، داستان‌های پشت صحنه و غیره، راه شما برای به اشتراک گذاشتن تخصص، ایجاد شهرت و حفظ ارتباط با مخاطبان خواهد بود. به‌علاوه، می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی رایگان، چک‌لیست‌ها، تمرین‌ها و دوره‌های آزمایشی را به عنوان بخشی از برنامه پیش‌فروش خود در اینجا به اشتراک بگذارید و بازخورد مشتریان را جمع‌آوری کنید.

مثال عملی: مدرسه خیالی آشپزی ما اینگونه حضور خود را در شبکه های اجتماعی تثبیت کرد. فراموش نکنید که پیوند دوره را در بیو قرار دهید تا همه بتوانند به سرعت آن را در بین پست ها و حلقه های شما پیدا کنند.

برای جمع بندی
راه اندازی یک کسب و کار دوره آنلاین آسان تر خواهد بود اگر موارد زیر را انجام دهید:

  1. مخاطبان خود را هدف قرار دهید.
  2. در مورد رقبا تحقیق کنید
  3. دوره خود را برجسته کنید. (تبلیغات و سئو)
  4. بازه زمانی و بستر بهینه را برای راه اندازی آن انتخاب کنید.موفق باشید.

منبع : Mention

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید